6 powodów, dla których warto zrobić sobie gap year
Coraz więcej osób „robi sobie przerwę”. Idea gap year staje się popularniejsza nie tylko wśród studentów i absolwentów szkół średnich. Nic dziwnego, z gap year wiążą się realne korzyści.
1 z 7
1. Większa szansa na zatrudnienie
Wiele osób w ramach gap year wyjeżdża do pracy lub na zagraniczne staże, żeby zarobić pieniądze i zwiedzać kraje, w których znaleźli oferty pracy. Poza korzyściami związanymi z nauką języków, to rozwiązanie umożliwia uzupełnienie CV o wartościową pozycję. Zdecydowana większość osób po „rocznej przerwie” jest bardzo zadowolona ze swojej pracy. Jak pokazują dane American Gap Association, 88% z nich twierdzi, że po gap year szanse na zatrudnienie są o wiele większe.
2 z 7
2. Lepsze umiejętności językowe
Gap year jest okazją do nauczenia się języka obcego lub poprawienia umiejętności językowych. Przebywanie w środowisku, które
na co dzień posługuje się danym językiem, zdecydowanie najskuteczniej przekłada się na naukę języków.
Osoby, które lubią dzieci, decydują się często na zagraniczny wyjazd typu
Au-Pair, czyli program wymiany kulturowej. Zgodnie z założeniami programu osoba, która zostaje przyjęta przez rodzinę goszczącą jest odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Poza nauką języka podczas codziennych czynności, Au-Pair powiązane jest często z kursami językowymi.
3 z 7
3. Otwartość na nowe doświadczenia
Poza tym, że osoby po ukończeniu szkoły średniej czują często potrzebę odetchnięcia od formalnej nauki, podczas gap year decydują
się zarobić na przyszłe studia, a przy okazji poznać inną kulturę, dowiedzieć się więcej o świecie i podróżach, co sprawia, że są bardziej otwarci na nowe doświadczenia po powrocie do rodzimego kraju.
Podczas gap year młodzi ludzie decydują się także na wolontariat.
Jest wiele możliwości związanych z pomocą potrzebującym. Bez względu na rodzaj pomocy, czy to praca w domu dziecka w Peru, czy budowa szkoły w Nepalu, jest wiele organizacji, które zachęcają osoby z całego świata do współpracy.
4 z 7
4. Lepsze wyniki w nauce
Studenci, którzy zdecydowali się na gap year, po powrocie uzyskują lepsze wyniki na uczelniach. Robert Clagett były dziekan Middlebury College zbadał, że uczniowie po roku przerwy od nauki po powrocie uzyskują względem pozostałych uczniów od 0,15 do 0,20 wyższą średnią ocen w czterostopniowej skali.
5 z 7
5. Świadomość finansowa
Jak podaje portal teenlife.com prawie siedmiu na dziesięciu studentów twierdzi, że są bardziej świadomi finansowo, że mają mniejszy kłopot z umiejętnym oszczędzaniem względem swoich rówieśników, którzy realizują tradycyjną ścieżkę edukacji.
6 z 7
6. Czas na zmiany
Gap year przed rozpoczęciem studiów jest także okazją do przemyślenia obranego kierunku studiów. Wielu studentów po gap year decyduje się na zmianę planowanego wcześniej kierunku.
7 z 7
Nie ma się czego obawiać
Wiele osób obawia się, że przerwanie lub przełożenie na później nauki w szkołach wyższych na rzecz gap year, może wybić je ze szkolnego rytmu i spowodować,
że nie będą chciały powrócić do edukacji. Jednak jak wskazują dane American Gap Association 90% studentów nie rezygnuje ze studiów po powrocie z „rocznej przerwy”. Osoby, które zdecydowały się na gap year i konstruktywnie go wykorzystały, szybciej przyswajały nowe umiejętności, zdobywały lepszą pracę i prędzej awansowały w porównaniu do pozostałych studentów, co potwierdza badanie przeprowadzone przez Andrew Martin’a z Uniwersytetu w Sydney. U osób, które powróciły po rocznej przerwie odnotowano również większą motywację oraz zaangażowanie w naukę.
Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że osoby, które myślą o swoim rozwoju, zdobywaniu umiejętności, doświadczeń oraz poszerzaniu horyzontów, traktują gap year jako uzupełnienie studiów, a nie ich alternatywę.