10 najdziwniejszych instrumentów
Oto 10 najdziwniejszych instrumentów muzycznych na świecie.

1. Wdech, wydech
Słyszysz didgeridoo, myślisz Australia. Drewniana trąba jest dziełem Aborygenów i... termitów. To właśnie z wyjedzonych przez te owady pni eukaliptusów rdzenni mieszkańcy Australii wytwarzają swoje instrumenty. Tradycyjnie ich dźwięki towarzyszyły najważniejszym rytuałom. Nazwa „didgeridoo” wywodzi się prawdopodobnie z języka irlandzkiego. Aborygeni najczęściej nazywają ten instrument yirdaki.
2. Usta w podkówkę
Brzmi jak brzęczenie osy, niektórych irytuje, inni słyszą w dźwięku drumli coś przejmującego. Ten mały metalowy instrument przypomina podkowę z wydłużoną ruchomą blaszką, czyli języczkiem. Jest znany zarówno w Azji, jak i na Alasce, ale obecny także w kulturze cygańskiej – do dziś nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi. Co ciekawe, kiedyś drumle były uważane przez archeologów za element garderoby.
3 Lądowanie UFO
Najbardziej hipnotyzująca muzyka na świecie – tak powie każdy, kto miał okazję posłuchać tego instrumentu wyglądającego jak statek kosmitów. Hang został wymyślony w Szwajcarii. Jego konstrukcja to efekt długich poszukiwań przedmiotu, który wydawałby dźwięki podobne do dzwonków, gongu i bębna. Niestety ze względu na skomplikowaną budowę do tanich nie należy (kosztuje kilka tysięcy złotych) i trudno go zdobyć – szacuje się, że na świecie jest tylko kilkaset sztuk.
4 Morskie organy
Chorwackie „morske orgulje”, których autorem jest Nikola Bašić, to od kilku lat jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta Zadar. To kamienne płyty, pod którymi znajduje się system szczelin i rur. Przepływające przez nie morskie fale nieprzerwanie kreują szumiącą melodię złożoną z wielu dźwięków. Nie tylko turyści tłumnie odwiedzają to miejsce. Także mieszkańcy Zadaru przychodzą tu, żeby się zrelaksować i na tle zachodzącego słońca posłuchać „jak Neptun gra na organach”.
5 Zestaw kuchenny
Bonang, rodem z Jawy, składa się z gongów, zwanych też garnkami, ułożonych na drewnianej ramie. Zazwyczaj są one zrobione z brązu lub kutego żelaza, różnią się nieco wielkością i kształtem. Uderzone wydają wesołe, dość wysokie dźwięki. Instrument ten słyszy się często w gamelanie, czyli tradycyjnej orkiestrze jawajskiej. Niektóre bonangi – te z pozłacanymi gongami i rzeźbionymi ramami, są prawdziwymi dziełami sztuki.
6 Na końskim ogonie
To nie żart. Burczybas jest drewnianą beczką, na którą z jednej strony (tej bez dna) naciąga się zwierzęcą skórę, a z drugiej wierci dziurę i przewleka końskie włosie. Tradycyjnie na tym kaszubskim instrumencie ludowym grano na wiejskich zabawach. Na koncertach często używa się zabawnych burczybasów w kształcie konia.
7 Muzyczny złom
Lirio Salvador, filipiński artysta, stworzył kolekcję instrumentów zrobionych z metalowych odpadów: felg, rur, prętów, gwoździ, inspirowanych zwykłymi skrzypcami czy gitarą. Ich metaliczne, zimne i wibrujące brzmienie nie odstrasza jednak słuchaczy – artysta założył nawet swój zespół, który nosi nazwę Elemento.
8 Beczka na karnawał
Mieszkańcy Trynidadu i Tobago udowodnili, że grać można na wszystkim, także na beczkach po ropie. Z czasem zmienili ich kształt, dzięki czemu wydają ciekawsze dźwięki. Takich instrumentów zwanych steel drum nie może dziś zabraknąć podczas świąt, parad i karnawału.
9 Skrzypce na korbkę
Lira korbowa naprawdę jest wyposażona w korbkę, która napędza drewniane koło pełniące funkcję smyczka. Instrumentu używano już w głębokim średniowieczu, ale miał wtedy tak duże rozmiary, że potrzebne były dwie osoby do jego obsługi. Nie wiadomo, skąd pochodzi – jest znany w całej Europie, tyle że pod różnymi nazwami (np. na Węgrzech tekerő, we Francji vielle a roue). Często pojawia się na festiwalach folkowych.
10 Kici, kici
Z czasem to proste narzędzie – piła do drewna – doczekała się swej specjalnej wersji służącej tylko do gry. Wydawany przez nią dźwięk może niektórych irytować, przypomina bowiem pisk lub miauczenie kota. Prawdziwie kocia muzyka.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa