Reklama

Suwalszczyzna Zakole Czarnej Hańczy

Położony na wysokiej skarpie drewniany domek odkryłem, szukając wytchnienia z dala od miasta. Wieś Tartaczysko jest prawdziwą wsią i niczego nie udaje. Dla zawsze uśmiechniętych mieszkańców widok „letnika” jest wciąż egzotyczny. Przestrzenne, rustykalne wnętrza domku w świetle kominka działają jak magnes. Trudno jednak usiedzieć w środku. Przeleżałem wiele godzin na drewnianym pomoście nad rzeką, gawędząc co chwilę z kajakarzami, którzy przepływali obok. Tutaj doświadczyłem też prawdziwej suwalskiej ciszy (niestety również z komarami). bowiązkowo trzeba też poznać okolicę: spłynąć kajakiem Czarną Hańczą, zwiedzić Sejny, Puńsk i oczywiście pobliski Wigierski PN.

Reklama

zakoleczarnejhanczy.pl, Tartaczysko

Małopolska Górna Chata

Nie dojedziesz tu samochodem – można wejść pieszo, co wybrałem, albo dotrzeć w terenówce właścicieli. Górna Chata u państwa Górnych leży w samym sercu Gorców. Kasia i Leszek wraz z trójką uroczych dzieciaków przenieśli się tu z Bieszczadów, gdzie przez lata prowadzili siedlisko i nauczyli się, jak „wybudować ciszę”. Odbywają się tu warsztaty jogi z widokiem na Tatry, jest tu też samotnia dla zmęczonych pracą czy azyl dla paczki znajomych, którzy chcą odpocząć z dala od miasta. Ja byłem tu jesienią i zaczytywałem się kryminałami, ale czas spędzić można tu aktywnie. Ogromnym atutem jest pyszna kuchnia wegetariańska i wegańska.

gornachata.blogspot.com, os. Holina 406, Ochotnica Górna

Kaszuby. Farma Noe

Ten kaszubski zakątek odwiedziłem już o każdej porze roku. Pierwszy raz dotarłem tu zimą i zakochałem się. Lato pachnie tu tysiącem ziół z okolicznych łąk. Wiosną słychać klangor żurawi. Siedlisko położone jest na niewielkim morenowym wzgórzu, a jego wnętrza zaskakują detalami, o co zadbały Grażyna z córką Martą. Stworzyły tu namiastkę raju na ziemi. Wcześniej mieszkały na Śląsku i marzyły o świeżym powietrzu – teraz mają go pod dostatkiem. Spędziłem tu kilka jesiennych dni, paląc w kominku i spacerując po okolicy, po której można też pojeździć konno pod okiem instruktora.

farmanoe.pl, Luboń

Świętokrzyskie - Jaskinia Raj

Ma zaledwie 240 m naturalnych korytarzy, z których tylko część została udostępniona – ale z ciekawą szatą naciekową. Są tam: stalaktyty, stalagmity i kolumny, żebra, zasłony i draperie, misy martwicowe oraz rzadkie perły jaskiniowe. Największe wrażenie robi Sala Stalaktytowa z setkami stalaktytów różnej długości zwisającymi ze stropu. W jaskini odkryto m.in. szczątki mamuta, nosorożca włochatego oraz narzędzia używane przez neandertalczyków, co oznacza, że jaskinia była zamieszkana 50 tys. lat temu.

Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie. Zwiedzanie: tylko z przewodnikiem. Dł trasy: pętla 180 m. Temp.: 8 st C

Śląsk – Jaskinia Malinowska

W 2019 r. w jej wejściu zostały zamontowane nowe drabinki i znów można ją zwiedzać. Otwór wejściowy prowadzi do długiego poziomego korytarza. Jaskinia powstała wskutek ruchów tektonicznych w piaskowcach, dlatego nie ma w niej nacieków charakterystycznych dla jaskiń krasowych. Jej wąskie i wysokie korytarze tworzą ciągi połączone ze sobą kominami, studniami i szczelinami. Jaskinia jest znana od bardzo dawna, powstały o niej różne legendy i podania – jedno z nich mówi, że korytarze ciągną się aż do pobliskiego Żywca.

Lokalizacja: Beskid Śląski, okolice Szczyrku. Zwiedzanie: samodzielne Długość trasy: 230 m. Temperatura: około 6 st Celsjusza.

Pomorskie - Groty Mechowskie

Osobliwość geologiczna na północy Polski, powstała po wymyciu skał (piaskowców i zlepieńców) przez wodę. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest kilkanaście piaskowcowych kolumn, między którymi przechodzi się do krótkich podziemnych korytarzy. Tworzą one niedużą salkę, gdzie kończy się zwiedzanie. Na ścianach i stropie powstało trochę nacieków kalcytowych, m.in. niewielkie stalaktyty. Warto tam zajrzeć przy okazji pobytu w okolicy, zwłaszcza jak ktoś jest zainteresowany przyrodą lub geologią. Spodoba się też dzieciom.

Lokalizacja: wieś Mechowo na skraju Puszczy Darżlubskiej, blisko Gdyni Zwiedzanie: z przewodnikiem Długość trasy turystycznej: 61 m Temperatura: zmienna

Dziekanowice – Wielkopolski Park Etnograficzny

Przy owalnym placu stanęło ponad 50 zabytków wiejskiej architektury. Królują tu drewno i słoma, ale nie zabrakło też miejsca dla zespołu dworskiego z folwarkiem. Są też chaty, pomieszczenia gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki czy kuźnia. Całość tworzy rekonstrukcję wielkopolskiej wsi z połowy XIX w., która była właściwie samowystarczalna. Skansen położony jest nad jeziorem Lednica, co tylko dodaje mu uroku. Poza drewnianymi detalami i przedmiotami z minionych epok rosną tu również dawne odmiany drzew owocowych, pięknie urządzono ogródki i obejścia chałup. W młynie z Wierzenicy prezentowana jest kolekcja ludowej plastyki. I można tu skosztować regionalnych potraw.

lednicamuzeum.pl

Radom - Muzeum Wsi Radomskiej

Miało ocalić pamięć o drewnianej architekturze regionu radomskiego i zachować dla przyszłych pokoleń obraz XIX-wiecznej wsi. Powstało w 1977 r. na rozległej polanie w środku lasu, do której wiedzie malownicza droga. Dziś liczy aż 80 obiektów; są tu chałupy, kuźnie, wiatraki, młyny wodne, kościół oraz dwory. Zgromadzono tu również pokaźną kolekcję (ponad 16 tys. eksponatów): pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej. Wszystkie obiekty są bogato wyposażone. Dotarłem tu wczesną wiosną i wśród falujących zielonych zbóż zobaczyłem zagrodę z Kłonówka – to jej prostota urzekła mnie najbardziej. Siedząc w cieniu bielonej chaty, pomyślałem, że nic więcej właściwie nie potrzeba do życia.

muzeum-radom.pl

Sanok - Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego

Wybierając się w Bieszczady czy Beskid Niski, trzeba obowiązkowo odwiedzić skansen w Sanoku. To pierwsze i największe pod względem liczby zabytkowych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po II wojnie światowej. Po wizycie w tym miejscu będziemy mieli pełny obraz tego, w jak pięknym zakątku Podkarpacia się znaleźliśmy. Park dzieli się na sektory, dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądało życie Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan, dawnych mieszkańców tych terenów. Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia przez Galicyjski Rynek, który przez wieki był centrum życia wielu galicyjskich miasteczek.

skansen.mblsanok.pl

tekst: Barbara Żukowska, Mikołaj Gospodarek

Reklama

Jak już zaplanujesz odpoczynek zawsze możesz sięgnąć oczami wyobraźni gdzieś dalej, porcję inspiracji znajdziesz w naszym magazynie, który teraz możesz zamówić z darmową dostawą do domu na kultowy.pl

Reklama
Reklama
Reklama