Przyznano nagrody młodym wynalazcom z Polski. Ich pomysły mogą zmienić świat
Od diagnoz wspieranych sztuczną inteligencją po radiowe czujniki kardiologiczne. Młodzi wynalazcy z Polski zaskoczyli jury tegorocznego konkursu „Młody Wynalazca” kreatywnością i troską o przyszłość. To dowód na to, że potrafią sprostać wyzwaniom współczesnego świata.
Spis treści:
Choć mamy dopiero pierwsze ćwierćwiecze trzeciego millenium, już teraz mówi się, że pewne wynalazki XXI wieku zrewolucjonizują naszą codzienność i zostaną z nami na dłużej. To dotyczy między innymi smartfonów czy drukarek 3D. Wynalazcy nie powiedzieli rzecz jasna ostatniego słowa i cały czas pracują nad nowymi odkryciami. Duży wkład w rozwój techniczny mają także młodzi naukowcy i badacze z Polski.
Coraz częściej słyszymy o międzynarodowych sukcesach naszych rodaków właśnie na polu naukowym. W tym roku niemożliwego dokonał Michał Parniak. Polak stworzył najszybszą pamięć kwantową na świecie. Kolejne nazwiska, które warto śledzić, poznaliśmy podczas finału konkursu „Młody Wynalazca” organizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Urząd Patentowy. W tegorocznej edycji docenione zostały cztery projekty. Przyznano dwie główne nagrody oraz dwa wyróżnienia. Ich twórcy wykazali się nie tylko kreatywnością, ale także troską o zdrowie, środowisko i rozwój techniczny.
Nagrody dla młodych wynalazców z Polski
Jednym z głównych zwycięzców był zespół kierowany przez Cezarego Skarżyńskiego, który zdobył nagrodę w kategorii IT Development. Jak wyjaśnia lider projektu, celem DIAGLY jest stworzenie asystenta sztucznej inteligencji, który wspierałby lekarzy w codziennej pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. System ten miałby działać symultanicznie z konsultacją lekarską, sugerując potencjalne jednostki chorobowe, zalecane badania oraz sposoby leczenia na podstawie wywiadu z pacjentem.
– Na podstawie bardzo krótkiego opisu pacjenta asystent jest w stanie skonstruować gotowe opisy badania przedmiotowego i podmiotowego, zalecenia dla pacjenta czy zasady postępowania – tłumaczy Skarżyński na łamach rp.pl. Obecnie jego zespół współpracuje z lekarzami i dostawcami danych, aby zapewnić jak najwyższą jakość informacji.
Drugą nagrodę główną w kategorii biotech/medycyna zdobył Maciej Ślot, autor projektu innowacyjnego radiowego czujnika kardiologicznego. Urządzenie to pozwala na bezinwazyjne mierzenie poziomu płynu w płucach na podstawie analizy sygnałów radiowych. Jak wyjaśnia Ślot, czujnik działa z wykorzystaniem promieniowania o bardzo niskiej energii, mniejszej niż w przypadku telefonów komórkowych. Nie emituje też jonizującego promieniowania.
– Jego zastosowanie nie wymaga wiedzy specjalisty, co czyni go unikatowym w swojej klasie – podkreśla autor wynalazku. Projekt może znaleźć zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. Szczególnie w sytuacjach, gdy dostęp do specjalistycznej opieki jest ograniczony.
Wyróżnione pomysły
Wyróżnienia trafiły do autorów niemniej obiecujących projektów. Kornelia Wieczorek z III LO RP w Gdyni zaprezentowała projekt RHIZOSPHERIC, który zdobył uznanie w kategorii agrotech & food technology. Jej pomysł zakłada zastąpienie sztucznych nawozów bakteriami wiążącymi azot. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa wydajność upraw, ale także zmniejsza szkodliwy wpływ rolnictwa na środowisko, w tym emisję gazów cieplarnianych.
Z kolei Filip Budny, laureat wyróżnienia w kategorii zielona transformacja, przedstawił projekt Watersense, dotyczący nowoczesnej technologii monitorowania stanu rzek. Rozwiązanie to może stać się kluczowym narzędziem w ochronie zasobów wodnych, umożliwiając szybsze reagowanie na zmiany w ekosystemach wodnych.
Warto również podkreślić, że w ostatnich miesiącach powody do dumy mają nie tylko polscy młodzi naukowcy, ale również polskie uczelnie. Aż sześć znalazło się w prestiżowym Shanghai Ranking.
Źródło: Rzeczpospolita.pl