13 kulinarnych skarbów Pakistanu
Nihari, karela, gol gappa… To niezwykłe mieszanki smaków i kolorów. Smakują równie egzotycznie jak brzmią.
Graniczy z Chinami, Afganistanem, Iranem i Indiami, jego populacja liczy ponad 200 milionów ludzi, pod względem powierzchni - 796 095 km2 - zajmuje 36. miejsce na świecie. Nic dziwnego, że Pakistan jest krajem tak różnorodnym pod względem geograficznym, językowym i kulturowym. Jednak to co w Pakistanie stałe i niezależne od innych czynników to wyśmienita kuchnia. Pakistańczycy są kulinarnymi mistrzami, uwielbiają jeść i gotować, a ich narodowe dania są pełne smaków i kolorów.
Być może niektóre z tych dań znasz z indyjskich restauracji lub podróży do tej części świata. Kuchnia pakistańska, owszem korzysta z wpływów indyjskich, robi to jednak na swój sposób.
Poznaj 13 wyjątkowych potraw kuchni Pakistanu - 13 najsmaczniejszych powodów, by odwiedzić ten kraj!
1. Pakora
Fot. Getty Images
To klasyczna w tej części świata przystawka, łatwa do przyrządzenia, chrupiąca przekąska podawana często z herbatą. Składają się na nią zazwyczaj kawałki cienko pokrojonych warzyw zanurzone w przyprawionym cieście zrobionym z mąki ciecierzycy (besanu), smażone w głębokim oleju.
2. Gol gappa
Fot. Getty Images
Małe faszerowane placki przypominające okrągłą skorupkę, podawane z sosem tamaryndowym to popularny street-food. Nadziewane są pomidorami, ciecierzycą, pokrojonymi w kostkę ziemniakami. Podawane są zwykle na gorąco.
3. Biriani
Fot. Getty Images
To potrawa z ryżu, która zyskała na popularności na królewskich dworach w XVI-XIX-wieku podczas panowania Imperium mongolskiego. Często serwowana na specjalne okazje. Biriani można podawać z jagnięciną, wołowiną lub kurczakiem. Mięso i ryż przygotowywane są osobno, układane warstwowo, a następnie gotowane razem z duża ilością przypraw.
4. Haleem
Fot. Flickr
To ciepłe i pożywne danie może z pozoru wyglądać na stosunkowo proste do wykonania, ale ta mieszanka soczewicy, pszenicy, jęczmienia i mielonej wołowiny (lub innego mięsa) wymaga czasu i uwagi - jest gotowana powoli, przez wiele godzin w delikatnych przyprawach. Aby osiągnąć lepką konsystencję należy potrawę nieustannie mieszać.
5. Paya
Fot. Wikipedia
To rozgrzewające curry z…koźlęcych nóżek. Danie ma konsystencję zupy, często jest spożywane w chłodne zimowe dni. Powolne gotowanie sprawia, że wszystkie przyprawy wnikają do delikatnego mięsa.
6. Nihari
Fot. Getty Images
Ten pikantny gulasz jagnięcy to w wielu rankingach faworyt kuchni pakistańskiej. Podawany jest zazwyczaj na specjalne okazje. W składzie znajdziemy wolno gotowaną jagnięcinę - w tym szpik kostny. Tradycyjnie gotowano go na wolnym ogniu przez noc, aby podawać go o wschodzie słońca. Współcześnie skraca się czas gotowania do kilku godzin. Wciąż jednak: im dłużej, tym lepiej.
7. Tarka dal
Fot. Wikipedia (Wikimedia Commons)
Choć kuchnia pakistańska to w dużej mierze mięso, to danie to prawdziwa wegetariańska uczta. To danie z soczewicy (dal) z dodatkiem cebuli, kminku i zmiażdżone ząbków czosnku (tarka). Przyprawy smaży się aż do zrumienienia na osobnej patelni i dodaje do soczewicy bez mieszania. Danie powinno wydawać dźwięk skwierczenia.
8. Kebab
Fot. Getty Images
W kuchni pakistańskiej funkcjonuje wiele rodzajów kebabów. Najpopularniejsze są: kebab seekh, czyli mielone mięso grillowane w formie szaszłyka, kebab chapli i kebab shami, który składa się z małych pasztecików z mięsa mielonego zmieszanego z ciecierzycą, drobno posiekaną cebulą, miętą, chili i jajkiem
9. Karela
Curry z przepękli ogórkowatej gotowane z cebulą, sproszkowanym czerwonym chili, kurkumą, solą, kolendrą i szczyptą kminku. Uważa się, że ta tropikalna roślina daje szereg korzyści zdrowotnych, ma obniżać poziom cukru we krwi i wzmacniać układ odpornościowy. W związku z tym większość Pakistańczyków ma złe wspomnienia z dzieciństwa, gdy rodzice zmuszali ich do jedzenia przepękli mimo jej gorzko-kwaśnego smaku.
10. Baingan
Fot. Getty Images
Curry z bakłażanem, proste i szybkie do zrobienia. Podstawę tego dania stanowi smażona cebula, czosnek i imbir, mieszanka chili, soli, kurkumy i kminku. Do tego dodaje się posiekanego bakłażana i ziemniaki. Wcześniejsze pieczenie bakłażana nadaje potrawie dymny posmak.
11. Aloo Gobi
Fot. Getty Images
Curry z kalafiora i ziemniaków. Przepis na to proste danie wywodzi się z prowincji Pendżab. Sztuka przyrządzania Aloo Gobi polega na tym, by ziemniaki i różyczki kalafiora gotować nie za długo ani nie za krótko. Sekret szefów kuchni głosi, że przycięcie kalafiora tak, by jego kawałki były większe niż kawałki ziemniaków zapewnia, że różyczki nie rozgotują się zanim zmiękną ziemniaki.
12. Kheer
Fot. Getty Images
Kremowy pudding ryżowy z dodatkiem kardamonu. To deser podawanych na weselach lub podczas uroczystych takich jak Eid al Fitr, czyli koniec Ramadanu. To gęsty budyń z ryżu, gotowany powoli z mlekiem, cukrem i wspomnianym już kardamonem. Z dodatkiem pistacji smakuje równie pysznie jak wygląda. Można go serwować na zimno i na zimno.
13. Falooda
Fot. Getty Images
Orzeźwiający deser, idealny na upalne dni. Tę niezwykłą miksturę przyrządza się z mleka, syropu różanego, lodów i galaretki, zawiera także wermiszel i nasiona bazylii (przypisuje się im chłodzące działanie).
Źródło: edition.cnn.com