Szerp-celebryta i sportowe buty na 5 000 metrów. Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Nasir Ahmed od 20 lat związany jest z najwyższymi górami świata. Nie wspina się jednak jak inni wyczynowcy. Himalaje, Karakorum i Hindukusz to jego miejsce pracy. Nasir jest wysokogórskim przewodnikiem wspinaczkowym. Pod jego czujnym okiem żądni przygód turyści z całego świata mogą pokusić się o zdobycie wielu szczytów.
Szerpowie to dosłownie „ludzie wschodu”. Tym mianem początkowo określało się lud tybetański zamieszkujący Himalaje. Teraz słowo „szerpa” odnosi się do mieszkańców Himalajów, którzy zatrudniają się jako tragarze i przewodnicy w trakcie wypraw w góry.
Choć w większości pozostają anonimowi, to są wśród nich też bohaterowie i rekordziści. Lhakpa Tenzing i Phurba Tashi zyskali popularność bijąc rekord liczby wejść na Mount Everest. Znaleźli się na szczycie 21 razy. Ten rekord pobił Kami Rita Sherpa, który stanął na szczycie Mount Everestu 24 razy.
Jednym z najbardziej znanych Szerpów na świecie był również Tenzing Norgay, który w 1953 roku zdobył najwyższą górę świata razem z Edmundem Hillarym. Było to pierwsze wejście w historii.
Nie ma wątpliwości, że bez Szerpów wiele przełomowych wejść nie byłoby możliwych. To bowiem na ich plecach na dach świata transportowane są nie tylko bagaże himalaistów, ekwipunek niezbędny do założenia baz, obozów, czy zapewnienia bezpieczeństwa, ale bywa że i sami wspinacze.
Z Szerpami na co dzień współpracuje też Nasir Ahmed, przewodnik wspinaczkowy i wycieczkowy, właściciel Gilgit Adventure Treks, od 20 lat organizujący wyprawy i ekspedycje dla turystów z całego świata. Nasir podzielił się z czytelnikami National-Geographic.pl wyjątkowymi zdjęcia z organizowanych przez siebie wypraw.
1 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Szerpowie wędrujący przez szlak Snow Lake (Jezioro Śnieżne) w Pakistanie. Wbrew nazwie to nie jezioro, a wysokogórski basen lodowcowy w pasmie górskim Karakoram w regionie Gilgit-Baltistan. Znajduje się na wysokości 4 877 m n.p.m. i ma szerokość około 16 km. Leży u szczytu lodowców Biafo i Hispar tworząc 100-kilometrową rzekę lodu – najdłuższy lodowiec na świecie poza regionami polarnymi. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
2 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Nasir Ahmed z jednym z najsławniejszych Szerpów, zwanym – ze względu na niski wzrost – „małym Karimem”. O zdjęcie z Karimem poprosił sam Ronaldo, bo jego zdolności rzeczywiście zasługują na podziw. Abdul Karim zasłynął tym, że czasie ekspedycji na Gaszerbrum II wniósł ekwipunek o wadze blisko 25 kilogramów na wysokość 8 000 m n.p.m.
Karim pochodzi z wioski Hushe. To ostatnia wioska w dystrykcie Ghangche w północnym Pakistanie. Obecnie „mały Karim” współpracuje z Hiszpanami przy budowie nowego hotelu w Hushe – wiosce będącej ważnym przystankeim dla himalaistów. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
3 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Nasir Ahmed na jednym z popularniejszych szlaków – do Ali Camp z Concordii. Concordia znajduje się w serce Karakorum, to zbieg dwóch potężnych lodowców – Baltoro i Godwin-Austen. Za plecami Nasira widać dwa potężne ośmiotysięczniki – K2 po lewej i Broad Peak po prawej. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
4 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Krótka przerwa po całym dniu wspinaczki po lodzie i śniegu, w drodze na szczyt lodowca Hispar, którego wysokość przekracza 5 100 metrów n.p.m. Zawsze musimy być związani liną, na wypadek natrafienia na nieznane szczeliny. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
5 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Widok z Concordii na K2 i sąsiadujący z nim Angel Peak (6 858 m n.p.m.). (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
6 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Popołudniowa przerwa w bazie pod Nanga Parbat, od strony flanki Rupal. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
7 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Przeprawa przez Snow Lake – wysokogórski basen lodowcowy w pasmie górskim Karakorum. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
8 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Obóz założony tuż po wejściu na lodowiec Hisper. Jedna z najzimniejszych nocy, jakich kiedykolwiek doświadczyłem. Camping i spanie na lodowcu – niezapomniane doznania. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
9 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Szlaki prowadzące przez lodowiec Baltoro zmieniają się każdego dnia. Oto zdjęcie z jednej z przepraw. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
10 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Za dwa dni w tym miejscu szlak będzie wyglądał już inaczej. To, co tu widać – zniknie. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
11 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Lodowiec Biafo, słynący z licznych szczelin, ma 67 km długości. Spotyka się z Hisparem na wysokości 5,128 m, gdzie razem tworzą najdłuższy na świecie lodowiec poza regionami polarnymi. Ta lodowa autostrada łączy dwa starożytne królestwa górskie – Nagar na zachodzie i Baltistan na wschodzie. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)
12 z 12
Unikatowa galeria z himalajskich szlaków
Po ośmiu dniach spędzonych na wędrówce przez lodowce nareszcie suche miejsce na nocleg. (fot. Nasir Ahmed/Gilgit Adventure Treks)