Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Jak ożywić zwierzę? Pomocna sztuczna inteligencja
  2. Rozmowy ze sztuczną inteligencją na podsłuchu
  3. O czym porozmawiasz ze zwierzęciem?

Wymieranie zwierząt jest poważnym problemem. Tylko w Polsce w ciągu 100 lat zniknęło blisko 40 gatunków. Z szacunków wynika, że co roku wymierają na świecie wymierają ich tysiące. Z tego powodu, aby szerzyć wśród ludzi świadomość dotyczącą zagrożonych zwierząt, angielskie muzeum przygotowało nietypową wystawę.

Jak ożywić zwierzę? Pomocna sztuczna inteligencja

W ramach współpracy z firmą Nature Perspectives, wiceszef Muzeum Zoologii Uniwersytetu w Cambridge Jack Ashby wybrał szereg okazów zwierząt, aby przywrócić je do życia przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji. Odwiedzający mogą zadawać pytania trzynastu okazom – w tym szkieletom dodo i wieloryba, wypchanej (w technice taksydermii) pandce rudej i zakonserwowanemu karaluchowi.

Aby zainicjować „rozmowę” należy zeskanować kod QR, który otwiera okno czatu na telefonie komórkowym. W dwukierunkowych rozmowach, które mogą być głosowe lub tekstowe, okazy odpowiadają na pytania tak, jakby nadal żyły. Zdaniem muzealników to w tej placówce po raz pierwszy wykorzystano generatywną sztuczną inteligencję, aby umożliwić odwiedzającym rozmowę z eksponatami.

Rozmowy ze sztuczną inteligencją na podsłuchu

Rozmowy ludzi z eksponatami będą zaledwie pierwszym etapem akcji. Analizując dane z muzealnicy mają nadzieję, że eksperyment pomoże im dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc w angażowaniu społeczeństwa w ochronę przyrody. Nowatorski pomysł ma również dać wgląd w to, co odwiedzający naprawdę chcą wiedzieć o prezentowanych okazach. Celem przedsięwzięcia jest odwrócenie rosnącej apatii wobec utraty różnorodności biologicznej poprzez zastosowanie nowych sposobów umożliwiającej interakcję ze światem przyrody.

– To niesamowita okazja dla ludzi, aby przetestować powstającą technologię w naszym inspirującym otoczeniu muzealnym. Mamy także nadzieję dowiedzieć się czegoś o tym, jak nasi goście postrzegają prezentowane zwierzęta – powiedział Jack Ashby, zastępca dyrektora Muzeum Zoologii Uniwersytetu Cambridge. – Po raz pierwszy odwiedzający w każdym wieku będą mogli zapytać okazy, o co tylko zechcą – zaznacza Ashby.

O czym porozmawiasz ze zwierzęciem?

W czasie rozmowy z muzealnym eksponatem, może dowiedzieć się np. skąd pochodzi i w jaki sposób został przygotowany do wystawienia w muzeum. Rozmowy są automatycznie dostosowane do wieku rozmówcy. Zwierzęta dostosowują swój ton i język do wieku osoby, z którą rozmawiają. Są też wielojęzyczne – mówią w ponad 20 językach, w tym po hiszpańsku i japońsku, dzięki czemu odwiedzający mogą rozmawiać w swoich ojczystych językach.

Zespół wybrał szereg okazów, które obejmują szkielety, okazy wypchane, modele i całe zakonserwowane zwierzęta. Oto pełna lista:

  • szkielet dodo,
  • szkielet narwala,
  • koralowiec mózgowy,
  • motyl rusałka admirał,
  • szkielet płetwala,
  • amerykański karaluch;
  • taksydermia kurobroda różnodziobego (niedawno wymarły ptak z Nowej Zelandii),
  • taksydermia pandki rudej,
  • dziobak,
  • skamieniały szkielet leniwca olbrzymiego,
  • czaszka i poroże jelenia olbrzymiego,
  • taksydermia krzyżówki,
  • model Ichthyostega (wymarły przodek wszystkich zwierząt z czterema nogami).

Rozmowy ze zwierzętami będą możliwe tylko do 15 listopada 2024 roku. Dlatego warto się pośpieszyć z wizytą w muzeum.

Reklama

Źródło: Museum of Zoology.

Nasz autor

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama