Reklama

Wschodnia Polska kryje klimatyczne zakątki z nietkniętą naturą i lokalną kuchnią, ale jeśli zależy wam na weekendzie niedaleko od Warszawy, z pewnością pomyśleliście o Kazimierzu Dolnym położonym na lubelszczyźnie. I słusznie! W letnie weekendy miasteczko zamienia się w jedną z dzielnic Warszawy – tak wielu turystów ze stolicy wybiera je na weekendowy wypad. Warto jednak odwiedzić to miejsce poza sezonem i odkryć je na nowo.

Reklama

Poza wejściem na Górę Trzech Krzyży, kupieniem chlebowego koguta warto przejść się kolorowym o tej porze roku Wąwozem Korzeniowym (można to zrobić także nocą, w ramach specjalnych wycieczek z pochodniami). Wciąż zbyt wielu turystów na horyzoncie? Zaszyjcie się w uroczym Mięćmierzu. „Ta stara osada flisacka znajduje się tylko 3km od Kazimierza, a czas jakby się tam zatrzymał. Przy starych, okrytych strzechą chatkach możemy kupić soczyste jabłka czy maliny, a flisackie łodzie dalej służą do połowu ryb. Znajdziemy tam ciszę , spokój i przepiękne widoki. Najlepszą panoramę na przełom Wisły możemy podziwiać z punktu widokowego w Albrechtówce, a spod zabytkowego wiatraka roztacza się zapierający dech widok na rezerwat – Krowią Wyspę.” – opowiada o tym zakątku Karolina Siwkiewicz, autorka bloga Love-Krove.

Jeśli szukacie miejsca na weekend w ciszy i blisko natury, wybierzcie się nieco bardziej na północ – do województwa podlaskiego. Widzicie z samochodu krajobrazy jak z „Hobbita”? Oznacza to, że zbliżacie się do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To niewielki park, więc doskonale nadaje się na weekend, ale i tak warto zaopatrzyć się w mapki i przewodniki. Znajdziecie je w biurze turystycznym przy Stawie Turtulskim. Przemysław i Magdalena Czatrowscy z bloga Tropimy, znają tę okolicę jak własną kieszeń – Magdę oprowadza po niej pochodzący z Suwałk mąż. Do ich ulubionych atrakcji należą m.in. niepozorne głazowiska. „Niby tylko kamienie, a jednak dość wyjątkowe. Na Suwalszczyźnie w kilku miejscach można zobaczyć tzw. głazowiska, czyli zbiorowiska polodowcowych kamieni – niesamowite, że zostały przyniesione tu przez lądolód ze Skandynawii.” – tłumaczą w przewodniku.

Będąc na Suwalszczyźnie warto też dowiedzieć się czegoś o jej kulturze – bardzo zróżnicowanej. Blogerzy zwracają uwagę, że w Suwałkach obok siebie znajdują się cmentarze 6 różnych wyznań. „Jadąc przez wieś Wodziłki nie sposób nie zauważyć budynku sakralnego widocznego już z pobliskiej drogi na wzgórzu. To molenna starobrzędowców, czyli świątynia odłamu prawosławia zwanego starowiercami. Nie zaakceptowali oni reform religijnych wprowadzanych w prawosławiu w XVII w. i od tamtej pory nie uznają żadnych zwierzchników religijnych, przez co zwani są także bezpopowcami. (…) Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Wodziłkach mieszkało kilkuset starowierców, obecnie tylko kilka rodzin. (…) Molenny w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki.”

Dla miłośników architektonicznych perełek świetnym wyborem będzie Polska południowo-wschodnia. Po Podkarpaciu oprowadził nas Bartłomiej Szaro, który na blogu Paragon z podróży opisał złotą, a właściwie drewnianą piętnastkę, najciekawszych budynków w regionie. Bloger zachęca, by kierować się nie tylko gotowymi przewodnikami, ale sięgać po wiedzę mieszkańców. W ten sposób dowiemy się najwięcej o regionie i poznamy jego prawdziwą kulturę. Udało mu się to przy okazji zwiedzania Kościoła Wszystkich Świętych w Bliznem. „Po wnętrzu oprowadziła mnie p. Maria (telefon obok furtki). Gdyby nie ona nie wiedziałbym co to zaskrzynienia, zacheuszki, łuk tęczowy, czy ośli grzbiet. A to jednak kwestie kluczowe, żeby się zgrabnie zacząć po tym kościele poruszać. Szczególnie ciekawa jest historia o poziomych kwiecistych pasach namalowanych na ścianach prezbiterium. Ale o tym dowiecie się już na miejscu.” – zachęca.

Podobnie było, gdy zwiedzał Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu „Marcin mieszka naprzeciwko cerkwi. Jest organizatorem kultowego “Folkowiska” – festiwalu kultury pogranicza. Jeśli zwiedzać cerkiew w Gorajcu to najlepiej z nim, albo z jego mamą. Poznacie jej historię od ogółu do szczegółu, podaną z pasją w najlepszy możliwy sposób.” – poleca Bartłomiej Szaro.

Reklama

Zaczęliście już planować kolejną weekendową podróż? Niezależnie od tego, którą dokładnie część wschodniej Polski wybierzecie, sprawdźcie, jakie atrakcje znaleźli dla was na miejscu podróżnicy biorący udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów. Wszystkie wpisy oraz materiały wideo znajdziecie na stronie mistrzostwablogerow.polska.travel, gdzie wciąż toczy się walka o zwycięstwo w konkursie.

Reklama
Reklama
Reklama