Chorwacja otworzyła „historyczny” most. Do Dubrownika dojedziemy szybciej, już nie przez Bośnię
Dubrownik, nazywany „perłą Adriatyku”, to dla wielu osób najważniejszy punkt wycieczki do Chorwacji. Nareszcie dojazd na miejsce będzie szybszy.
W tym artykule:
- Nowy most Chorwacji. Podróż do Dubrownika będzie krótsza
- Chorwacja samochodem lub kamperem
- Dubrownik i wyspa Korčula bardziej dostępne
Chorwacja ma nowy most i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że rozciągająca się na ponad dwa kilometry konstrukcja połączyła dwie części Chorwacji podzielone fragmentem terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinek jest o tyle strategiczny, że znajduje się nad Morzem Adriatyckim, czyli turystycznym zagłębiem obu krajów. Niedaleko położony jest Dubrownik, najpopularniejszy wakacyjny kurort w Chorwacji. Czy dzięki nowemu mostowi dojedziemy tam szybciej? Zdecydowanie. Skorzysta z resztą nie tylko Dubrownik.
Most Pelješac łączy półwysep Pelješac z kontynentalną częścią Chorwacji (miejscowość Komarna). Półwysep jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko w szczycie sezonu, czyli latem. Stamtąd już dosłownie rzut beretem na popularną wyspę Korčula słynącą z malowniczych plaż.
Nowy most Chorwacji. Podróż do Dubrownika będzie krótsza
Prace nad mostem rozpoczęto w 2007 roku, ale budowa ruszyła na dobre 10 lat później. Kluczowe było wsparcie finansowe Unii Europejskiej w wysokości 357 milionów euro – to około 85% kosztów projektu. Most ma długość 2,4 kilometra i wysokość 55 metrów. Sporo, ale takie rozmiary ustalili Chorwaci w trakcie negocjacji z Bośniakami. Chodziło o to, aby nie utrudniać statkom o dużym tonażu wpłynięcia do portu morskiego w bośniackiej gminie Neum.
Połączenia Chorwacji wyczekiwano od dziesięcioleci. Po rozpadzie Jugosławii i ustanowieniu nowych międzynarodowych granic Chorwaci i turyści podróżujący na południe, przykładowo do wspomnianego Dubrownika, musieli przejechać dwa przejścia graniczne. Z tego powodu część wczasowiczów rezygnowała z eksplorowania kraju i spędzała urlop po jednej stronie. Teraz wycieczki po Chorwacji będą łatwiejsze.
– Ten most to nie luksus, to nasza konieczność – powiedział premier Andrej Plenkovic podczas uroczystej ceremonii otwarcia.
Zachwycające zabytki i widoki. Z czego jeszcze słynie chorwacki Split? [PRZEWODNIK]
Split należy do najbardziej znanych spośród wszystkich chorwackich miast. Niezliczone atrakcje tego miejsca i największa z nich - Pałac Dioklecjana - każdego roku przyciągają tam turystów ...Chorwacja samochodem lub kamperem
Most Pelješac to ważna wiadomość także dla Polaków, chętnie wypoczywających w Chorwacji. Wielu z nas wybiera się na chorwackie wakacje własnym samochodem. W ostatnim czasie na popularności zyskują również kampery. Chorwacja to świetny kierunek na rozpoczęcie przygody z karawaningiem. Piękne widoki i idealna pogoda są ważne, ale to nie wszystko. Według ADAC Camping Guide na rok 2021, chorwackie kempingi zajmowały wysokie drugie miejsce w Europie.
Jeziora Plitwickie, czyli chorwacki Eden. Jak je zwiedzać?
Jeziora Plitwickie to malownicze strumyki, folklor autentycznych wiosek i wiekowych młynów. Otwarci ludzie, rezerwat niedźwiedzi i Rakija paląca gardło niczym słońce na równiku kiedy opala ...Dubrownik i wyspa Korčula bardziej dostępne
„Jeśli chcecie zobaczyć raj na ziemi, przyjedźcie do Dubrownika” – powiedział George Bernard Shaw. Jego słowa są wciąż aktualne. Dubrownik zachwyca nie tylko turystów, ale również filmowców. Fani „Gry o tron” na pewno skojarzą lokalizacje, które pojawiły się w serialu. Spacer murami miejskimi to obowiązkowy punkt wycieczki do Dubrownika. Co jeszcze warto zobaczyć?
- Plac Gundulicia, gdzie odbywa się targ z regionalnymi produktami,
- Pokój Pamięci (Spomen soba) poświęcony obrońcom miasta z lat 90.,
- Przeklęte „Lokrum”.
Warto też popłynąć statkiem na pobliskie Wyspy Elafickie.
Korčula z kolei słynie z tańców z rycerskich z mieczami: moreška, moštra i kumpanija – przy akompaniamencie instrumentu mišnjica (miech) i bębna. Poza największym miastem na wyspie warto również odwiedzić miejscowości Lumbarda z pięknymi plażami oraz Smokvicę i Blato. Do zobaczenia koniecznie też zatoki rozciągające się od północy i południa przez 40 km.
Aby dopełnić chorwackie doświadczenie, dobrze zasmakować lokalnych specjałów kulinarnych. I świetnie się składa, bo na Korčuli jest restauracja z gwiazdką Michelina.