10 rzeczy, za które kochamy Hiszpanię
Ze słowem Hiszpania od razu przychodzi nam do głowy wiele skojarzeń. Wino, tapas, niesamowita architektura, piłka nożna, to tylko niektóre symbole, za które uwielbiamy Hiszpanię. A to najważniejsze z nich!
Oto 10 rzeczy, które musicie zobaczyć lub spróbować odwiedzając Hiszpanię >>>
1 z 9
Gaudi w Barcelonie
Sagrada Família, Casa Mila, Casa Batlló, to tylko niektóre z dzieł genialnego architekta, który na przełomie XIX i XXw. całkiem odmienił oblicze Barcelony.
2 z 9
Akwedukt w Segowii
Efektowna pamiatka po Rzymianach. Powstał prawdopodobnie w czasach cesarza Wespazjana lub Nerwy (II poł I w.), a dziś jest najlepiej zachowanym tu zabytkiem z tego okresu.
3 z 9
Flamenco
Pierwotnie - folklor zndaluzyjskich Cyganów, dziś - towar eksportowy całej Hiszpanii i (od 2010 r.) zjawisko z listy dziedzictwa UNESCO. Każdy ruch w tańcu flamenco ma znaczenie - opowiada historię. Ważny jest też strój tancerzy: szerokie falbaniaste suknie, gorsety, obcisłe spodnie, białe koszule, kapelusze. No i melancholijna gitarowa muzyka oraz rytm wybijany dłońmi z użyciem kastanietów.
4 z 9
Rioja
Wino z tego regionu nie bez przyczyny sławą dorównuje topowym klubom piłkarskim, Realowi Madryt i FC Barcelonie. Rioja leży na północy Hiszpanii, a najważniejszymi tu szczepami są: tempranillo – wśród win czerwonych, i viura– wśród białych.
5 z 9
Jamón serrano
Iberyjska szynka górska – rarytas sprzedawany w cienkich plastrach. Powstaje w procesie długotrwałego podsuszania całych udźców wieprzowych z kością. Jest specjalnością Kastylii, Katalonii i Estremadury. Według legendy w czasach Wielkiej Inkwizycji (XV w.) ludzie wieszali świńskie nogi przed domami i częstowali nimi przybyszów, by przetestować w ten sposób przynależność religijną obcych – kto nie chciał spróbować, był potencjalnym żydem lub muzułmaninem.
6 z 9
Picasso, Miró, Dalí
Wielka trójca XX-wiecznego malarstwa hiszpańskiego. Giganci surrealizmu i kubizmu. Ich prace można dziś podziwiać w największych światowych galeriach; w Hiszpanii np. w Museo Reina Sofía w Madrycie, Museo Picasso w Maladze, Fundació Joan Miró w Barcelonie i Palma de Mallorca czy Teatro-Museo Dalí w Figueres. Wielka trójca XX wiecznego malarstwa hiszpańskiego. Giganci surrealizmu i kubizmu. Ich prace można dziś podziwiać w największych światowych galeriach; w Hiszpanii np. w Museo Reina Sofía w Madrycie, Museo Picasso w Maladze, Fundació Joan Miró w Barcelonie i Palma de Mallorca czy Teatro-Museo Dalí w Figueres.
7 z 9
La Mezquita w Kordobie
Czyli Wielki Meczet – zachwyca eklektyczną formą, rozmiarem i niezwykłą historią. Powstał w VIII w. na miejscu kościoła Wizygotów. Potem był ważną świątynią muzułmańską. Dziś jest katedrą rzymskokatolicką i największą turystyczną atrakcją Kordoby
8 z 9
Muzeum Prado w Madrycie
Zgromadzono tu jeden z największych zbiorów dzieł sztuki na świecie. Około 7600 obrazów, 1000 rzeźb, 4800 miedziorytów, 8200 rycin, setki rzeźb, dekoracji i historycznych dokumentów. Wśród nich prace Velázqueza, El Greca, Goi, Picassa, Poussina, Tycjana, Memlinga, Tintoretta czy Boscha.
9 z 9
Piłka nożna
To tu grają Lionel Messi i Cristiano Ronaldo – piłkarze uważani za najlepszych z najlepszych współcześnie, a być może i w całej historii futbolu. Tu działają najpotężniejsze, otoczone największym kultem kluby piłkarskie: Real Madryt i FC Barcelona. Każdy mecz jest świętem oglądanym na stadionach przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi (a przed telewizorami na całym świecie – przez miliony). Zwycięstwa celebruje się – nawet w środku tygodnia – do wczesnego rana na głównych placach miast