Reklama

Do tężni solankowej w Inowrocławiu – najstarszej w Europie – co roku przybywa coraz więcej chętnych na wzięcie głębokiego oddechu. Bo ta, nasycając powietrze jodem, jest naturalnym inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Przebywanie w okolicy tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Ale pobyt w tężni zaleca się również osobom zdrowy

Reklama

Tężnia solankowa w Inowrocławiu
Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia bowiem odporność i zabezpiecza przed chorobami. Poza tym tężnie usytuowane w ponad 100-letnim Parku Solankowym nominowane są w tegorocznej edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. Takich miejsc, w których możemy odzyskać zdrowie, jest więcej. Kujawsko-pomorskie to województwo promujące zdrowie. Hasło to przyświeca działalności Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu już od 14 lat.
– We współczesnym świecie koncentrujemy się na zaspokajaniu coraz większej liczby potrzeb, często zapominając o tych podstawowych. Zdobycze nauki i techniki nie zastąpią nam właściwego odżywiania, aktywności fizycznej, kontaktu z bliskimi. Nawet najnowocześniejsze leki i aparatura medyczna nie będą w stanie ocalić nam życia, gdy chorobę wykryje się zbyt późno – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. W tym roku zdecydowano się podejść do tematu profilaktyki i promocji zdrowia nieszablonowo. W ramach kampanii
„Kujawsko-Pomorska Podróż po Zdrowie” pod patronatem National Geographic Polska, lekarze, znani podróżnicy i gwiazdy telewizji przekonywali nas, że troska o własne zdrowie związana jest nie tylko z wyrzeczeniami i przykrymi badaniami, ale przede wszystkim z mnóstwem pozytywnych i interesujących doświadczeń.

W programie „Kujawsko-Pomorskiej Podróży po Zdrowie” znalazły się trzy przystanki. 28 czerwca br. odwiedziliśmy Unisław – miejscowość, którą upodobali sobie miłośnicy biegania. W niezwykle urokliwej Chełmży gościliśmy 19 lipca br., a odkrywanie regionu kujawsko-pomorskiego zakończyliśmy 24 sierpnia br. w Ciechocinku – uzdrowisku znanym z tężni i wód mineralnych.

Przystanek Chełmża
W Unisławiu o kobiecych sposobach na sukces opowiadała Omenaa Mensah. Mieszkańcy Chełmży i turyści stali zaś w kolejce po książki i autograf Wojciecha Cejrowskiego. Pod tężniami spotkaliśmy natomiast licznych fanów Beaty Pawlikowskiej, która opowiadała o tym, jak zmienia się podczas dalekich wypraw do puszczy amazońskiej, i przekonywała, by nie kupować przetworzonego jedzenia, tylko korzystać z darów natury.

– Przestałam kupować gotowe soki, napoje w plastikowych butelkach. Sama wypiekam chleb, nie jem mięsa. Nie piję alkoholu, nie palę papierosów. Jednym słowem, odrzuciłam wszystko to, co jest chemicznie przetwarzane. I odzyskałam kontrolę nad swoim organizmem – mówiła na spotkaniu w Ciechocinku Beata Pawlikowska.

Reklama

Przystanek Ciechocinek
Każdej imprezie towarzyszyły prelekcje dotyczące m.in. rehabilitacji po zawałach serca, zalet karmienia piersią, boreliozy, wirusowego zapalenia wątroby itp. Osoby wybierające się na urlop do krajów UE mogły otrzymać wskazówki dotyczące uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także dowiedzieć się o zasadach korzystania ze świadczeń w innych krajach członkowskich.
I przy okazji obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego.
Chętni korzystali z licznych badań profilaktycznych, m.in.: USG aorty brzusznej, mammografii, cytologii, pomiaru ciśnienia tętniczego, zawartości CO2 w wydychanym powietrzu. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania krwi w kierunku WZW oraz badania określające skład ciała i wiek metaboliczny.
– Celem spotkań finansowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego było przedstawienie sposobów na życie w zgodzie z potrzebami własnego organizmu oraz uświadomienie korzyści płynących ze zdrowego stylu życia i badań profilaktycznych. Zdrowy człowiek ma bowiem większe szanse na samorealizację, satysfakcjonujące pełnienie ról społecznych, jest bardziej odporny na stres – dodaje wicemarszałek Edward Hartwich.

Kampania „Kujawsko-Pomorska Podróż po Zdrowie” finansowana jest ze środków województwa kujawsko-pomorskie

Reklama
Reklama
Reklama