WorldSkills to jedyne takie światowe igrzyska umiejętności. Polska ma swoją reprezentację
W Lyonie odbyły się WorldSkills 2024, międzynarodowe igrzyska praktycznych umiejętności zawodowych. Przez sześć dni młodzi specjaliści z całego świata rywalizowali w zawodach od robotyki po gastronomię, promując znaczenie edukacji zawodowej i podnosząc globalne standardy pracy.
Spis treści:
Ze swoją bogatą historią i kulturą oraz jednymi z najbardziej znanych budowli na świecie – z wieżą Eiffla na czele – Francja nie może narzekać na brak zainteresowania mediów czy turystów. W tym roku o francuskiej stolicy było szczególnie głośno. To dlatego, że Paryż był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Paraolimpijskich.
WorldSkills 2024 za nami
Zaledwie kilka tygodni później tłumy młodych ekspertów zawodowych zajechały do Lyonu, gdzie w tym roku obywała się impreza WorldSkills Competition. W dniach 10–15 września trzecie co do wielkości francuskie miasto zostało światowym centrum doskonalenia praktycznych umiejętności zawodowych. Tzw. Igrzyska Umiejętności odbywają się na przemian – na szczeblu światowym i europejskim – co dwa lata. Tegoroczna edycja gościła setki młodych uczestników nie tylko z Europy, ale też Azji, Afryki i pozostałych kontynentów.
Zawody w Lyonie trwały sześć dni. Był to czas pełen ekscytujących wydarzeń. Młodzi profesjonaliści z ponad 80 krajów z całego świata mierzyli się w ponad 60 różnych konkurencjach, obejmujących szerokie spektrum umiejętności zawodowych. Wśród nich znalazły się m.in.:
- mechanika samochodowa,
- robotyka przemysłowa,
- gotowanie i gastronomia,
- sztuka florystyki,
- technologie informacyjne,
- fryzjerstwo,
- instalacje sanitarne i grzewcze,
- obsługa gości hotelowych,
- spawanie.
Konkurencje te nie tylko pokazują zróżnicowanie zawodów technicznych i rzemieślniczych, ale również ich znaczenie dla przyszłości gospodarki.
Młodzi zawodowcy z Polski
W Lyonie nie zabrakło reprezentacji Polski w składzie:
- Gabriela Lis (21 lat) – obsługa gości hotelowych,
- Tomasz Chlipała (21 lat) – instalacje elektryczne,
- Dominik Gubrynowicz (21 lat) – chmura obliczeniowa,,
- Filip Brzozowski – cyberbezpieczeństwo,
- Jakub Bliźniuk – cyberbezpieczeństwo,
- Jakub Netter (19 lat) – mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych,
- Patryk Kubański (23 lata) – przemysł 4.0,
- Krzysztof Woźniak – przemysł 4.0,
- Alan Kaczkowski (21 lat) – spawalnictwo,
- Krzysztof Szewczyk – instalacje sanitarne i grzewcze,
- Kajetan Sarna – frezowanie CNC,
- Janusz Perucki (21 lat) – gotowanie,
- Piotr Wyrzyk (24 lata) – integracja robotów przemysłowych,
- Hubert Krasuski (24 lata) – integracja robotów przemysłowych.
Dlaczego warto promować umiejętności zawodowe?
WorldSkills 2024 w Lyonie zostało zorganizowane przez WorldSkills International – organizację non-profit, która od 1950 roku promuje zawody techniczne i rzemieślnicze na całym świecie – we współpracy z lokalnymi i krajowymi partnerami, w tym francuskimi organizacjami rządowymi i instytucjami edukacyjnymi. Dodatkowe wsparcie zapewniły globalne firmy, które nie tylko sponsorują konkurs, ale również dostarczają najnowszych technologii i narzędzi, których używają zawodnicy.
Celem WorldSkills jest nie tylko nagradzanie najlepszych młodych specjalistów w ich dziedzinach, ale przede wszystkim podnoszenie świadomości na temat roli umiejętności zawodowych w rozwoju społecznym i gospodarczym. Konkursy WorldSkills mają zainspirować nowe pokolenia do wyboru kariery w sektorach technicznych i rzemieślniczych, które często są niedoceniane, ale niezbędne dla zrównoważonego rozwoju gospodarki. WorldSkills pomaga także poprawiać standardy edukacji i szkolenia zawodowego, zbliżając je do wymagań nowoczesnego rynku pracy.
Kolejne WorldSkills odbędą się w Szanghaju w 2026 roku. Rok wcześniej młodzi zawodowcy zmierzą się ze sobą na zawodach na szczeblu europejskim w Kopenhadze. Uczestnicy mogą jednorazowo uczestniczyć w WorldSkill i EuroSkills.
Źródło: National Geographic Polska.