Jak przygotować się do wędrówki po górach? Poradnik dla początkujących
Ważne, by do pierwszego po dłuższej przerwie wyjścia w góry dobrze się przygotować. Wyprawa w góry to wyzwanie, niezależnie od pory roku. Poza tym: nie daj się zwieść kolorom szlaków.
Zobacz, jak przygotować się do wyprawy w góry >>>
1 z 6
Rozsądnie zaplanuj trasę
Zanim ruszysz na szlak, dobrze przyjrzyj się mapie – nie brakuje profesjonalnie przygotowanych stron i przewodników górskich, które pozwolą dobrze zaplanować drogę. Na większości map znajdziecie oznaczenia czasowe, policzcie – dodajcie czas na przystanki, uwzględnijcie moment zachodu słońca.
Warto mierzyć siły na zamiary: jeśli minęło trochę czasu od ostatniej wycieczki w góry, nie należy od razu decydować się na długą i wymagającą wyprawę.
Fot. Shutterstock
2 z 6
Nie daj się zwieść kolorom szlaków
Należy pamiętać o podstawach oznakowania tras. Przypominamy: czarny szlak nie jest najtrudniejszy, ale zazwyczaj - najkrótszy. Jeśli szukacie widokowych, charakterystycznych tras – wybierzcie szlaki czerwone. Dłuższe wyprawy odbędziecie trasami niebieskimi. Żółte są zazwyczaj szlaki łącznikowe.
Przeglądając się mapie polskich Tatr, nie trudno dostrzec, że zasady te nie są uniwersalne i występują liczne odstępstwa od podanych reguł. Nie opracowano nadal ogólnopolskiej skali znakowania szlaków.
3 z 6
shutterstock_231110950
Śledź komukaty pogodowe i informuj o swoich wyjściach
Ludzie gór zawsze powtarzają, że wejście na szczyt to dopiero połowa drogi – chodzi o to, by wyprawę bezpiecznie zakończyć na dole. Nawet odpowiednio zaplanowana trasa może nie wystarczyć, jeśli da o sobie znać kapryśna, górska pogoda. Pamiętaj, by przed wyjściem sprawdzić najnowszą prognozę i komunikaty GOPR. Nocujesz w schronisku? Wpisz się do księgi wyjść.
Fot. Shutterstock
4 z 6
Pamiętaj o podstawowym wyposażeniu
Obowiązuje nawet kiedy wychodzisz „na lekko”. Wyposażenie pozwoli pokonać trasę nawet w trudnych warunkach. Co obowiązkowo powinno trafić do plecaka?
- mapa i kompas,
- scyzoryk,
- naładowany telefon komórkowy,
- kurtka przeciwdeszczowa
- pokrowiec na plecak (zabezpieczy zawartość przed wilgocią)
- latarka czołowa (przyda się szczególnie w przypadku nieoczekiwanego wydłużenia wyprawy. „Na szlak warto zabrać oświetlenie zasilane bateryjnie. W górach nie będziemy mieć możliwości naładowania sprzętu, a dodatkowe baterie zawsze zmieszczą się w plecaku – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Latarka montowana na głowie to w górach szczególnie potrzebny gadżet. Ręce będą ci potrzebne, by nie tracić równowagi!
5 z 6
Przestrzegaj zasad
Należy pamiętać, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo – nie wchodzić na zamknięte szlaki, sprawdzać najnowsze prognozy i zwracać uwagę na komunikaty GOPR dotyczące zagrożenia lawinowego.
6 z 6
Gotowi na wyprawę?
Przed wyjściem w góry pamiętaj, by:
1. Dobrze zaplanować trasę.
2. Skompletować niezbędne wyposażenie.
3. Odpowiednio się ubrać (na „cebulkę”).
4. Sprawdzić najnowszą prognozę i komunikaty GOPR.