9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Kochamy egzotyczne wyprawy, ale niewiele rzeczy tak cieszy, jak powrót w Bieszczady. Potwierdzają to nasi czytelnicy, potwierdzamy my, zatem jeśli w najbliższym czasie planujecie tam podróż - przeczytajcie gdzie warto się zatrzymać. Zestawienie przygotowali eksperci z blogu Nasze Bieszczady.
Poznaj 9 wybranych miejsc w Bieszczadach!
Źródło: Nasze Bieszczady
Zobacz kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować" - tym razem nasza reporterka rusza na tor rowerowy!
1 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Ustrzyki Górne
Kolejna kultowa już bieszczadzka miejscowość, której nie może zabraknąć w artykule o tym gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach to Ustrzyki Górne wraz z leżącym nieopodal Wołosatym.
Miejscowości te również leżą u podnóży jednych z najbardziej znanych bieszczadzkich masywów. W przypadku Ustrzyk jest to Połonina Caryńska, a w przypadku Wołosatego – Tarnica. Podobnie jak w przypadku Wetliny i Smereka również i tutaj znajdziemy bogata bazę noclegową, miejsca gdzie możemy dobrze zjeść oraz dobrze zaopatrzone sklepy. Dzięki temu w okolicach tych każdego roku w sezonie, a nawet poza nim, nie brakuje tutaj turystów, szczególnie tych, dla których najważniejsze są górskie wędrówki.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Wikimedia Commons
2 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Cisna
Cisna to kolejna miejscowość położona w samym centrum gór, której nie może zabraknąć na liście miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach. Cisna leży na zachód od Ustrzyk Górnych czy Wetliny. Otoczona jest także wysokimi szczytami, początek swój ma tutaj także kilka szlaków. Wyruszymy stąd dogodnie na Okrąglik, Łopiennik czy Wołosań. Blisko stąd do szlaków Pasma Granicznego i terenów kilku nieistniejących wsi. Dodatkową atrakcją jest przejeżdżająca w okolicy Bieszczadzka Kolejka Leśna.
Cisna to duża miejscowość, w której znajdziemy praktycznie wszystko co nam potrzebne w trakcie urlopu w górach. Mamy tu do dyspozycji bardzo szeroką ofertę miejsc noclegowych niemal w każdym zakresie cenowym. W Cisnej jest kilka dobrze zaopatrzonych sklepów zarówno z jedzeniem jak i pamiątkami, księgarnie z bardzo ciekawymi książkami o tematyce bieszczadzkiej, stragany z rydzami, serami i innymi przetworami. To tu wreszcie odwiedzimy kultową restaurację Siekierezada z jej niepowtarzalnym klimatem. Słowem Cisna to wspaniałe miejsce na nocleg jeśli planujemy górskie wycieczki czy zwiedzanie pięknych okolic tej miejscowości.
Na zdjęciu wnętrze Siekierezady.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Wikimedia Commons
3 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Polańczyk i Solina
Nasza lista miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach nie byłaby kompletna gdyby zabrakło na niej Soliny wraz z leżącym nieopodal Polańczykiem oraz innymi miejscowościami nad brzegami malowniczego Jeziora Solińskiego. To właśnie ten wyjątkowy zbiornik wodny jest od lat jedną z największych atrakcji Bieszczadów i centrum sportów wodnych oraz turystyki. To tu nad krętymi, stromymi brzegami jeziora rozłożyły się dziesiątki ośrodków wczasowych, domków i pensjonatów.
Miejsca ta będą najlepszym wyborem dla rodzin nawet z małymi dziećmi, osób starszych, ale też wszystkich tych, którzy kochają wypoczynek nad wodą, a na dodatek chcą spędzić wakacje czy urlop w bliskim sąsiedztwie gór. Solina i Polańczyk same w sobie stanowią świetne miejsca na wakacyjny wyjazd. Znajdziemy tu sklepy, restauracje, kawiarenki, a dzieci będą zachwycone atrakcjami takimi jak rowery wodne, rejs stateczkiem po jeziorze czy wesołe miasteczko.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Shutterstock
4 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Baligród
Baligród to nieco mniej znana miejscowość leżąca na uboczu, po zachodniej stronie Jeziora Solińskiego na trasie z Leska do Cisnej. Nazwę swoją zawdzięcza dawnemu rodowi Balów, który był niegdyś właścicielem znaczącej części bieszczadzkich wsi. W czasach powojennych Baligród zdobył złą sławę jako miejsce stacjonowania oddziałów UPA, w którego pobliżu zamordowano w zasadzce gen. Świerczewskiego (fakt ten był podawany później jako powód rozpoczęcia akcji wysiedleńczej z terenów Bieszczadów).
Dziś Baligród to senna miejscowość z niewielkim ryneczkiem w samym centrum. Na jego środku na cokole stoi stary czołg, a tuż za rogiem możemy odnaleźć niezwykły, zarastający żydowski kirkut. Zastanawiać może zatem co ta miejscowość robi na naszej liście miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Otóż Baligród wraz z otaczającymi go wsiami to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla wszystkich tych, którzy szukają oddechu od zgiełku i pośpiechu miast oraz tłoku bardziej znanych turystycznych miejscowości. Okolica ta jest zdecydowanie mniej uczęszczana niż inne, opisane wyżej miejscowości. To wprost wspaniałe miejsce na wakacje w agroturystyce, na łonie natury. W okolicy znajdziemy także kilka terenów wysiedlonych pełnych reliktów po burzliwiej przeszłości Bieszczadów oraz górskie szlaki na nieco mniej znane szczyty.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Shutterstock
5 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Komańcza
Komańcza to miejscowość leżąca na zachodnim skraju Bieszczadów, na linii oddzielającej je od Beskidu Niskiego. Ta część naszych ukochanych gór jest zdecydowanie bardziej zagospodarowana i zurbanizowana niż jej wschodni odpowiednik. Komańcza to właściwie niewielkie miasteczko ze sklepami, hotelikami i innymi udogodnieniami dla turystów. Co sprawia, że umieściliśmy ją na liście miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Odpowiedź jest jedna: bieszczadzkie cerkwie.
To właśnie tutaj bowiem, po zachodniej, łemkowskiej części Bieszczadów zachowało się do naszych czasów najwięcej tych wspaniałych świątyń. Nawet krótki pobyt w tych stronach pozwoli podziwiać cerkwie w miejscowościach takich jak Szczawne, Rzepedź, Turzańsk czy Radoszyce. Nie można także zapominać o magicznych cmentarzu dawnej wsi Łupków. Słowem Komańcza to wspaniały wybór dla wszystkich miłośników historii Bieszczadów.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Shutterstock
6 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Lutowiska
Lutowiska otwierają ostatnią trójkę miejsce na naszej liście gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach. Celowo zostawiliśmy je na koniec – są to nasze ulubione miejsca, które odwiedzamy za każdym razem przy okazji wyjazdu w Bieszczady. Lutowiska to dziś niewielka miejscowość leżąca we wschodniej części polskich Bieszczadów, przy samej granicy z Ukrainą. Znajduje się tutaj kilka sklepów, restauracje, szkoła, górujący nad okolicą kościół ze strzelistą wieżą. Na pozór w miejscu tym nie ma dziś nic szczególnego.
Mało kto wie, że Lutowiska posiadają bardzo bogatą, ciekawą, a zarazem tragiczną historię. Nazwa miejscowości pochodzi od sformułowania: „miejsce letniego wypasu” – tereny te były bowiem zasiedlane z obszarów dzisiejszej Ukrainy, a Lutowiska były właśnie takim miejscem, gdzie na lato wypasano bydło. W późniejszym okresie Lutowiska zdobyły swoją sławę jako bogate, żydowskie miasteczko, w którym kilka razy do roku odbywały się znane na cały kraj targi wołów wypasanych na połoninach przez Bojków. Kres historii Lutowisk położyła II wojna światowa oraz następujące po niej wysiedlenia. Dziś pozostało po niej kilka śladów: niezwykły kirkut na wzgórzu za szkołą, ruiny spalonej synagogi za sklepem w centrum, miejsce straceń żydowskich mieszkańców miasteczka, dawny cmentarz greckokatolicki czy puste miejsce po rozebranej cerkwi.
Dlaczego umieszczamy Lutowiska na liście miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Oprócz fascynującej historii tego zakątka naszego kraju to także doskonała miejscowość na wypoczynek z dala od głównego turystycznego nurtu Bieszczadów. Wspaniała okolica przyciąga jak magnes – blisko stąd do Czarnej Dolnej,Bystrego, Lipia czy Michniowca – wsi, które zachowały nadal swój powojenny charakter. Z łatwością odnajdziemy tu stojące nadal drewniane, bojkowskie chyże. Trafimy też do niezwykłych cerkwi oraz na zapomniane przez wszystkich cmentarzyki.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Shutterstock
7 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Terka
Terka to kolejne z tych miejsc zapomnianych przez Boga i ludzi na końcu świata. Miejscowość ta leży niedaleko Wołkowyi i Bukowca u południowo-zachodniego krańca Jeziora Solińskiego. Trafiliśmy tu po raz pierwszy w weekend majowy. Zbocza gór pokrywała zieleń młodych, wiosennych pędów kontrastująca mocno z bielą kwitnącej tarniny, wszędzie snuły się niskie chmury i mgły po deszczu, nad wsią krążyły bociany… Zakochaliśmy się bez pamięci w tym miejscu od pierwszego wejrzenia i teraz za każdym razem gdy jesteśmy w Bieszczadach wracamy tu jak przyciągani magnesem.
Dlaczego umieszczamy Terkę na liście miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Odpowiedź jest bardzo prosta: ktokolwiek przyjeżdża w te strony ze względu na tutejsze oderwanie od codziennego świata ten zdecydowanie powinien pomyśleć o noclegu w Terce. Tutaj chyba jak nigdzie indziej poczujemy, że jesteśmy na końcu świata, otoczeni jedynie górami i przyrodą. Do tutejszych atrakcji należą spacery, dawne, bojkowskie wsie w okolicy, wędkowanie i przede wszystkim obcowanie z królującą tutaj naturą.
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Wikimedia Commons
8 z 8
9 najlepszych noclegów w Bieszczadach. Gdzie warto się zatrzymać?
Zatwarnica, Chmiel, Dwernik
Naszą listę miejsc gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach zamyka kilka miejscowości opisanych w jednym punkcie. Będzie to Zatwarnica, Chmiel, Dwernik – ogółem wszystkie wsie leżące u południowych stoków Otrytu w dolinie meandrującego tutaj Sanu. Miejsca te opisujemy jako ostatnie ale osobiście uważamy je za najlepsze na nocleg w całych Bieszczadach i to tu właśnie najchętniej wracamy za każdym razem.
Okolice tej części Doliny Sanu to kwintesencja bieszczadzkich agroturystyk, zieleni, przyrody i kontaktu z naturą. To wprost wymarzone miejsce na odpoczynek po pracy w mieście, na uspokojenie skołatanych nerwów i prawdziwe odnalezienie samego siebie. Dzikość i dziewiczość przyrody w tych okolicach wprost oszałamia. Nie ma nic piękniejszego niż gęsta mgła snująca się tu wieczorem po deszczu. Jesteśmy tu tylko my i natura – prawdziwie magiczne miejsce…
Źródło: Nasze Bieszczady
Fot. Wikimedia Commons