Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Bezpłatne przejazdy w Hiszpanii
  2. Hiszpanie stawiają na transport publiczny

Hiszpania od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Europie. W ostatnim czasie hiszpańskie miasta, w tym Barcelona, przeżywają jeszcze większe obłożenie turystów. To pokrywa się z rosnącym zainteresowaniem nauką języka hiszpańskiego. Według raportu Instytutu Cervantesa z 2024 roku był to czwarty najczęściej używany język na świecie, po angielskim, chińskim (mandaryńskim) i hindi.

Bezpłatne przejazdy w Hiszpanii

Jako że liczby turystów odwiedzających ojczyznę Picassa i Cervantesa rosną, Hiszpania kontynuuje promocję zrównoważonego transportu publicznego. Od 24 grudnia 2024 roku, zgodnie z decyzją rządu hiszpańskiego, przedłużono na kolejne sześć miesięcy obowiązujące wcześniej ulgi w transporcie publicznym. Obejmują one m.in. bezpłatne przejazdy pociągami Cercanías, Rodalies oraz Media Distancia, a także 50% zniżki na transport miejski i metropolitalny. Dodatkowo, od stycznia 2025 roku wprowadzono 50% zniżki na korzystanie z systemów rowerów miejskich. Wszystko te działania mają zachęcać turystów do korzystania z ekologicznych środków transportu podczas zwiedzania kraju.​

Z programu darmowych przejazdów pociągami regionalnymi Cercanías mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Krzysztof Monastyrski, ekspert od podróży po Hiszpanii, podzielił się w mediach społecznościowych prostym sposobem na skorzystanie z tej okazji. Wystarczy udać się do biletomatu na jednej ze stacji, np. w Barcelonie (T2), Madrycie (T4, C1, C10), Maladze (C1) czy Walencji (stacje Cercanías), a następnie wpisać numer dowolnego dokumentu tożsamości i numer telefonu. Zakup wymaga wpłacenia kaucji w wysokości 10 euro. Po czterech miesiącach użytkowania ta kwota zostaje zwrócona.

Bilet uprawnia do podróżowania wybranymi liniami Cercanías, m.in. R1, R2 Nord (łącznie z połączeniem z lotniska), R2, R2 Sud, R3, R4, R7 i R8. Nie obejmuje jednak metra, autobusów ani tras do miejsc takich jak Montserrat czy Girona, gdzie obowiązują inne bilety.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krzysztof Monastyrski | Barcelona | Hiszpania ☀️🇪🇦 (@monarek_bcn)

Program ma na celu zmniejszenie ruchu samochodowego i wsparcie ekologicznych form transportu. Jego skuteczność potwierdzają statystyki – liczba pasażerów wzrosła o 30%.

Hiszpanie stawiają na transport publiczny

Dla turystów odwiedzających Barcelonę, bilet T-Casual również jest atrakcyjną opcją na poruszanie się po mieście. Uprawnia on do 10 przejazdów w ramach zintegrowanego systemu transportu publicznego. Obejmuje on metro, autobusy, pociągi FGC, Rodalies de Catalunya oraz tramwaje. Należy jednak pamiętać, że bilet T-Casual jest przeznaczony do użytku indywidualnego i nie może być współdzielony przez kilka osób jednocześnie. Cena biletu na jedną strefę w 2025 roku wynosi 12,55 euro. ​

Począwszy od lipca 2025 roku, planowane jest wprowadzenie nowych taryf w transporcie publicznym. Wśród nich znajdzie się ogólnokrajowy bilet na przejazdy pociągami Cercanías w cenie 20 euro, z obniżoną stawką 10 euro dla młodzieży w wieku od 15 do 26 lat oraz bezpłatnymi przejazdami dla dzieci poniżej 15. roku życia. Ponadto przewidziano co najmniej 40% zniżki na bilety autobusowe i inne środki transportu państwowego, z dodatkowymi ofertami specjalnymi dla młodzieży i dzieci.

Reklama

Źródło: El Pais

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama