15 niesamowitych kierunków podróżniczych, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia
Są jeszcze na świecie bajkowe miejsca, których nie opanowały tłumy turystów. Warto wiedzieć, że takie miejsca w ogóle istnieją. Chodź z nami poza utartym szlakiem!
1 z 14
2
Oaza Huacachina, Peru
Oaza zlokalizowana 5 godzin na południe od Limy, była niegdyś popularnym ośrodkiem wypoczynkowym wyższej klasy średniej z pobliskiej Ica, obecnie stała się punktem postoju backpackerów, którzy przybywają tu, by korzystać z takich atrakcji jak sand boarding, czy przejażdżki dune buggami.
Fot. Shutterstcok
2 z 14
1
Ukryta plaża, Matinloc, Filipiny
Wysepka Matinloc kryje sekretną plażę, do której wchodzi się przez jaskinię ledwie wystającą ponad powierzchnię wody. Na tej niezwykle uroczej wysepce nie brakuje złotych plaż ocienionych palmami i stromych klifów. Rajski archipelag Bacuit kryje wiele tajemnic i wywołuje jeszcze więcej zachwytów, a punktem wypadowym, z którego najłatwiej do niego dotrzeć, jest El Nido na północy filipińskiej wyspy Palawan.
Fot. Shutterstcok
3 z 14
99
Derweze, Turkmenistan
Turkmeńska wioska Derwaze leży na pustyni Kara-kum około 260 km od Aszchabadu. Znajdują się tu… „bramy piekła” – gigantyczna dziura (o wymiarach ok. 20 m i średnicy ok. 70 m) wypełniona ogniem. Stworzona została przypadkiem w latach 70. przez geologów eksplorujących tutejsze rejony. Nagle, pod wpływem zmiany ciśnienia, zapadła się powierzchnia nad niecelowo przez nich przewierconym złożem gazu. Tak powstało zapadlisko, z którego do atmosfery zaczął ulatniać się gaz. Aby powstrzymać ten proces, zdecydowano się podpalić gaz. Przewidywano bowiem, że gaz wypali się po kilku dniach. Ten jednak pali się do dziś.
Fot. Tormod Sandtorv - Flickr: Darvasa gas crater panorama/CC BY-SA 2.0/Wikimediadia Commons
4 z 14
3 wiki
Klasztor Blagaj, Bośnia i Hercegowina
Wszyscy, którzy odwiedzili wioskę Blagaj, zachwycają się majestatycznym Blagaj Tekke – klasztorem Derwiszów. Odwiedzający mogą odpocząć w jego wyłożonym drewnem wnętrzu, napić się czegoś zimnego i podziwiać widok na rzekę Bunę, która wypływa wprost ze znajdującej się w pobliżu jaskini.
Fot. Talha Şamil Çakır/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
5 z 14
4 wik
Jezioro Hillier, Australia
Australijskie Jezioro Hillier wyróżnia się wściekle różowym kolorem – przez cały rok, nawet po przelaniu do butelki. Skąd ta barwa? To nadal pozostaje tajemnicą. Choć prawdopodobną przyczyną jest kombinacja dużej zawartości soli i obecności pewnego gatunku bakterii.
Fot. Kurioziteti123/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
6 z 14
10
Wyspa Flores, Portugalia
„Wyspa Kwiatów” jest zlokalizowana w najbardziej wysuniętej na zachód części Archipelagu Azorów. Skąd nazwa? Od niesamowitych dzikich kwiatów, które otaczają ten obszar. Są tu również naturalne gorące źródła i laguny.
Fot. Shutterstcok
7 z 14
8
Dongchuan Red Land , Chiny
Dongchuan Red Land to rudawo czerwony obszar zlokalizowany niedaleko chińskiego miasta Kunming. O kolorze decydują zawarte w glebie tlenki żelaza i minerały. Te czerwone ziemie ciągną się prawie 50 kilometrów. Kawałek Marsa na Ziemi!
Fot. Michael Bauer/Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0
8 z 14
11
Giola, Grecja
Giola to naturalny basen, który utworzył się w skałach na greckiej wyspie Thassos. Turystów czeka wędrówka prowadzącym do laguny szlakiem, ale kiedy tu dotrą, mogą cieszyć się kąpielą w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie o niebywałej turkusowej barwie.
Fot. Shutterstock
9 z 14
7
Wioska Popeye, Malta
Maltańska wioska Popeye została stworzona w latach 80. jako scenografia filmu o tej samej nazwie. Sceneria została przygotowana został przy użyciu pni drzew przywiezionych z Holandii i około 2000 litrów farby. Później Popeye przekształcona została w park rozrywki. Dziś turyści mogą wybrać się tu w podróż łodzią, odwiedzić winiarnię oraz skakać na trampolinach wodnych.
Fot. Wikimedia Commons/„Michael Bauer/CC BY-SA 3.0
10 z 14
13
Park Narodowy Lençóis Maranhenses, Brazylia
W czasie pory deszczowej Park Narodowy Lençóis Maranhenses National Park w brazylijskim Maranhão, zamienia się w kosmiczną krainę. Z powodu obfitych deszczów, które spadają tutaj każdego roku, zagłębienia między masywnymi śnieżnobiałymi wydmami zamieniają się w tysiące błękitnych lagun. Niebywały widok! Najlepszy czas na odwiedziny przypada między czerwcem a wrześniem, kiedy baseny są najbardziej wypełnione wodą.
Fot. Vitor 1234/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
11 z 14
15
Rotorua, Nowa Zelandia
Zamocz stopy w gorących źródłach w Rotorua, nowozelandzkim mieście znanym z gejerów, źródeł termalnych i bulgocących bagien. Nie bez przyczyny doczekało się ono przydomka „Siarkowe miasto”. Znajduje się tu również wiele jezior na których można uprawiać sporty wodne.
Fot. Shutterstock
12 z 14
6
Wyspa Isola Bella, Włochy
W XVII wieku Isola Bella została przekształcona z jałowej, skalnej wyspy pośrodku Jeziora Maggiore we Włoszech w kwitnący ogród. Dziś znajduje się tu pałac Borromeuszów oraz okalające go barokowe ogrody. Wyspa jest obecnie nie jest zamieszkiwana.
Fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
13 z 14
5 flick
Międzykontynentalna szczelina Silfra, Islandia
Szczelina Silfra znajduje się w islandzkich wodach na terenie Parku Narodowego Thingvellir. Stanowi jedno z niewielu miejsc, w których można pływać między dwoma kontynentami. Znajduje się tu najczystsza woda na świecie. A przestrzestrzeń między płytami kontynentalnymi jest tak mała, że nurkowie mogą jednocześnie dotykać jedną ręką – Europy, drugą Ameryki Północnej.
Fot. Flickr
14 z 14
12
Bazylika Las Lajas, Kolumbia/Ekwador
Olśniewająca neogotycką architekturą bazylika Las Lajas znajduje się w wąwozie na granicy Kolumbii i Ekwadoru. Ale nie sama architektura zachwyca najbardziej, a krajobrazy w jakich budowla została umiejscowiona – położona jest bowiem 150 stóp ponad rzeką Guaitarą, między bujnymi klifami i wodospadami.
Fot. Shutterstock