12 rzeczy, które warto zrobić wiosną
Podpowiadamy, czego warto spróbować wiosną, by jak najlepiej wykorzystać tę porę roku - w Polsce i nie tylko.
1 z 11
GettyImages-142097712
Zacznij biegać
Wiosną w parku albo w lesie będzie pięknie! Poza tym przyda Ci się forma na lato. Możesz też potraktować wiosenne rozbiegi jako przygotowanie do maratonu – wiele z nich odbywa się jesienią – akurat zdążysz wyrobić kondycję. Tylko pamiętaj - by nie zniechęcić się do tego sportu - nie biegaj zbyt szybko. Nastaw się na długość, a nie na intensywność treningu. Nie ubieraj się zbyt ciepło i nie trenuj codziennie -twoje mięśnie i stawy potrzebują czasu na regenerację.
Fot. Getty Images
2 z 11
Alpy
Przeleć paralotnią nad szwajcarskimi Alpami
Polataj z widokiem na górskie jedziora i najsłynniejsze szczyty: Eiger, Mönch i Jungfrau. Do tego wiosną powietrze pachnie najlepiej! Tej przygody warto spróbować w Interlaken, alpejskim kurorcie w kantonie Berno. Żeby wzbić się w powietrze, trzeba biec, ile sił w nogach. Wrażenia z powietrza? Dajmy sobie spokój porównaniom do ptaka czy Ikara. Było fantastycznie!
Przelot paralotnią nad Interlaken kosztuje 160 franków szwajcarskich (ok. 625 zł). Za kolejne 40 franków można zamówić pendrive’a z filmem i zdjęciami z lotu.
Fot. GettyImages
3 z 11
shutterstock_265122803
Posadź drzewo
Najważniejsza zasada to zielonym do góry. A gatunek rośliny i miejsce sadzenia to sprawa drugorzędna. Choć warto pomyśleć nad podróżą z sadzonkami na inny kontynent. Poważnie! Według danych FAO lasów w ostatnich dekadach przybyło jedynie w Europie (wzrost zgłosiły także Chiny, ale trudno dawać temu wiarę), zaś w pozostałych częściach świata powierzchnia leśna stale się kurczy. A wiadomo, jak wielkie jest znaczenie puszcz, dżungli oraz lasów dla Ziemi i naszego istnienia. Drzewa warto więc sadzić – zarówno z okazji, jak i bez okazji takich jak przyjście na świat dziecka. Informacje np. na stronach: chronmyklimat.pl, ulicaekologiczna.pl, aerisfuturo.pl, posadzdrzewo.pl. Przykładowe międzynarodowe inicjatywy: treesforthefuture.org, plantabillion.org, woodlandtrust.org.uk, arborday.org.
Fot. Shutterstock
4 z 11
shutterstock_289623590
Przejedź Podlasie rowerem
Podlasie warto zobaczyć właśnie z perspektywy dwóch kółek: przydrożne prawosławne krzyże, w dużej mierze drewniane wsie, leśne ścieżki. Zarezerwuj któryś z wiosennych weekendów. O tej porze roku będzie wyjątkowo pięknie – w końcu to wyjątkowo zalesiony obszar Polski, będzie czym oddychać!
Fot. Shutterstock
5 z 11
shutterstock_366353246
Pospaceruj wśród tulipanów w Keukenhof
Ten holenderski ogród uchodzi za największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Istnieje od niemal 70 lat. Jesienią sadzonych jest tu ponad 7 mln tulipanów, hiacyntów, krokusów i narcyzów. W tym roku ogród będzie otwarty od 24 marca do 16 maja.
Fot. Shutterstock
6 z 11
shutterstock_327721817
Zamień łyżwy na rolki
Ten sport jest doskonałym połączeniem przyjemności z biegania I jazdy na rowerze: pozwala bez wielkiego wysiłku rozwijać spore prędkości. Jeździć da się w zasadzie wszędzie, gdzie jest w miarę równa nawierzchnia.
Fot. Shutterstock
7 z 11
wegetarianizm
Przejdź na wegetarianizm
Doceń świeże owoce i warzywa. Przynajmniej przez jakiś czas: tydzień, dwa, może miesiąc? Wiosna to doskonała okazja, ponieważ pojawiają się nowalijki. Wegetarianizm to też dobra lekcja kreatywności, jeśli w twoim zeszycie z przepisami przeważają głównie dania mięsne.
Fot. Shutterstock
8 z 11
9a72e4cdc9f6dfeff2476e2aff3322b009f12806
Podziwiaj ptaki nad rozlewiskami Warty
W Parku Narodowym „Ujście Warty” życie wre cały rok. Jedne gatunki się tu lęgną, drugie spędzają zimę, ale to właśnie wiosną można zachwycić się najbardziej. Przylatują wówczas ptaki, które zimowy okres spędziły w ciepłych krajach.
Fot. Rzeczpospolita Ptasia
9 z 11
bew_AWL_ITA3782AW
Wybierz się na ferratę w Dolomitach
Polecamy ferratę na szczyt Monte Paterno. Góra wygląda przerażająco: pionowe ściany i stromizny, ale dzięki ferracie wchodzą tu nawet amatorzy. Gdyby nie ona i tunele wyryte przez żołnierzy w skale podczas I wojny Światowej, wejście byłoby bardzo trudne. Rozpocznij w schronisku Lavaredo (2390 m n.p.m.), dalej szlakiem 101, via ferratą Forcella Lavaredo na szczyt i w dół via ferratą Innerkofel do schroniska Rifugio Antonio Locatelli. Na pokonanie szlaku potrzeba 4 –7 godz.Trzeba mieć ze sobą dobre buty trekkingowe, kask, latarkę i uprząż z karabińczykami. Warto!
Fot. BEW
10 z 11
TG_150609_Traveler_Ciekocinko_9670_R
Zwiedź Kaszuby z końskiego siodła
Pomorze oglądane z końskiego siodła wygląda zjawiskowo! Wydmy, wzgórza, wrzosowiska, kryte strzechą chaty i efektowne pałace. Z jednej strony Morze Bałtyckie, z drugiej – Kaszubskie. Do Trójmiasta najszybciej dotrzemy pociągiem . Dalej busem do Ciekocinka. Nocleg w gospodarstwach agroturystycznych, to koszt ok. 40 zł za noc/os. Znajdziemy tu Centrum Sportowe ze Stadniną Koni Ciekocinko.
Fot. Ciekocinko
11 z 11
shutterstock_240415279
Przeżyj hanami w Japonii
Do Japonii najlepiej wybrać się właśnie wiosną - w marcu i kwietniu - w czasie hanami. To niezwykłe święto polegające na podziwianiu kwitnących kwiatów wiśni. Japończycy tłumnie gromadzą się pod drzewami - na kocach, matach, na trawie - i… patrzą. Patrzą, jak kwiaty kwitną. Niezwykłe!
Fot. Shutterstock