W tym artykule:

  1. Atrakcje w Żywcu – zespół zamkowo-pałacowy
  2. Atrakcje w Żywcu – Muzeum Miejskie
  3. Atrakcje w Żywcu – góra Żar
  4. Atrakcje w Żywcu – Jezioro Żywieckie
  5. Atrakcje w Żywcu dla dorosłych – Muzeum Browaru Żywiec
  6. Atrakcje w Żywcu dla nastolatków – punt widokowy Grojec Średni
  7. Atrakcje w Żywcu dla dzieci – Mini ZOO
Reklama

Żywiec ma do zaoferowania wiele atrakcji, które przypadną do gustu nie tylko dorosłym, ale także młodzieży i dzieciom. To zatem idealna destynacja rodzinnej wycieczki, weekendowej lub dłuższej. Gwarantujemy, że w mieście nad Sołą nikt nie będzie się nudził.

Żywiec przypadnie do gustu wszystkim, którym spodobały się atrakcje w Wiśle i atrakcje w Giżycku. W beskidzkim mieście można poczuć bliski kontakt z naturą i znaleźć miejsca, w których łatwo zapomnieć o miejskim zgiełku. Nie można jednak ograniczać atrakcji tego miejsca do walorów przyrodniczych. Żywiec jest wyjątkowym miastem, które łączy wszystko, co najlepsze w tym regionie – wspaniałą przyrodę, zabytkowe obiekty o dużej wartości historycznej i ciekawą architekturę. Pod tym względem, ciekawe miejsca w Żywcu przypominają atrakcje w Ustce i atrakcje w Mikołajkach, na których liście też znajduje się wiele nieoczywistych obiektów.

Atrakcje w Żywcu – zespół zamkowo-pałacowy

Wycieczkę po malowniczym Żywcu rozpoczynamy w pięknym zespole zamkowo-pałacowym, składającym się z dwóch wspaniałych obiektów – ze Starego Zamku i Pałacu Habsburgów. Warto jednak podkreślić, że na wyjątkowy charakter tego miejsca nie składa się wyłącznie zabytkowa zabudowa, ale także piękny i niezwykle nastrojowy Park Habsburgów.

Nie uda ci się powstrzymać westchnień zachwytu. Bajeczne ujęcia Beskidu Małego na filmie [VIDEO]

Obejrzeliśmy ten film kilka razy. Nie jest długi, ale widoki, które pokazuje, są niesamowite. Zobaczcie piękne ujęcia Beskidu Małego z drona.
Beskid Mały

Stary Zamek został wzniesiony w XV wieku, na polecenie polecenie książąt oświęcimskich lub Michała Strzały herbu Kotwicz. Na przestrzeni lat, wspaniała posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli, a co za tym idzie – zmieniał się też jej charakter. Pod koniec XV wieku, obiekt pełnił funkcję obronną, ale już w II połowie XVI wieku został przebudowany na renesansową rezydencję.

Kiedy tamtejsze ziemie stały się własnością Habsburgów, wzniesiony został Nowy Zamek, nazywany też Pałacem Habsburgów. Teren zamkowy pozostał w ich rękach aż do II wojny światowej. Od XVIII wieku obiekty zamkowe otacza piękny Park Habsburgów (nazywany też Parkiem Zamkowym). Podobnie jak oba zamki, ogród wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Początkowo był utrzymany w stylu włoskim, później nadano mu styl angielski.

Spacer parkowymi alejkami to obowiązkowy punkt w programie wycieczki do Żywca, tym bardziej, że znajdziemy tam wiele atrakcji, z których ucieszą się przede wszystkim najmłodsi (ale nie tylko). Jedną z nich jest park miniatur „Od Komorowskich do Habsburgów”, który przedstawia barwną historię tego miejsca, od XV wieku, aż do II wojny światowej. Dzieciom z pewnością spodoba się też tamtejszy plac zabaw. Starsi odwiedzający docenią wspaniały drzewostan, urzekające kamienne mostki, piękny ogród różany i nastrojową fontannę.

Wulkanizm na Dolnym Śląsku

Położona na Pogórzu Kaczawskim Wilcza Góra (Wolfsberg), zwana też Wilkołakiem, to jedna z oryginalniejszych powulkanicznych atrakcji polskiej części Sudetów
001._Nek_Wulkaniczny_Wilcza_Gora

Atrakcje w Żywcu – Muzeum Miejskie

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w zespole zamkowo-pałacowym, bo w Starym Zamku znajdziemy atrakcję, której nie można nie zobaczyć. Mowa o Muzeum Miejskim, w którym zgromadzono najciekawsze eksponaty z regionu.

Placówka powstała w 1936 roku, ale dopiero od 2005 roku mieści się w Starym Zamku. Tamtejsze ekspozycje poświęcone są historii i tradycji Żywca, kulturze ludowej Żywiecczyzny, sztuce sakralnej, cennym znaleziskom archeologicznym oraz tamtejszej faunie i florze. Bez cienia przesady, żywieckie muzeum to istna skarbnica wiedzy.

Zbójnicy na beskidzkich monetach

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester już za pasem, dlatego Beskidzkie kurorty przygotowują się do oblężenia. Na chwilę obecną warunki narciarskie są z dnia na dzień coraz lepsze, dlateg...
Brenna_rewers

Wśród bogatych zbiorów placówki znalazły się m.in. XVI-wieczne dokumenty rękopiśmienne, stroje mieszczańskie, tradycyjne elementy wyposażenia izby beskidzkich górali, eksponaty dawnej sztuki ludowej i relikty baszty zamkowej.

Atrakcje w Żywcu – góra Żar

Tuż obok Żywca wznosi się jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego - Żar. W mieście rozpoczyna się szlak turystyczny, którym dojdziemy na sam szczyt góry. Można też dojechać samochodem do parkingu i resztę trasy pokonać pieszo, asfaltową drogą lub znacznie bardziej malowniczymi ścieżkami. Żar mierzy 761 metrów n.p.m., a podejście nie jest specjalnie wymagające. Nie trzeba być doświadczonym „górołazem”, by wejść na samą górę.

Warto to zrobić, zwłaszcza że ze szczytu rozpościerają się fantastyczne widoki, m.in. na malowniczą Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego oraz Pogórze Śląskie. Jeżeli jednak ktoś nie czuje się na siłach, by dotrzeć tam pieszo, może skorzystać z kolei linowo-terenowej.

Na szczycie góry Żar przywita nas kilka interesujących atrakcji. Znajduje się tam ciekawy tor saneczkowy i zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Można też podziwiać imponujące popisy paralotniarzy, dla których Żar jest punktem startowym.

Atrakcje w Żywcu – Jezioro Żywieckie

Jedną z najbardziej znanych ikon Żywca jest słynne Jezioro Żywieckie. Sztuczny zbiornik wodny, utworzony wśród szczytów Beskidu Małego (w 1966 roku, jako zbiornik retencyjny na rzece Soła), stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. W sezonie, na tafli jeziora dosłownie roi się od żaglówek i rowerków wodnych. Na miejscu działają szkółki żeglarskie i wypożyczalnie niezbędnego sprzętu. To niezwykłe miejsce można jednak polecić każdemu, nie tylko miłośnikom wodnego szaleństwa.

Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadamy

Województwo śląskie zajmuje mocną pozycję na turystycznej mapie Polski. To jedno z tych miejsc, które oferują niezwykle różnorodne atrakcje. Coś dla siebie znajdą tam miłośnicy kunszto...
Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadamy
Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego (Fot. Iwoiwoiwa/Shutterstock)

Wzdłuż brzegów jeziora ciągną się trasy piesze i rowerowe, które oferują zachwycające widoki. Znajdziemy tam także świetnie zagospodarowane plaże. Sporą atrakcją tego miejsca jest też rejs statkiem wycieczkowym. Nie można nie wspomnieć, że jezioro jest też prawdziwym rajem dla wędkarzy.

W sezonie turystycznym Jezioro Żywieckie bywa zatłoczone, jednak dotyczy to przede wszystkim głównej części obiektu. Wzdłuż linii brzegowej bez problemu można znaleźć miejsca niezagospodarowane, do których nie dociera zbyt wielu turystów.

Atrakcje w Żywcu dla dorosłych – Muzeum Browaru Żywiec

Osoby potrafiące docenić smak wybornego piwa powinny odwiedzić słynne Muzeum Browaru Żywiec. To składająca się z kilkunastu pomieszczeń nowoczesna placówka multimedialna. Odwiedzający mogą poznać historię browaru, zobaczyć proces produkcji piwa i podziwiać zabytkowe eksponaty piwowarskie. Co istotne, w muzeum nie ma najmniejszego problemu z robieniem zdjęć (co nie jest oczywiste w tego typu placówkach). Na miejscu można też wypić wyśmienity złoty trunek - prawdziwa gratka dla każdego wielbiciela tego napitku.

Atrakcje w Żywcu dla nastolatków – punt widokowy Grojec Średni

Przy żywieckim amfiteatrze rozpoczyna się szlak turystyczny, prowadzący na sam szczyt Grojca Średniego. Tuż pod nim (na wysokości 474 m n.p.m.) jest zlokalizowany wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się zachwycająca panorama na okolice. Widać stamtąd m.in. Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Obok mosiężnego krzyża (który jest pamiątką pielgrzymki Jana Pawła II do Żywca) ustawiono kilka ławek, więc można delektować się pięknym widokiem we względnie komfortowych warunkach. Polecamy wybrać się tam w towarzystwie swojej drugiej połówki – o zachodzie słońca, gdy okoliczne szczyty przybierają niesamowite kolory, na Grojcu Średnim robi się wyjątkowo romantycznie.

Atrakcje w Żywcu dla dzieci – Mini ZOO

TOP 10 kierunków, które zaskoczą cię w Polsce! Zainspiruj się i ruszaj po przygodę

Szukacie pomysłu na weekendową wyprawę, a może prowadzicie bloga i chcecie pokazać swoim czytelnikom coś zaskakującego i nietypowego? Nie musicie szukać daleko, żeby znaleźć zaskakujące...
Polska obfituje w piękne i niezwykłe miejsca. Pomóżmy innym je odkryć! (fot. POT/Mariusz Cieszewski)
Polska obfituje w piękne i niezwykłe miejsca. Pomóżmy innym je odkryć! (fot. POT/Mariusz Cieszewski)

Na zakończenie, wracamy do malowniczego Parku Habsburgów. W tym niezwykłym miejscu nie brakuje atrakcji, także tych, które są dedykowane najmłodszym. Jedną z największych, o której jeszcze nie wspomnieliśmy, jest Stajnia Miejska z przylegającym Mini ZOO. Zgromadzono tam kilka interesujących zwierząt hodowlanych, od najbardziej pospolitych krów i kur, przez kozy, aż po osiołki. Nie brakuje też ciekawych ptaków, m.in. pawi i papug. Najbardziej egzotycznymi mieszkańcami żywieckiego Mini ZOO są dwa kangury.

W Stajni Miejskiej można podziwiać piękne konie, wśród których znajduje się kilka osobników, które zostały podarowane placówce przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na małych odwiedzających czeka też spora atrakcja w postaci przejażdżki na grzbiecie kucyka.

Reklama

Żywieckie Mini ZOO nie jest dużym obiektem, ale zwiedzając zespół zamkowo-pałacowy, po prostu nie można ominąć tego miejsca, tym bardziej, że zwierzęta są śmiałe i chętnie podchodzą do małych wielbicieli przyrody.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama