W tym artykule:

  1. Trekking w Dolomitach – szlak wokół masywu Civetta
  2. Trekking w Dolomitach – szlak Tre Cime di Lavaredo
  3. Trekking w Dolomitach – szlak wokół Lago di Carezza
  4. Trekking w Dolomitach – szlak Alta Via 1 i 2
  5. Trekking w Dolomitach – Via ferrata dla zaawansowych
Reklama

Strzeliste szczyty, zielone doliny, krystaliczne jeziora i wysokie wzgórza to krajobraz, którym zachwycają Dolomity. Można się tam wybrać bez względu na doświadczenie w trekkingu. Pasmo rozciąga się między dolinami Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie, aż do Val Pusteria na północy. Najwyższe wzniesienie to licząca 3342 m n.p.m. Punta Penia. Inne szczyty osiągają ponad 2 tys. metrów.

Przez region włoskich Dolomitów przebiegają dwa główne szlaki: Panorama Trek i Dolomitu Brenta Trek. Szlaki te różnią się długością i poziomem trudności, na niektóre można wjechać kolejką górską, a inne są długodystansowe i wymagają nawet tygodnia do ich pokonania.

W Dolomity łatwo dotrzeć z pobliskich włoskich miast: Bergamo, Mediolanu czy Wenecji. Sezon letni na trekking w Dolomitach zaczyna się na początku czerwca i trwa do końca września. Oto 6 tras, które warto wziąć pod uwagę, planując trekking w Dolomitach.

Trekking w Dolomitach – szlak wokół masywu Civetta

Trasa liczy około 4 kilometry. Poruszając się jednak przedreptami, można ją skrócić. To miejsce bardzo oblegane turystycznie z uwagi na łatwość korzystania z kolejki górskiej. Najwyższy i końcowy punkt szlaku to schronisko Rifugio A. Sonino Al Coldai położone na wysokości 2135 m n.p.m. Można stąd podziwiać szczyt Cima di Coldai.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak przygotować się do wyjazdu w góry latem

Na pytanie, kiedy najlepiej jechać w góry, bez wahania odpowiada: latem. Z Anną Szczepaniak, licencjonowaną trenerką CrossFitu i organizatorką górskich obozów, rozmawiamy między innymi o t...
Jak się przygotować do wycieczki w góry, co ze sobą zabrać, w co się ubrać
Co zabrać w góry latem? (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Trekking w Dolomitach – szlak Tre Cime di Lavaredo

Jest symbolem Dolomitów. Masyw górski w Dolomiti di Sesto, który składa się z trzech głównych szczytów Tre Cime (Trzy Szczyty):

  • Cima Ovest (2,973 m n.p.m.),
  • Cima Grande (2,999 m n.p.m.),
  • Cima Piccola (2,857 m n.p.m.)

Szczyty te porównywane są do wież, twierdz czy katedr stojących na straży włoskich Dolomitów. Trekking wokół nich zajmuje od 4 do 5 godzin i teren jest praktycznie płaski. Trasa liczy 12 km i pozwala dosłownie obejść masyw dookoła. Na spacer można wybrać się również z dziećmi.

Tre Cime di Lavaredo. fot. Roberto Moiola/Sysaworld/Getty Images

Trekking w Dolomitach – szlak wokół Lago di Carezza

Lago di Carezza jest nazywane tęczowym jeziorem m.in. z uwagi na szmaragdowe kolory. Jest jednym z najpiękniejszych jezior w Południowym Tyrolu. Najlepiej wybrać się tam podczas wschodu lub zachodu, wtedy również widać najlepiej kolory tego jeziora. Sama trasa liczy około 4 km.

Trekking w Dolomitach – szlak Alta Via 1 i 2

Szlaki długodystansowe uważane za najbardziej spektakularne pod względem widoków. Alta Via 1 liczy 120 km i jej przejście zajmuje około 8 do 10 dni. Natomiast Alta Via 2 jest dłuższa (liczy 160 km) i na przejście trzeba poświęcić więcej niż dwa tygodnie.

Niebawem Joanna Brzozowska i autorka tego tekstu Magdalena Bryś wyruszają na szlak Alta Via 1 w ramach projektu „VIA. Let’s Dolomite”. Projekt łączą z celem charytatywnym – wsparciem Fundacji Wandalistki. Fundacja wspiera profesjonalistki w realizacji ambitnych górskich i wspinaczkowych projektów, oraz amatorki stawiające swoje pierwsze kroki w górach. Patronką Fundacji jest Wanda Rutkiewicz – pierwsza kobieta, która zdobyła K2 oraz prekursorka polskiego himalaizmu kobiecego.

Magda i Asia przechodząc ten szlak, chcą pokazać innym dziewczynom m.in., że same mogą zorganizować wyjazd w góry, odkrywać nowe miejsca, zdobywać nowe doświadczenia oraz przeżywać wspaniałe przygody w naturze. Uczestniczki wierzą, że poprzez bycie w górach i aktywne spędzanie czasu mocna wzmocnić siebie. Każdy może dołączyć do zbiórki na Fundację Wandalistki, która znajduje się pod linkiem.

Mateusz Waligóra coraz bliżej przejścia wszystkich szlaków w Tatrach. Wcześniej omal nie zginął na Kościelcu

Mateusz Waligóra nie zwalnia tempa. Po ukończeniu trawersu Grenlandii wystartował z nowym projektem podróżniczym. W ramach #TatrzańskichOpowieści planuje przejść wszystkie znakowane szlaki...
Mateusz Waligóra coraz bliżej przejścia wszystkich szlaków w Tatrach. Wcześniej omal nie zginął na Kościelcu
fot. Karolina Krasińska

Trekking w Dolomitach – Via ferrata dla zaawansowych

Dolomity to idealne miejsce do pieszych wędrówek, ale też wspinaczki wysokogórskiej. Każdy miłośnik gór znajdzie coś dla siebie i spędzi aktywnie czas blisko natury. Via ferrata to specjalny szlak w górach wyposażony przede wszystkim w linę asekuracyjną, a czasami też w metalowe szczeble i drabinki. W okolicy Cortiny d’Ampezzo wytyczono ich kilkadziesiąt, różnią się stopniem trudności. W przypadku, gdy pierwszy raz wyjeżdża się na via ferraty lub chce się wziąć dzieci warto rozważyć m.in. drogę Barbara e cascate di Fanes, która można pokonać w ciągu jednego dnia.

Reklama

Natomiast dla bardziej doświadczonych wspinaczy jest via ferrata Sci Club 18, która jest drogą typowo sportową, na której można sprawdzić swoją technikę, ale też jak radzi się z wysokością.

Nasz ekspert

Magdalena Bryś

Entuzjastka biegania ultra, szlaków długodystansowych i fotografii sportowej. Lubi pisać i rozmawiać z osobami, które podejmują różne wyzwania m.in. sportowe i te dosyć ekstremalne, by poznać ich motywacje i działanie.
Reklama
Reklama
Reklama