Pomysł na weekend. Odwiedź EC1 w Łodzi – największe planetarium w Europie Środkowej
Spacer na Księżycu lub lot do sąsiedniej galaktyki? W Planetarium EC1 w Łodzi wszystko jest możliwe. Otwarty w 2016 roku obiekt to jedno z najnowocześniejszych miejsc do obserwacji nieba w naszej części świata.
- Wiktoria Michałkiewicz
W tym artykule:
- Kiedy powstało planetarium EC1?
- Planetarium pozwala odbyć kosmiczny spacer
- EC1 będzie łączyć naukę, technologię i kulturę
- EC1 to nie tylko gwiazdy, ale też ewolucja czy muzyka
Na powierzchni Księżyca znajduje się 5185 kraterów o średnicy co najmniej 20 km. Można je oglądać… z Polski – najlepiej na gigantycznym ekranie sferycznym w Planetarium EC1 w Łodzi.
Kiedy powstało planetarium EC1?
Otwarty w 2016 roku obiekt należy do najnowocześniejszych w Europie. Przy budowie zastosowano niezwykle skomplikowane oprogramowanie, które obsługuje aż 13 komputerów. – Dzięki temu mamy pod kontrolą ogromną ilość danych: miliony gwiazd, setki tysięcy galaktyk i obiektów kosmicznych, które możemy w każdej chwili zlokalizować oraz wyświetlić na ekranie – mówi kierownik obiektu Tomasz Kisiel.
Ekran jest kopułą rozświetloną od środka przez sześć projektorów, rzucających obraz na idealnie dopasowane do siebie części sferycznego ekranu o rozdzielczości aż 32 mln pikseli. Tak powstaje panoramiczny obraz.
Planetarium pozwala odbyć kosmiczny spacer
Dla odwiedzających oznacza to możliwość (niemal prawdziwej) podróży w najdalsze zakątki kosmosu. W dodatku za każdym razem innej, ponieważ układ gwiazd zmienia się w zależności do pór roku: letnie niebo to możliwość wypatrywania między innymi konstelacji Wężownika i Herkulesa, na zimowym dominują gwiazdozbiory Byka i Oriona.
I właśnie na niebie nad nami nieustannie odbywają się najpiękniejsze spektakle – a program w Planetarium udowadnia, że za gwiazdami kryją się również fascynujące historie. – Największe wrażenie robią tworzone przez nas pokazy tematyczne, które prowadzą wyszkoleni pracownicy Planetarium. Na żywo pokazują publiczności, co znajduje się na niebie – objaśniają gwiazdozbiory, opowiadają legendy związane z poszczególnymi konstelacjami i wyłapują obiekty kosmiczne, które poruszają się w naszej Galaktyce – mówi Kisiel.
Gwiazdozbiór Raka: gdzie jest na niebie? Charakterystyka, pochodzenie, mitologia, znaczenie
Gwiazdozbiór Raka nie należy do najjaśniejszych i najbardziej okazałych konstelacji. Mimo to, w sprzyjających warunkach łatwo znaleźć go na niebie. Obserwator niedysponujący specjalistyczn...EC1 będzie łączyć naukę, technologię i kulturę
To dopiero początek nowej historii EC1, czyli zrewitalizowanego terenu dawnej Elektrowni, a następnie Elektrociepłowni Łódzkiej. Niedługo ma ono zostać jednym z głównych w Polsce kompleksów skupiających w jednym miejscu technologie, naukę i kulturę.
Na terenie ruin dawnej elektrowni, która stanęła w tym miejscu w 1907 r., dostarczając po raz pierwszy prąd mieszkańcom Łodzi, powstanie nowoczesne Centrum Nauki i Techniki, które wraz z Narodowym Centrum Filmowym będą tworzyć wspólną ofertę kulturalną.
Mimo tego doborowego towarzystwa już dziś wyróżnia się budynek Planetarium. Wejście wygląda jak żywcem wyjęte z „Gwiezdnych wojen”. Od razu rzuca się w oczy srebrna kopuła, pod którą odbywają się projekcje filmowe i koncerty. Do sali projekcyjnej zjeżdża się dwa piętra poniżej poziomu zero, a drogę w półmroku wyznaczają czerwone podświetlenia.
EC1 to nie tylko gwiazdy, ale też ewolucja czy muzyka
Oprócz astronomii w EC1 można dowiedzieć się o historii ewolucji, płynąc z Karolem Darwinem na wyspy Galapagos, albo posłuchać muzyki. W sierpniu Planetarium świętowało wizytę stutysięcznego widza.
– Będziemy robić jeszcze więcej – mówi Tomasz Kisiel. Spodziewać się można programu nie z tej ziemi, choć już teraz przy ul. Targowej mamy prawdziwy kosmos. Wizyta w tym miejscu przenosi myśli w rejony zupełnie niezwykłe. Dziecięcy goście najczęściej chcą np. wiedzieć, kiedy nastąpi koniec świata i jak długo jeszcze będzie świecić Słońce. Jak widać, EC1 prowokuje do naprawdę wielkich pytań.
Planetarium EC1 powstało na terenie dawnej elektrociepłowni przy ul. Targowej 1/3. Otwarte jest od wtorku do niedzieli.