Amerykanie boją się terrorystów - widać to po tym jak planują podróże. A Polacy? Mamy wyniki badań
Z najnowszych badań wynika, że większość obywateli USA myśląc o podróży ma w tyle głowy mapę zagrożeń. Polacy natomiast zmieniają swoje nawyki, ostatnie wakacje pokazały, że wolimy pozostać w kraju.
Z badania „Allianz Travel Insurance Vacation Confidence Indeks in the US”, wynika, że 86% Amerykanów obawia się podczas wyjazdu wakacyjnego zagrożenia atakami terrorystycznymi.
Z badania wynika, że prawie 25% Amerykanów odwołała, opóźniła, zmieniła lub ponownie rozważyła swoje plany przed wyjazdem na wakacje. Regiony, które Amerykanie uważają za najbardziej narażone na ataki to Bliski Wschód (75%), Europa (66%), Afryka (63%).
Po ostatnich atakach w Istambule, Izraelu, Paryżu i Brukseli 22% Amerykanów twierdzi, że strach przed kolejnymi atakami terrorystycznymi wpłynął na ich wakacyjne plany. 6% respondentów odwołało wyjazd wakacyjny, 5 % zmieniło miejsce pobytu, 4% datę wyjazdu, 4% rodzaj transportu, 4% wycieczki fakultatywne, 3% zakwaterowanie, a 3% wykupiło ubezpieczenie.
Najwięcej zmian podczas podróży do Europy
Amerykanie, którzy zmienili swoje wakacyjne plany w większości planowali podróż do Europy (42%), następnie Azji (29%), Ameryki Łacińskiej (26%), Australii i w rejon Południowego Pacyfiku (26%), na Środkowy Wschód (22%) oraz do Afryki (21%).
- Pomimo tak dużej liczby zmian podczas letnich podróży do Europy analiza rezerwacji lotów pokazała wzrost liczby osób podróżujących na ten kontynent o 10%. – dodaje Vincent Luna, Allianz Worldwide Partners.
Polacy najbardziej obawiają się zamieszek i zamachów
Tegoroczne badania „Plany wakacyjne Polaków w 2016 roku” przeprowadzone przez Mondial Assistance pokazują, że także nad Wisłą widać niepokoje wśród turystów. Przekładało się to na wybór miejsca wypoczynku.
Najwięcej respondentów obawiało się zamieszek i zamachów terrorystycznych, odpowiednio 16 i 23%. Polacy obawiają się również konsekwencji kryzysu migracyjnego. Najpopularniejszym przed rokiem krajem, do którego wyjazd zadeklarowała największa liczba Polaków, była Grecja. W tym roku spadła ona na czwartą pozycję, zaledwie 10% respondentów chciało tam jechać.
Wakacje w Grecji planowało spędzić 10% Polaków. Gwałtownie spadła także ilość rezerwacji podróży do Turcji po próbie zamachu stanu na terenie tego kraju.
- W tegorocznym sezonie urlopowym wyjazd zagraniczny zadeklarowało nieco ponad 4,5 mln osób, to aż o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. - wyniki badania komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Źródło: Mondial Assistance