Chojnowski Park Krajobrazowy zachwyca wspaniałą przyrodą. Ta oaza spokoju znajduje się tuż obok Warszawy
Chojnowski Park Krajobrazowy jest miejscem, które pozwala na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku. Obszar rozciągający się nieopodal Warszawy zachwyca wspaniałą przyrodą i bogactwem gatunkowym. Dzięki licznym szlakom pieszym i rowerowym jest doskonale przygotowany do zwiedzania.
Spis treści:
- Gdzie znajduje się Chojnowski Park Krajobrazowy?
- Charakterystyka Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
- Przyroda Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
- Szlaki w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
Chojnowski Park Krajobrazowy został powołany 1993 roku, w celu ochrony kompleksu Lasów Chojnowskich, doliny dolnego biegu Jeziorki i fragmentu doliny Wisły, w granicach którego znajduje się piękna wyniosła skarpa. Ochronie podlegają także rezerwaty przyrody i zabytkowy park przypałacowy. Prowadzone działania mają na celu zachowanie tamtejszych wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych.
Gdzie znajduje się Chojnowski Park Krajobrazowy?
Chojnowski Park Krajobrazowy rozciąga się w województwie mazowieckim, na południe od Warszawy. W całości znajduje się w powiecie piaseczyńskim, na terenie pięciu gmin:
- Piaseczno,
- Góra Kalwaria,
- Konstancin-Jeziorna,
- Tarczyn,
- Prażmów.
Swoimi granicami obejmuje teren Równiny Warszawskiej i fragment Doliny Środkowej Wisły.
Charakterystyka Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Chojnowski Park Krajobrazowy swoimi granicami obejmuje obszar o powierzchni 6796 ha. Powierzchnia otuliny to 4727 ha. Mówimy tu zatem o terenie średniej wielkości. Większy jest choćby Rudawski Park Krajobrazowy (15705 ha) czy Załęczański Park Krajobrazowy (14485 ha).
Lasy pokrywają aż 75 proc. powierzchni parku. Dominują tam piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, ale dość żyzne gleby. Przeważają tam drzewostany liściaste i mieszane. Obok borów mieszanych i świeżych występują tam także zbiorowiska łęgowe i grądowe. Najcenniejsze fragmenty lasów, które tworzą rozczłonkowany, za to spójny przyrodniczo obszar, zostały objęte ochroną rezerwatową.
Rezerwaty przyrody
Na terenie parku wyznaczono jedenaście rezerwatów przyrody:
- „Biele Chojnowskie” (florystyczny),
- „Chojnów” (leśny),
- „Las Pęcherski” (leśny),
- „Łęgi Oborskie” (leśny),
- „Łoś” (leśny),
- „Łyczyńskie Olszyny” (leśny),
- „Obory” (leśny),
- „Pilawski Grąd” (leśny),
- „Skarpa Jeziorki” (leśny),
- „Skarpa Oborska” (leśny),
- „Uroczysko Stephana” (leśny).
Ponadto wyznaczono dwa obszary Natura 2000: Stawy w Żabieńcu (chroniący mokradłowe i wodne siedliska) i Łąki Soleckie (który ma za zadanie chronić siedliska łąkowo-murawowe.
Rzeźba terenu
Teren parku jest dość płaski, ale monotonny krajobraz ożywiają wysokie na ok. 10 metrów wydmy śródlądowe, najliczniej nagromadzone w okolicach Czarnowa, Konstancina-Jeziorny, Pilawy i Słomczyna. Ciekawym akcentem są też doliny Jeziorki i Zielonej, stawu i zanikające bagienne jeziorka. W zespołach leśnych wyróżniają się obszary torfowiskowe z charakterystycznymi Turzycowiskami.
Przyroda Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Chojnowski Park Krajobrazowy jest bogatym przyrodniczo obszarem, który stanowi ostoję dla wielu gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów. Równie bogata jest szata roślinna, w której wyróżnia się wiele gatunków podlegających ochronie.
Flora parku
W zbiorowiskach leśnych dominującymi gatunkami liściastymi są dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, grab pospolity, osika, topola i olsza czarna. Do skromniej reprezentowanych należą natomiast jesion wyniosły, lipa drobnolistna, buk zwyczajny i wiąz szypułkowy. Wśród drzew iglastych przeważa sosna zwyczajna. W niektórych miejscach uzupełnia ją modrzew europejski i świerk pospolity.
Nie brakuje tam roślin chronionych, które stanowią rzadkość na pozostałych obszarach Mazowsza. W tym miejscu należy wskazać na gatunki takie jak:
- widłak goździsty,
- widłak jałowcowy,
- podkolan biały,
- pióropusznik strusi,
- listera jajowata,
- storczyk plamisty,
- storczyk szerokolistny,
- wawrzynek wilczełyko,
- gnieźnik leśny,
- grążel żółty,
- wiciokrzew pomorski,
- pierwiosnek lekarski,
- pierwiosnek wyniosły,
- płucnica islandzka.
Fauna parku
Parkowe zarośla, łąki, lasy i śródleśne jeziorka stwarzają dogodne warunki dla wielu gatunków zwierząt. Ssaki są reprezentowane przede wszystkim przez lisa, łosia, sarnę i dzika, ale spotkać tam można także jenota, tchórza, łasicę, kunę i borsuka, który jest symbolem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Gnieździ się tam ok. 100 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków drapieżnych: puszczyk, sowa uszata, puchacz, krogulec, myszołów i jastrząb zwyczajny. Z innych przedstawicieli tamtejszej awifauny warto wymienić łabędzia niemego, bociana białego i czarnego, czaplę, błotniaka i żurawia.
Dogodne warunki znajdują tam także gady i płazy. W parku żyją jaszczurki zwinki i żyworodne, padalce, żmije zygzakowate, zaskrońce zwyczajne i reprezentowane przez kilka gatunków ropuchy i żaby.
Szlaki w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
Park można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerowo. Wśród licznych szlaków turystycznych na uwagę zasługują między innymi:
- Chojnowski Szlak Zabytków Przyrody – trasa mierzy ok. 10 km i prowadzi wzdłuż najpiękniejszych pomników przyrody;
- Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody – rozpoczyna się w Konstancinie-Jeziornie i kończy w Zalesiu Górnym, mierzy ok. 20 km;
- Główny Szlak Lasów Chojnowskich – ok. 16-kilometrowa trasa prowadzi z Ustanówka do Konstancina-Jeziorny.
Ciekawe trasy rowerowe to między innymi:
- Chojnowski Szlak Rowerowy (ok. 33 km),
- Rowerowy Szlak Wisły (ok. 33 km),
- Trasa Doliną Jeziorki (ok. 16 km).