9 miejsc w Polsce idealnych na wiosenny piknik
Koc, koszyk i weekendowy lunch w plenerze. Przedstawiamy propozycję miejsc, które nadają się do tego wyśmienicie.
Gdyby urządzić mistrzostwa świata w piknikowaniu prawdopodobnie pierwsze miejsce zajęliby Turcy. Piknik to zdecydowanie ich ulubiona rozrywka, żeby nie powiedzieć narodowy sport. A do jej realizacji potrzebują niewiele - skrawka zieleni w postaci pobocza przy drodze szybkiego ruchu, na którym rozkładają dywany, poduchy, grille, a nawet elektryczne oświetlenie. Polacy również stali się entuzjastami biesiadowania pod chmurką. Wraz z nadejściem wiosny zalewają miejskie parki, rozkładają koce i spędzają leniwy dzień w gronie rodziny i przyjaciół. Z reguły preferujemy miejsca, które dostarczają namiastki spokoju na łonie natury poza miastem.
Poznaj listę TOP 9 najpiękniejszych miejsc na mapie Polski, doskonałych na weekendowy lunch w plenerze >>>
1 z 8
8. Park Mużakowski, Łęknica
Jeśli na wiosenny piknik szykujesz menu w stylu brytyjskim - herbatę i crumble, czy placek z owoców pod kruszonką - idealnym miejscem do ich spożycia będzie największy park w stylu angielskim w Polsce. Jest to Park Mużakowski z rozległymi polanami i malowniczo przecięty Nysą Łużycką. Założony przez będącego pod wrażeniem ogrodów angielskich księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau park, leży częściowo na terytorium Polski, a częściowo w Niemczech.
2 z 8
7. Park Młociński, Warszawa
Zamiast Lasku Kabackiego obleganego w weekendy przez grillujących warszawiaków, w tym sezonie warto postawić na wizyty w parku leśnym Młociny, inaczej Parku Młocińskim. Położony w dzielnicy Bielany i w zasięgu otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego jest miejscem, w którym podczas wycieczki rowerowej lub pikniku można spotkać łosie i sarny.
3 z 8
6. Słowiński Park Narodowy, woj. pomorskie
Nie ziemski, a już na pewno nie polski krajobraz ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym to cudowne miejsce, żeby posiedzieć na słońcu i zjeść coś dobrego. Mieniąca się woda Bałtyku, skrzeczące mewy i obfitujące w roślinność torfowiska tworzą przyjemne tło na weekendowy wypoczynek.
4 z 8
5. Ochodzita, Koniaków
Ochodzita to jedna z perełek i pilnie strzeżonych tajemnic Beskidów. Ze słabo zalesionego wierzchołka tej kopulastej góry, rozciąga się fantastyczna panorama miejscowych domków i polan o wielu odcieniach zieleni. Wystarczy zapakować do plecaka ulubiony napój, smakołyki, wdrapać się na prawie dziewięćset metrową górę i delektować się widokiem pejzaży jak z obrazka.
5 z 8
4. Park przy pijalni wód, Gołdap
Gołdap to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w województwie warmińsko-mazurskim. Doskonała na wycieczkę pod znakiem odnowy biologicznej połączonej z wizytą w pijalni wód i spacerem pośród tężni. Ci, którzy nie przepadają za piciem zdrowej, choć intensywnie pachnącej siarką wody, mogą zorganizować piknik na uroczym molo, albo jednej z ławek wokół tężni. Panujący wokół niej mikroklimat dostarczy jodu, wapnia, potasu i innych ważnych minerałów.
6 z 8
3. Podgórze, Kraków
Położona na prawym brzegu Wisły dzielnica Krakowa to malowniczy zielony fragment w industrialnym krajobrazie. Do nieco zaniedbanego, ale przez to z charakterem, Podgórza nie docierają miliony turystów, które co roku odwiedzają Kraków. To raczej ulubione miejsce krakowskich wagarowiczów i mam z wózkami. Można tu znaleźć swój własny zakątek na weekendowy piknik - na Kładce Bernatka albo przy samej Wiśle.
7 z 8
2. Park zdrojowy w Konstancinie koło Warszawy
W parku zdrojowym w Konstancinie istnieje prawdziwy mikroklimat. A wszystko za sprawą tężni solankowych, które w wyniku parowania solanki tworzą klimat podobny do morskiego. Warto je odwiedzić i pooddychać lecznicznym powietrzem bogatym w minerały. Na piechurów czekają dwie ścieżki spacerowe: pierwsza “Śladami Stefana Żeromskiego”, prowadząca do willi, w której mieszkał pisarz i druga “Do Skolimowa” wzdłuż licznych zabytkowych willi. Taki spacer warto zakończyć leniwym lunchem nad brzegiem rzeki Jeziorki – wszystko w otoczeniu ciszy i zieleni z podmuchem morskiego powietrza z pobliskiej tężni.
8 z 8
1. Park Oruński, Gdańsk
Ten historyczny gdański park to wyjątkowe miejsce na wiosenny spacer lub piknik. Bo jak często w polskim parku można natknąć się na meczet? W parku położonym nad Potokiem Oruńskim funkcjonuje Centrum Kultury Tatarów i właśnie tam działa niewielki meczet i medresa. Po obfitym pikniku, można się tu wybrać na spacer wzdłuż strumienia, zobaczyć zabytkowy dworek i XVII-wieczną chłodnię.
Opracowanie: Skyscanner