Dookoła ziemi w parę sekund !
Wszystko rozpoczęło się w 1968 roku, gdy amerykańscy stratedzy z Departamentu Obrony stwierdzili, że w sytuacji ataku jądrowego na USA, nie mogą ulec zniszczeniu tajne dane sił zbrojnych oraz nie może zostać zerwana łączność telekomunikacyjna pomiędzy poszczególnymi komórkami decyzyjnymi.
Należało wymyśleć specjalną, wojskową sieć komputerową, która gwarantowałaby bieżący przepływ informacji. I właśnie w ten sposób, kierując się potrzebami wojska, stworzono jedno z najważniejszych narzędzi, służących do przesyłania wiadomości – Internet.
Zadanie nie było jednak proste. Na początku należało bowiem zadbać o rozmieszczenie odpowiedniego sprzętu tworzącego sieć i opracowanie standardowego, ujednoliconego w skali ogólnoświatowej programu. Pierwszą sieć cywilną – ARPANET (sieć łączności między uniwersytetami) stworzyli specjaliści z ARPA (Advanced Research Projects Agency) w 1969 roku. Nie spełniła ona jednak pokładanych w niej oczekiwań. Sukces odniósł dopiero wymyślony w 1973 roku nowy system, z udoskonaloną technologią przesyłu
i pierwszym jednolitym protokołem sterowania transmisją (językiem) - Internet. Na bazie pierwotnego protokołu stworzono specjalistyczne protokoły usług: protokoł przesyłania plików, e-mail, sieć użytkowników Usenst i stworzoną wreszcie w 1989 roku „Światową Pajęczynę” – World Wide Web (WWW), opartą na protokole http. Z roku na rok liczba użytkowników Internetu wzrastała. Gdy w 1993 roku wprowadzono programy nawigacyjne (Web-Browser) po sieci WWW, liczba wejść na strony wzrosła o 350% w skali roku. Dzisiaj trudno uwierzyć, że na początku lat 90. XX wieku istniało zaledwie 130 witryn, gdy w 2000 roku było ich już ponad 22 miliony.
• Ponad 80% internautów wchodzi do sieci kilka razy w tygodniu lub codziennie, a co dziesiąta osoba zagląda do niej raz na siedem dni.
• 70% osób używa Internetu do wyszukiwania informacji potrzebnych do pracy. Taka sama ilość Polaków odwiedza komunikatory internetowe tj. Gadu-gadu (92% spośród wszystkich użytkowników komunikatorów) czy Skype (67%).
• Internet to nie tylko źródło informacji praktycznych ale także rozrywki, plotek, ciekawostek czy aukcji internetowych, w których udział bierze ponad 28% internautów.
Tekst: Agnieszka Budo