7 miast, które powinni odwiedzić miłośnicy street artu. Ich mury to galerie sztuki!
Poznaj miasta, których mury opowiadają najciekawsze historie.

- Katarzyna Mazur
Street art jest jak galeria sztuki, która spontanicznie i niezapowiedzianie zmienia swoje ekspozycje, jednak aspekty estetyczne to tylko połowa jego popularności. Ulice są bowiem jedynym miejscem, gdzie każdy, niezależnie od tego, kim jest i czy ma wykształcenie artystyczne, może bez ograniczeń komentować otaczającą go rzeczywistość. Właśnie to czyni street art autentycznym do bólu. Oto 7 miast, których mury opowiadają najciekawsze historie.
San Juan, Puerto Rico

Fot. Claudine Klodien, Alamy Stock Photo
Festiwal sztuki ulicznej Santurce Es Ley, który wystartował w 2010 roku wzniecił artystyczną iskrę w dawno zaniedbanej dzielnicy Santurce, zamieniając ją w streetartowe centrum miasta.
Jednym z najbardziej znanych murali jest malowidło wykonane na rogu ulic Calles Cerra i Aurora – przedstawia statki, którymi Krzysztof Kolumb wyruszył na podbój nowych lądów, płynące po morzu czerwonym od krwi ofiar.
"W 2014 roku, kiedy wykonaliśmy mural, nie było zbyt wiele sztuki ulicznej o politycznych konotacjach" – powiedzieli przedstawiciele kolektywu El Basta, który wykonał malunek – "ale to się zmieniło".
Bogota, Kolumbia

Fot. Karen Gardiner
W ciągu mijającej dekady sztuka ulic Bogoty bardzo się spolityzowała – te nastroje nasiliły się po śmiertelnym postrzeleniu nastoletniego artysty przez policję w 2011 roku. Kolejne lata po tym tragicznym wydarzeniu przyniosły jednak pozytywne zmiany – miasto w dużej mierze zdekryminalizowało street art.
Jednym z najbardziej charakterystycznych murali w Bogocie jest oszczędne kolorystycznie, ale bardzo wymowne wspólne dzieło kilku artystów o pseudonimach Toxicómano, DJ Lu, Lesivo i Guache. Na wielkiej powierzchni malowidła można dojrzeć scenę przedstawiającą głośny skandal w najnowszej historii Kolumbii (2012), kiedy to armia zwabiła najbiedniejszych cywilów na odludzie, po czym zostali oni przebrani w partyzanckie mundury i rozstrzelani, a mediom podano informację, że byli to partyzanci. Pojawiają się na nim też granaty, worki z pieniędzmi i kask górniczy, który symbolizuje kapitalistyczną chciwość i nadmierną eksploatację zasobów naturalnych kraju.
Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Nowojorski Williamsburg to miejsce przyciągające ulicznych artystów z całego świata, którzy albo zostają na miejscu, albo zostawiają tu swoje prace, po czym pakują farby i spraye i jadą ozdabiać mury innych miast. Jednym z najbardziej charakterystycznych murali w tej dzielnicy jest dzieło irańskiego duetu Icy and Sot, przedstawiający czarno-białe sylwetki dzieci, na które pada tęczowy deszcz. Prace tego kolektywu są znane z komentowania ograniczeń obywatelskich w ich ojczyźnie.
Stambuł, Turcja

Fot. CZGUR, GETTY IMAGES
Wielokulturowość i różnorodność są zakorzenione w społeczeństwie i światopoglądzie Stambułu. Pomimo obecnej sytuacji politycznej w regionie i znaczenia geopolitycznego Turcji, tamtejsi artyści uliczni w dużej mierze są apolityczni.
Artyści uliczni ze Stambułu czerpią z w dużym stopniu lokalnej historii i zwyczajów kulturowych. Wiele z nich nawiązuje do starożytnej sztuki z Rzymu i Grecji, a także osmańskich ornamentów.
Popularnym motywem na murach miasta jest też Panda – znak rozpoznawczy artysty znanego jako Leo Lunatic.
Kair, Egipt

FOT. IN PICTURES LTD., CORBIS VIA GETTY IMAGES
Rewolucja egipska w 2011 roku wywołała eksplozję mocno politykującej sztuki ulicznej. Portrety poległych działaczy i karykatury autorytarnych postaci zaczęły wówczas pokrywały powierzchnie wokół placu Tahrir. Rząd zareagował na to bardzo szybko i brutalnie, a okoliczne ściany w dużej mierze zostały odmalowane. W okolicach pojawiły się jednak nowe dzieła sztuki ulicy, w tym jedno autorstwa artysty pod pseudonimem El Seed, które jest bardzo dosadnym komentarzem wydarzeń z 2011 roku.
Bangkok, Tajlandia

FOT. CHANACHAI PANICHPATTANAKIJ, GETTY IMAGES
Bangkok to miasto, którego street art można podziwiać pieszo lub… z wody – malowidła powstające podczas corocznego festiwalu Bukruk Urban Arts Festival są bowiem doskonale widoczne podczas podróży promem z mola Tha Thien Pier na most King Taksin.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych murali Bangkoku jest dzieło belgijskiego artysty znanego jako Roa, który podróżuje po całym świecie i maluje zwierzęta, które występują w danym regionie. Jego malunek w Tajlandii przedstawia dwa olbrzymie słonie i zajmuje prawie całą wysokość budynku, na którym powstał.
Stavanger, Norwegia

FOT. KAREN GARDINER
Każdego roku mieszkańcy tego miasta dobrowolnie użyczają ścian swoich domów artystom uczestniczącym w festiwalu sztuki ulicznej NuArt. Zanim dzieła nie ujrzą światła dziennego, nikt nie wie, co będą przedstawiać, ale wszyscy trzymają się zasad – powstałe malunki muszą pozostać na miejscu przez co najmniej rok.
Bardzo charakterystycznym streetartowym punktem w centrum miasta jest obraz wspomnianego wcześniej Roa, który przedstawia wieloryba tryskającego krwią oraz ropą naftową i który jest komentarzem do norweskiej tradycji polowania na wieloryby i wagi, jaką kraj przykłada do ropy naftowej.
1 z 2

San Juan, Puerto Rico
2 z 2

Kair, Egipt
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa