Reklama

Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami… Chociaż tak chciałoby się zacząć opowieść o niemieckich zamkach, bliższe prawdzie będzie krótkie: tuż za polską granicą. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się imponującymi zamkami i pałacami, których - jak się szacuje - jest nawet 20 tys.! Spokojnie można by nimi obdzielić kilka innych krajów.

Reklama

Bogata historia terenów dzisiejszych Niemiec obrodziła w monumentalne warownie, eleganckie rezydencje i romantyczne zamki zahaczające szpiczastymi wieżyczkami o obłoki. Budowle ciągną się przez całą republikę: tuż za Odrą, przez dolinę Renu, góry Harz, po alpejskie pasma.

Jeden z zamków powstał z fascynacji legendami o św. Arturze, by kilkaset lat później posłużyć jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Inny stanowił schronienie dla Marcina Lutra, gdy ten tłumaczył Nowy Testament na język niemiecki.

Przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej fascynujące zamki i pałace, które warto odwiedzić w Niemczech.

1. Zamek Neuschwanstein, Bawaria

Fot. DZT/Jim McDonald

To z pewnością najbardziej znany i najczęściej fotografowany niemiecki zamek o niezwykłej historii. W jednym miejscu spotkają się legendy, bajki i tragiczne szaleństwo. Zamek leży w pobliżu granicy z Austrią na stromych zboczach nad przełomem rzeki Pöllat. Powstał na zlecenie bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha, który po wielu przejściach - zarówno tych związanych z wielką polityką jak i życiem prywatnym, miał mieć skłonności do uciekania w świat iluzji, mitów i legend. Nie bez powodu nazywa się go czasem Ludwikiem Szalonym lub Bajkowym Królem. Zmarł uznany za niepoczytalnego, jeszcze zanim dokończono budowę zamku. Ten powstawał od 1869 roku na wzór wyidealizowanego średniowiecznego zamku rycerskiego rodem z legend o królu Arturze. Utrzymane w romantycznym duchu komnaty przywołują na myśl bajkę, nic więc dziwnego, że budowla zainspirowała twórców Disneya i posłużyła jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny w Disneylandach. Dziś to jeden z najważniejszych przykładów historyzmu i symbol tragicznej historii.

2. Zamek Hohenzollern, Badenia-Wirtembergia

Nie trudno skojarzyć malowniczy krajobraz z zamkiem Hohenzollern w roli głównej, bo często trafia na fototapety czy puzzle. To jedna z bardziej imponujących budowli Niemiec. Znajduje się na szczycie gęsto zalesionej góry Hohenzollern - 855 m n.p.m. Pierwszą warownię zbudowano tu w XI wieku, ale na jej temat zachowało się niewiele informacji. Obecny neogotycki zamek powstał na początku XIX, a jego fundatorem był król Prus - Fryderyk Wilhelm IV, wywodzący się z dynastii Hohenzollernów. Budowla jest dziś odzwierciedleniem romantycznego ducha epoki i fantazji na temat idealnego zamku rycerskiego.

3. Zamek Eltz, Nadrenia-Palatynat

Ta majestatyczna średniowieczna twierdza obronna to prawdziwe szaleństwo wieżyczek i kominów. Spektakularnie położony na szczycie wzgórza zamek jest jedną z niewielu tego typu budowli, będących własnością fundatorów - rodziny von Eltz. Jest w jej posiadaniu od prawie tysiąca lat. Jak głosi legenda, ma swojego ducha.

4. Zamek Schwerin, Meklemburgia-Pomorze Przednie

Bajki ciąg dalszy. Strzeliste wieże, bogate zdobienia i malownicze położenie czynią zamek Schwerin wyjątkowo urokliwym. Budowla powstała w XIX w. na wyspie na Jeziorze Schwerińskim jako rezydencja wielkich książąt meklemburskich. Dziś jest siedzibą władz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Budowniczy tej neorenesansowej bryły czerpali inspiracje znad Loary, a za wzór służył im słynny zamek Chambord. Bogato zdobione wnętrza skrywają zabytkowe meble, cenne boazerie i dzieła sztuki. Okoliczne ogrody dodają temu miejscu urody i warto zarezerwować nieco czasu na nieśpieszny spacer wśród zamkowych drzew i fontann.

5. Zamek Moyland, Północna Nadrenia-Westfalia

Budowla ma charakter warowny, a jej początki sięgają XIV wieku. Od tamtego momentu zamek był wielokrotnie przebudowywany. Odbudowany został dopiero w 1987. Obecnie w murach zamku znajduje się muzeum poświęcone głównie twórczości Josepha Beuysa. Zamek otacza pokaźny kompleks parkowy. Na zwiedzanie budowli wraz z parkiem warto zarezerwować około 3 godziny.

6. Zamek Braunfels, Hesja

Zwiedzanie tego imponującego zamku można zaplanować podczas wizyty we Frankfurcie nad Menem - to ok. godzina drogi z tego piątego co do wielkości miasta Niemiec. Zamek ma prawie 1000 lat i na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, zmieniał style architektoniczne, a w drugiej połowie XVII wieku popadł w ruinę. W XIX wieku za sprawą księcia Ferdynanda budowla zyskała swój obecny kształt romantycznej neogotyckiej warowni. Mury skrywają aż 255 komnat, z czego 14 zostało udostępnionych dla zwiedzających. Warte odwiedzenia jest samo miasto Braunfels - choćby ze względu na tradycyjne, malowane drewniane domy.

7. Zamek Cochem, Nadrenia-Palatynat

Zamek Cesarski Reichsburg góruje nad uroczym miastem Cochem, które samo w sobie jest warte odwiedzenia. U podnóża porośniętego winoroślami wzgórza przepływa rzeka Mozela. Wkrótce po wybudowaniu w pierwszej połowie XII wieku zamek stał się siedzibą administracji cesarskiego palatynatu. Mówi się, że to miejsce jest kwintesencją urody Niemiec - widok jest iście pocztówkowy. To również świetne miejsce, by lepiej poznać historię tego kraju.

8. Zamek Wartburg, Turyngia

Z daleka ten średniowieczny zamek wygląda jak kilka budowli z różnych bajek sklejonych w nietypową całość. Został wzniesiony najprawdopodobniej w 1067 roku przez turyńskiego hrabiego Ludwiga der Springera jako twierdza obronna. Na przełomie XII/XIII wieku został przekształcony w przez margrabiego Henryka I w rezydencję. W XVI wieku ukrywał się tu Marcin Luter i to właśnie w murach zamku inicjator reformacji przetłumaczył Nowy Testament z greckiego na niemiecki. Wartburg szczególnym uznaniem darzył też Adolf Hitler, uznając go za "najbardziej germańskim z germańskich zamków". Warto wiedzieć , że do początków zamku nawiązuje opera Ryszarda Wagnera „Tannhäuser”. We wnętrzach warto zwrócić uwagę na niesamowite freski. Wartburg został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

9. Pałac Rheinsberg, Brandenburgia

Będąc w Brandenburgii nie można ominąć Rheinsberg - dawnej posiadłości Hohenzollernów, malowniczo położonej nad jeziorem Grienericksee, ok. 75 km na północny-zachód od Berlina. Rezydencja została wzniesiona w XVII wieku w miejscu, w którym niegdyś mieścił się średniowieczny zamek zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Akademia Muzyczna. Ogromne wrażenie robi otaczający budowlę park.

10. Pałac Moritzburg, Saksonia

Pałac nieopodal Drezna to pomysł księcia Maurycego (z niemieckiego: Moritz), który kazał postawić sobie tutaj myśliwską rezydencję. Niecałe 200 lat później król Polski i elektor Saksonii - August Mocny Sas, zleca przebudowę pałacu i zaaranżowanie przestrzeni na potrzeby hucznych przyjęć. Do dziś barokowy pałac na wodzie oddaje pełen rozmachu styl życia ówczesnego króla. Warto zobaczyć!


Więcej informacji o zamkach i pałacach w Niemczech można znaleźć na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama