Ciekawostki o Belgii – z czego słynie ten niewielki kraj? 30 mało znanych faktów
Ciekawostki o Belgii, słynącej nie tylko ze znakomitej czekolady, ale również frytek, gofrów i przede wszystkim bogatej struktury etnicznej. Poniżej zebraliśmy 30 najbardziej interesujących faktów, które pozwolą ci jeszcze lepiej poznać ten niewielki kraj.
Opublikowano: 19.06.2023, 09:08
Reklama
W tym artykule:
Reklama
Najważniejsze informacje o Belgii
- Belgia, a właściwie Królestwo Belgii leży w północno-zachodniej Europie nad Morzem Północnym. Graniczy z czterema państwami: Holandią, Niemcami, Francją i Luksemburgiem. Należy do grupy Beneluksu i jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej, NATO oraz ONZ.
- Belgia jest 10 razy mniejsza od Polski. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 30 530 km kw.
- Ludność Belgii – według danych z 2022 roku – wynosi ponad 11,6 miliona ludzi. Co ciekawe, jak potwierdzają statystyki ONZ, Belgia jest jednym z najgęściej zaludnionych państw na świecie (ponad 380 osób/km kw.). Na terenie Królestwa mieszka również spora grupa Polaków. Główne skupiska liczącej 70 tys. Polonii znajdziemy w Antwerpii i Liege.
- Bruksela to stolica, a zarazem największe miasto Belgii. Odgrywa ważna pozycję na arenie międzynarodowej. Właśnie nad Sienną (największa rzeka w kraju) swoje siedziby mają NATO, UE, Rada Europejska czy Komisja Europejska. Ponadto zabytkowa, pełna uroku metropolia przyciąga turystów z całego świata. Jednym z symboli stolicy jest Atomium – ogromny model atomu żelaza.
- W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe: niderlandzki, francuski oraz niemiecki. Wszystko zależy od regionu, w którym się znajdujemy. Najczęściej używanym językiem jest niderlandzki (flamandzki), którym posługuje się blisko 60% całej populacji. Drugi najczęściej używany język, czyli język francuski, to środek komunikacji dla 40% mieszkańców (Wspólnota Francuska). Grupa niemieckojęzyczna jest najmniej liczna i stanowi niecały 1%. Region Stołeczny Brukseli uchodzi za dwujęzyczny (niderlandzki i francuski).
Ciekawostki o Włoszech. Wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do słonecznej Italii
Co sprawia, że Italia rocznie przyciąga miliony turystów z całego globu? Jak się okazuje, nie tylko najlepsza na świecie pizza czy zapierające dech w piersiach zabytki. Oto ciekawostki o Wł...- Walutą obowiązującą w Belgii jest euro. Wcześniej używaną jednostką monetarną był frank belgijski, który przestał być środkiem płatności trzy lata po wejściu kraju do strefy euro. Kurs 1 € wynosił 40 franków (BEF).
- Belgia należy do grupy dwunastu monarchii w Europie. Król, jako głowa państwa, pełni głównie funkcję reprezentatywną, ale także mianuje premiera rządu, wygłasza orędzia, wręcza ordery państwowe i posiada inicjatywę ustawodawczą. Od 2013 roku na tronie zasiada król Filip I Koburg, który przejął władzę w kraju po abdykacji swojego ojca, króla Alberta II.
- Ze względu na swój federalny charakter, Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty: Region Flamandzki, Waloński i Stołeczny Brukseli. Pierwsze dwa z nich dzielą się dodatkowo na 5 prowincji. Całość 10 prowincji z Regionem Stołecznym Brukseli rozłożona jest na 43 okręgi administracyjne. Odzwierciedla to bogatą strukturę etniczną, językową i kulturową. Każdy z regionów autonomicznych ma swoją władzę ustawodawczą – Radę Regionalną, która dodatkowo wybiera lokalnego prezydenta.
Niektóre ciekawostki o Portugalii mogą zaskoczyć. Znasz narodowe danie Portugalczyków?
Ciekawostki o Portugalii warto znać niezależnie od podróżniczych planów. To jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie i jeden z najcieplejszych w Europie.Ciekawostki o Belgii
- Belgia odzyskała niepodległość, oddzielając się od Królestwa Niderlandów w 1830 roku w wyniku rewolucji belgijskiej. Decyzja o jej suwerenności została potwierdzona na konferencji londyńskiej. W 1831 uchwalono konstytucję i wybrano nowego króla – Leopolda I. Oba państwa połączono w 1815 roku na mocy kongresu wiedeńskiego. Wcześniej Belgia znajdowała się pod okupacją francuską.
- Stosunkowo młode państwo zawdzięcza nazwę Rzymianom. Gdy Juliusz Cezar podbijał północną Galię (dzisiejsza Belgia), plemię zamieszkujące tereny nazywało się Belgae. W ten sposób zdobyte tereny zyskały nazwę „Gallia Belgica”.
- Wcześniej wspominaliśmy, że mieszkańcy posługują się aż trzema językami w zależności od regionu. Co ciekawe, ponad połowa populacji traktuje jako swój pierwszy język niderlandzki, jednak aż 80% mieszkańców mówi po francusku. Wynika to z tego, że większość Wspólnoty Flamandzkiej używa również języka francuskiego jako drugiego.
- Do Belgii należy nieoficjalny rekord świata 652 dni – jak podaje Reuters – bez bez uformowanego rządu. Fakt ten nie przeszkodził, aby Królestwo przewodniczyło Unii Europejskiej w 2010 roku.
- Najbardziej rozpoznawalnym symbolem czekoladowej krainy jest Manneken Pis, czyli posąg siusiającego chłopca. Znajdziemy go w pobliżu Wielkiego Placu w Brukseli. Chłopiec ma bogatą garderobę i można go zobaczyć w różnych kostiumach, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Istnieje wiele legend na jego temat. Najpopularniejsza z nich mówi, że dziecko uratowało Belgię przed oblężeniem, oddając mocz na płonący knot ładunków wybuchowych najeźdźców.
- Z czego znana najbardziej jest Belgia? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ich znakiem rozpoznawczym są m.in. frytki, gofry, czekolada oraz piwo.
- Frytki narodziły się w Belgii i podobno tutaj spróbujemy najpyszniejszych smażonych ziemniaków na świecie. Podobno sekret tkwi w ich podwójnym smażeniu. Według lokalnych mieszkańców, najlepszym dodatkiem do frytek jest majonez.
- Pierwsze wzmianki o produkcji czekolady pochodzą sprzed 400 lat. Belgowie potrafią wyprodukować jej aż do 600 tysięcy ton rocznie. Znajdziemy tutaj ponad 2 tysiące sklepów z światowej klasy wyrobami czekoladowymi. Roczne spożycie na jednego mieszkańca wynosi około 6 kg. Najwięcej czekolady sprzedaje się na międzynarodowym lotnisku w Brukseli.
- Piwo nosi status narodowego napoju Belgii i istnieje tu ponad 1000 różnych jego odmian. Nic dziwnego, że każde z nich podawane jest w innej szklance. Belgowie nie akceptują piwa w nieodpowiednim do niego szkle. Zaskoczyć może informacja, że w latach 70. XX w. dzieci do szkolnych obiadów dostawały lekkie piwo. Na całe szczęście władza wymieniła je na napój bezalkoholowy, chociaż nadal pojawiają się głosy poparcia tej tradycji. W Belgii powstała pierwsza Akademia Piwa. Kultura belgijskiego piwa została wpisana w 2016 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
- Wafle brukselskie czy gofry z Liège – jaka jest różnica? Pierwsze z nich są robione z białek lub rzadkiego ciasta drożdżowego, dzięki czemu są o wiele lżejsze i mają prostokątny kształt. Drugie, z dodatkiem cukru perłowego, posiadają bardziej karmelowy smak. Gofry z Liège są o wiele grubsze i bogatsze.
- Do granic belgijskiego imperium kolonizacyjnego należało ulokowane w Afryce Środkowej Kongo. Królestwo rządziło krajem 80 razy większym od siebie.
Belgia skraca tydzień pracy. Trzydniowy weekend to niejedyna zmiana
Krótszy tydzień pracy to marzenie wielu pracowników. Coraz bliżej wydłużenia weekendów są Belgowie.- Antwerpia szczyci się tytułem światowej stolicy diamentów. Ponad 80% kamieni szlachetnych szlifowanych i sprzedawanych jest tutaj. Większość z nich została pozyskana z dawnej kolonii w Kongo.
- Signal de Botrange to najwyższy szczyt Ardenów oraz punkt belgijskiego królestwa. Jego wysokość wynosi 694 m n.p.m. Co ciekawe, przewyższa o niewiele ponad połowę najwyższy budynek w Warszawie – Verso Tower (310 m).
- Belgijscy mężczyźni zajmują drugie miejsce pod względem wzrostu (181,5 cm) na świecie, zaraz po Holendrach (182,5 cm). Kobiety znacznie zaniżają średnią wzrostu społeczeństwa z średnią 166 cm.
- Belgowie i Holendrzy mają wiele wspólnego. Obie nacje są bardzo liberalne i tolerancyjne. Dwa lata po wprowadzeniu w Holandii małżeństw par jednopłciowych, Belgia też je dopuściłs. Ponadto od 2002 roku umożliwiono dokonywanie eutanazji.
- Uważa się, że popularny w Wielkiej Brytanii krykiet został sprowadzony przez imigrantów z Belgii. Pierwsza zapiski o nim pojawiły się w belgijskim poemacie z 1533 roku.
- Belgijscy kolarze, zaraz po Francuzach, najczęściej triumfowali w klasyfikacji generalnej Tour de France. Łącznie zdobyli 18 tytułów, a sąsiedzi z południa – 36.
- Belgia to najmniejsze państwo, gdzie odbyły się letnie igrzyska olimpijskie. Najważniejsza impreza czterolecia miała miejsce w Antwerpii i rozgrywała się w 1920 roku.
- Wskaźnik rozwodów w Belgii wynosi 70% i jest trzecim najwyższym w Europie – tuż za Litwą i Łotwą.
- Największy festiwal muzyki elektronicznej Tomorrowland odbywa się w prowincjonalnym parku rekreacyjnym De Schorre w Boom we Flandrii. Od 2015 roku przyciąga miliony fanów z całego świata za sprawą największych gwiazd i bardzo oryginalnej scenografii. Inne popularne festiwale w Belgii to: Rock Werchter , Brussels Summer Festival i I Love Techno.
- Istnieje spora szansa, że bajka twojego dzieciństwa pochodzi właśnie stąd. Kraj nad Morzem Północnym słynie z komiksów. Zarejestrowanych ich jest tutaj aż 800. Seria o Smerfach to zdecydowanie najpopularniejsza z nich. Niebieskie, malutkie stworzonka w białych czapkach narodziły się właśnie w Belgii dzięki Studio Peyo. W Brukseli można odwiedzić oficjalny sklep Smerfów.
- W Brukseli organizowany jest jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie, który odwiedza blisko 2,5 miliona osób.
- Pierwszy europejski „drapacz chmur” stanął w Belgii. Boerentoren w Antwerpii ma wysokość 96 m (25 pięter). Był najwyższym budynkiem Starego Kontynentu do roku 1940. Co ciekawe, budynek nie wpisuje się w standardy dzisiejszych wieżowców.
- Fani zamkowych klimatów pokochają ten fakt. Tytuł państwa z największą liczbą zamków na metr kwadratowy przypada Belgii. Mówi się, że w niektórych regionach przypadają aż dwie tego typu budowle na wioskę. Planując podróż warto odwiedzić Gravensteen, Château fort de Bouillon, Het Steen czy Château de Walzin.
Bruksela płaci mieszkańcom za rezygnację z jazdy samochodem. Nawet 900 euro
Bruksela stawia na ekologię. Miasto dopłaci zmotoryzowanym, którzy porzucą samochody na rzecz rowerów i transportu masowego.Reklama
- Belgia to najbardziej zurbanizowany kraj w Europie. Aż 98 % populacji mieszka w miastach.
- Bruksela jest siedzibą dla ponad 120 organizacji międzynarodowych i 1400 organizacji pozarządowych.
- Kusttram (ang. Belgium Coast Tram) to najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Trasa nad wybrzeżem między granicami Francji i Holandii liczy 68 km. Całość przejedziemy w godzinę, zatrzymując się na 68 przystankach.
- Ciekawostka dla miłośników odnowy biologicznej. W niewielkiej, belgijskiej miejscowości Spa (nazwa nie jest przypadkowa) otwarto pierwsze uzdrowisko i kasyno „la Redoute” w XVIII wieku. Jednak już w czasach starożytnych Rzymianie korzystali z lokalnych źródeł w celach leczniczych i zdrowotnych.
- Belgom zawdzięczamy wiele wynalazków. Lista rzeczy którymi mogą się pochwalić jest imponująca. Znajdziemy na niej m.in. pigułkę antykoncepcyjną, plastik, saksofon, sieć WWW, asfalt, tramwaj elektryczny i silnik spalinowy. Tutaj narodziła się także teoria Wielkiego Wybuchu.
- Belgowie płacą jedne z największych podatków dochodowych w Europie. Osoby, których roczne zarobki przekraczają 42 tys. euro, muszą odprowadzić podatek w wysokości 50%. Najniższy próg wynosi 25% przy zarobkach mniejszych niż 13 540 euro.
Nasz ekspert
Filip Nowek
Z wykształcenia dziennikarz, chociaż na co dzień zajmuje się komunikacją marketingową. Pasjonat podróżowania. Autor przewodników po europejskich krajach i ciekawostek o największych miastach świata. Prywatnie miłośnik tenisa i wypadów do kina.Reklama
Reklama
Reklama