Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Zamek w Łapalicach
  2. Twierdza Modlin
  3. Mysia Wieża w Kruszwicy
  4. Elektrociepłownia EC Szombierki w Bytomiu
  5. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
  6. Wieża książęca w Siedlęcinie
  7. Zabytkowy most w Tczewie

Ciekawe miejsca w Polsce zachwycają różnorodnością i wyjątkowym charakterem. Nasz kraj oferuje zarówno majestatyczne krajobrazy, jak i fascynujące zabytki, które przyciągają miłośników historii, kultury i natury. Warto odkrywać nie tylko popularne atrakcje, ale także mniej znane zakątki. Poniżej prezentujemy 7 z nich.

Zamek w Łapalicach

Ten położony nad Jeziorem Łapalickim na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zamek jest niedokończoną wizją gdańskiego rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka. Jego budowa rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. Obiekt miał mieć ponad 5 tys. m² powierzchni, 52 pomieszczenia, 12 wieżyczek, basen i olbrzymią salę balową. Trudno uwierzyć, że budynek tej skali był planowany na dom mieszkalny. Zamek, oprócz imponujących rozmiarów i eklektycznego, charakteru wyróżnia też pokrętna symbolika. Np. liczba wież nawiązuje do 12 apostołów, a okien do dni w roku.

Zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach, fot. Patryk Kosmider/ Shutterstock

Po kilku latach inwestycję wstrzymano ze względu na samowolę budowlaną i problemy finansowe właściciela. Obiektu nigdy nie dokończono, ale wydaje się, że właśnie jego surowy charakter przyciąga do niego zwiedzających, choć oficjalnie wstęp na jego teren jest zabroniony. Najsłynniejsza samowola budowlana na Pomorzu została zalegalizowana w 2023 roku.

Twierdza Modlin

Położona u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry od początku pełniła ważną rolę strategiczną. Najpierw, w 1656 r., obóz wojskowy założył tu król szwedzki Karol X Gustaw. Następnie, w 1806 r., Napoleon Bonaparte zbudował tu cytadelę. W XIX w. obiekt rozbudowywali Polacy podczas powstań listopadowego i styczniowego. Na jego terenie znajduje się najdłuższy w Europie budynek: mające 2250 m długości koszary wojskowe.

Twierdza Modlin
Twierdza Modlin, fot. Jan Zwolinski/ Shutterstock

Mysia Wieża w Kruszwicy

Z tą wieża związana jest legenda o królu Popielu zjedzonym przez myszy. Ma ona 32 m wysokości i zbudowana została na planie ośmioboku, jednak jest okrągła od środka. Otwory w jej fasadzie to nie malutkie okienka, a pozostałości po rusztowaniu. Wieża była częścią średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego, zniszczonego przez Szwedów podczas potopu. Wchodząc na jej wierzchołek, można podziwiać jezioro Gopło. Kruszwica, gdzie się ona znajduje, od VIII do X była ośrodkiem plemiennym Goplan. Przebiegał też tędy szlak bursztynowy.

Mysia Wieża w Kruszwicy , fot. Dejan Gospodarek/ Shutterstock
Mysia Wieża w Kruszwicy , fot. Dejan Gospodarek/ Shutterstock

Elektrociepłownia EC Szombierki w Bytomiu

Wpisana do rejestru zabytków dawna elektrociepłownia Szombierki została zbudowana w 1921 r. i zajmuje prawie 18 ha powierzchni. W jej skład wchodzą m.in. kotłownia, pompownia, maszynownia, rozdzielnia prądu czy wieża wodna Zegarowa. Początkowo miała się tu znajdować fabryka prochu, stąd jej bardzo solidna konstrukcja. Obiekt został zaprojektowany przez sławnych architektów: Georga i Emila Zillmannowów.

EC Szombierki
EC Szombierki, fot. tyrpo/Shutterstock

Przed II wojną światową była to jedna z największych elektrowni w Europie. Obecnie znajduje się na liście siedmiu najcenniejszych zagrożonych zabytków naszego kontynentu. Na teren EC Szombierki można wejść z przewodnikiem po wcześniejszym zapisaniu się na stronie EC Generator.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Zauważalny wśród architektury Szczecina budynek był wyróżniany w wielu konkursach. To projekt studia Barozzi/Veiga z Barcelony. Biała fasada Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza jest zaprojektowana tak, że może połyskiwać wieloma kolorami. Wnętrze to ponad 12 tys. m² przestrzeni rozłożonej na czterech kondygnacjach z m.in. salą kameralną, nazywaną akustyczną perełką, gdzie panują doskonałe warunki do odbioru muzyki.

Filharmonia w Szczecinie, fot. uslatar/Shutterstock
Filharmonia w Szczecinie, fot. uslatar/Shutterstock

Wieża książęca w Siedlęcinie

Ten mało znany w Polsce 700-letni zabytek jest unikatem w skali światowej. Znajduje się niedaleko Jeleniej Góry w Dolinie Bobru. Główną atrakcją gotyckiej wieży są ścienne polichromie przedstawiające legendę o sir Lancelocie, jednym z rycerzy Okrągłego Stołu. To wskazuje na powiązania właścicieli wieży z kręgami arturiańskimi.

Wieża książęca w Siedlęcinie, fot. Patryk Kosmider/Shutterstock
Wieża książęca w Siedlęcinie, fot. Patryk Kosmider/Shutterstock

Zabytkowy most w Tczewie

Most drogowo-kolejowy na Wiśle w Tczewie pochodzi z XIX w. Wykonany został ze stali i pierwotnie mierzył 837 m, a zaprojektował go niemiecki inżynier Carla Lentze znany z innych budowli nad Renem. W chwili powstania był najdłuższym tego typu mostem europejskim i należał do światowej czołówki. Wyróżniają go charakterystyczne wieżyczki, a przy jego budowie pracowało 10 tys. robotników.

Most w Tczewie, fot.
Most w Tczewie, fot. Patryk Kosmider/Shutterstock

Historia nie była jednak dla tej konstrukcji łaskawa. Przez wiele lat niszczał i nie inwestowano w jego konserwację. W 2015 r. wreszcie zaczęto jego remont, jednak reparacje wywołały wiele kontrowersji i do dziś nie udało się ich zakończyć w planowanym zakresie.

Reklama

Źródło: National Geographic Traveler

Reklama
Reklama
Reklama