Ciekawostki o Japonii – poznaj 50 zaskakujących informacji!
W Kraju Kwitnącej Wiśni dosłownie wszystko wydaje się inne, odmienne i obce. Planujesz wyjazd do tego niezwykłego miejsca? A może po prostu chcesz je poznać nieco lepiej? Poniżej wymieniamy najbardziej intrygujące ciekawostki o Japonii.
W tym artykule:
- Ciekawostki o zwierzętach Japonii
- Ciekawostki o roślinach Japonii
- Ciekawostki o zwiedzaniu Japonii
- Ciekawostki o kulturze Japonii
- Inne ciekawostki o Japonii
Wyjazdy do odległych krajów dają możliwość zwiedzenia nieznanych miejsc i poznania kultury, która już w pierwszym kontakcie okazuje się zupełnie inna niż ta, do której my, Europejczycy, jesteśmy przyzwyczajeni. Bez cienia wątpliwości, Japonia jest jednym z najbardziej zaskakujących miejsc na mapie świata.
Swoista mieszanka tradycji z nowoczesnością, tak bardzo charakterystyczna dla Japonii, tworzy obraz miejsca niezwykłego pod każdym względem. Kultura, obyczaje, religia, styl, kuchnia, fauna, flora – obszary, w których Kraj Kwitnącej Wiśni znacząco różni się od Starego Kontynentu, można wymieniać niemal w nieskończoność. Nic dziwnego, że niemal wszystkie rankingi, w których wymieniane są ciekawostki o Azji, dotyczą przede wszystkim Japonii.
Dla wielu osób pierwsza wycieczka do tego wspaniałego kraju wiąże się z niemałym szokiem, co nie jest specjalnie zaskakujące. Mieszkańcy Japonii postrzegają otaczający ich świat w zupełnie inny sposób niż przeciętny Europejczyk, co jest wyraźnie widoczne w dosłownie każdej dziedzinie życia. Możesz czytać niezliczone porady o Japonii, ale po przybyciu na miejsce i tak nie opuści cię poczucie odmienności. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu, by choć trochę złagodzić szok kulturowy, którego niewątpliwie doznasz? Zatem koniecznie zapoznaj się z listą najbardziej zaskakujących ciekawostek o Japonii.
Ciekawostki o zwierzętach Japonii
Japonia to nie tylko sięgające chmur wieżowce, zatłoczone ulice i wszechobecna technologia. To także zachwycająca przyroda, z którą można obcować nie tylko na obszarach leśnych, ale także w miejskich parkach.
Wybierasz się do Japonii? Poznaj 7 sposobów, jak zrobić to taniej [PRZEWODNIK]
Zamiast popełniać emocjonalne harakiri i biadolić, że na Japonię Cię nie stać, lepiej poznaj nasze sposoby na tanie podróżowanie.- Obecność małp w japońskich lasach (zwłaszcza makaków japońskich) nie jest niczym zaskakującym. Te sympatycznie wyglądające naczelne można też spotkać w parkach, ale uwaga – nie należy wchodzić z nimi w bliższy kontakt. Sprowokowane, potrafią ugryźć.
- Makaki japońskie można spotkać w niemal całym kraju. Wyjątkiem jest wyspa Hokkaido.
- Przemierzając szlaki w japońskich lasach, warto patrzeć pod nogi. W wielu miejscach można natknąć się na mamushi – jednego z najbardziej jadowitych wężów Japonii. Zazwyczaj nie bywa agresywny, ale gdy zostanie zaskoczony, może ukąsić.
- Niedźwiedzie żyją w japońskich lasach nie tylko w obszarach górskich. Wybierając się na spacer, Japończycy przyczepiają dzwonki do ubrań. Ich zadaniem jest spłoszenie niebezpiecznych drapieżników.
- Niedźwiedzie brunatne, które żyją na wyspie Hokkaido, są znacznie większe niż przedstawiciele tego samego gatunku występujący w innych częściach Japonii.
- Szerszeń azjatycki jest największym przedstawicielem tego rodzaju. Użądlenie przez jednego osobnika jest niezwykle bolesne i może wywołać reakcję alergiczną. Warto wiedzieć, że owad sprowokowany do ataku, może wydzielić substancję zapachową, która ma informować o zagrożeniu cały rój.
- W Japonii można natrafić na znaki informujące o zagrożeniu ze strony kani. To duży ptak drapieżny, który na obszarach miejskich poluje nie na gryzonie czy inne ptaki, a na jedzenie, które konsumują ludzie.
- Na miejscu katastrofy nuklearnej w Fukushimie wytworzył się nowy gatunek dzika, gdy osobniki zaczęły krzyżować się ze świniami domowymi, które uciekły z gospodarstw.
- Podobnie jak w Polsce, w japońskich miastach nie brakuje gołębi.
- Niedźwiedzie żyjące w japońskich lasach czasami zapuszczają się na osiedla mieszkaniowe. Rozwiązaniem tego problemu są wilki-roboty, które skutecznie odstraszają dziką zwierzynę.
Ciekawostki o roślinach Japonii
Kraj Kwitnącej Wiśni, Kraj Wschodzącego Słońca – zwyczajowe nazwy Japonii jednoznacznie sugerują, jak istotną rolę w tamtejszej tradycji odgrywa przyroda.
W Japonii pękł legendarny „kamień śmierci”. To nie zwiastuje nic dobrego, o ile wierzyć mitom
Od kilku tygodni „kamień śmierci” jest na ustach wielu Japończyków. Dlaczego? Ze skałą wiąże się pewna legenda.- Rośliną, która ma najsilniejszy związek z japońską kulturą, jest kwiat wiśni. W jego delikatności i kruchości, Japończycy dopatrują się symbolu życia, śmierci i odrodzenia.
- Sezon kwitnienia wiśni, który przypada na przełom marca i kwietnia, ściąga do Japonii tłumy turystów. Osoby, które przegapiły ten niezwykły spektakl, powinny udać się w góry, gdzie kwiaty kwitną o kilka tygodni później.
- Lasy pokrywają ponad 60 proc. powierzchni Japonii. Większość z nich to lasy bambusowe.
- Bambus jest niezwykle cenny dla japońskiej gospodarki. Roślina ta jest surowcem wykorzystywanym w produkcji m.in. mebli i podłóg.
- W Japonii rośnie wiele drzew, które występują także w Polsce. W tym miejscu należy wymienić m.in. dęby, brzozy i buki.
- Kilkanaście japońskich farm specjalizuje się w uprawie kwadratowych arbuzów. Te specyficzne dyniowce nie są efektem żadnej modyfikacji genetycznej. Żeby dyniowce mogły przybrać kształt ułatwiający transport i przechowywanie, młode okazy są zamykane w specjalnych klatkach.
- Narodowym drzewem Japonii jest cedr japoński.
- Narodowym owocem Japonii jest persymona.
- Wasabi jest jednym z najdroższych warzyw świata. Kilogram świeżego kłącza kosztuje ok. 900 zł.
- Pierwsze wzmianki o wasabi pochodzą z 794 roku. W dawnych czasach, ta roślina była ceniona przede wszystkim za swoje właściwości lecznicze.
Ciekawostki o zwiedzaniu Japonii
Każdego roku, Japonię odwiedzają miliony turystów z całego świata. Nic dziwnego, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest świetnie przygotowany na przyjęcie przybyszów z obcych krajów.
- Osoby zwiedzające odległe kraje często obawiają się napaści. W Japonii, turyści mogą czuć się bezpiecznie. Tamtejszy wskaźnik przestępczości jest jednym z najniższych na świecie.
- Będąc w Japonii, lepiej powstrzymać się od publicznego okazywania uczuć. Nawet trzymanie za ręce jest tam odbierane jako nietakt.
- Turyści muszą wiedzieć, że w Japonii nawet kilkunastosekundowe spóźnienie na pociąg jest równoznaczne z oczekiwaniem na kolejny. Tamtejsze koleje należą do najbardziej punktualnych na świecie.
- Ceny w Japonii nie należą do niskich, trzeba się z tym liczyć. Przykładowo, kilogram szynki kosztuje średnio ok. 100 zł. Zdecydowanie tańsze są lokalne przysmaki, które jednak nie każdemu przypadną do gustu. Warto jednak otworzyć się na tamtejsze smaki, bo japońska kuchnia jest uznawana za najzdrowszą na świecie.
- Ze względu na wyspiarskie położenie kraju, pogoda w Japonii bywa nieprzewidywalna. Z danych historycznych wynika, że najlepsze warunki panują tam wiosną i jesienią. Chcąc odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni, warto wybrać jedną z tych pór roku, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie ceny hoteli są najwyższe.
- Osoby zwiedzające Japonię muszą mieć na uwadze fakt, że na ulicach nie znajdą koszy na śmieci. Wszystkie odpady trzeba zabrać ze sobą i posegregować w hotelu lub w domu.
- Turyści chcący podróżować po Japonii samochodem muszą pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Ta zasada została wprowadzona w XVII wieku i miała związek z samurajami, którzy poruszając się wąskimi ulicami, często zaczepiali się bronią noszoną po lewej stronie.
- Pracownicy japońskiego metra służą pomocą przy zakupie biletów w automatach, chętnie wskazują stację, na której trzeba wysiąść, a w godzinach szczytu pomagają wejść do pociągu.
- Wymieniając najciekawsze miejsca w Japonii, wielu turystów wskazuje na Tokio i Kioto.
- Japonia jest jednym z najbardziej innowacyjnych krajów, ale wciąż silnie przywiązanym do tradycji. Nie należy zatem dziwić się, gdy sprzedawca w sklepie poprosi o gotówkę.
Ciekawostki o kulturze Japonii
Niezwykłe obyczaje i tradycje, które obowiązują w Japonii, zachwycają swoją odmiennością. Nic dziwnego. Japonia to kraj wyspiarski, który przez wiele wieków pozostawał w ścisłej izolacji od reszty świata. To sprawiło, że kultura Japonii znacząco różni się od europejskiej.
Władze Japonii chcą, żeby młodzi ludzie pili więcej alkoholu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta
Główny urząd podatkowy Japonii ogłosił konkurs, który ma zachęcić młodych Japończyków do picia alkoholu. Od początku pandemii w Kraju Kwitnącej Wiśni sprzedaje się dużo mniej napoj..- Dla nas wydaje się to nie do pomyślenia, ale w tradycji japońskiej mężczyzna może mieć kochankę. Jest to akceptowane, gdy jego żona nie może urodzić dzieci.
- Wiele japońskich małżeństw w średnim wieku nie dzieli łoża. Mało tego, niektóre sypiają w oddzielnych pokojach.
- Japończycy nie zapisują nazwisk czerwonym atramentem. Wynika to z przekonania, że taki zapis sprowadza śmierć.
- Japończycy od wielu wieków podziwiają urodę kwiatów wiśni. Ten zwyczaj jest nazywany „hanami”.
- Kimono – tradycyjny japoński strój – nadal jest zakładany na specjalne okazje.
- Wielu Japończyków pisze tradycyjne „wiersze śmierci”. W ten sposób, osoby zbliżające się do kresu swoich dni wyrażają to, co uważają za kwintesencję swojego życia.
- Jedząc posiłek w Japonii, nie należy wbijać pałeczek w pożywienie. Przez miejscową ludność będzie to odebrane jako duży nietakt, bo wzbudzi skojarzenie z uroczystością pogrzebową, podczas których tradycyjne japońskie sztućce wbija się w ryż.
- Czystość ma duże znaczenie w japońskiej obyczajowości. Pewnie dlatego, Japończycy nigdy nie wchodzą do toalety w tych samych pantoflach, które noszą w innych pomieszczeniach w domu.
- Japończycy nie targają papieru, w który zawinięty jest prezent. W ich kulturze, takie zachowanie jest odbierane jako nietakt.
- Do japońskich świątyń wchodzi się na bosaka.
Inne ciekawostki o Japonii
Powyżej wymieniliśmy najbardziej zaskakujące ciekawostki o Japonii. Jeżeli to za mało, poniżej zamieszczamy kilka kolejnych interesujących faktów na temat tego kraju.
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ważne dla Japończyków. Wszystkie sprzedawane tam samochody mają fabryczny ogranicznik prędkości, który nie pozwala przekroczyć 180 km/godz.
- W Japonii wciąż obowiązuje kara śmierci. Skazańcy są traceni przez powieszenie.
- Japońskie społeczeństwo jest zaliczane do najstarszych na świecie. W latach 2015–2020, tamtejsza populacja skurczyła się niemal o milion osób.
- Japonia to kraj automatów. Na każdej ulicy znajduje się przynajmniej jedno urządzenie, w którym sprzedawane są przekąski, napoje czy urządzenia elektroniczne.
- W języku japońskim właściwie nie ma wulgaryzmów. Jednym z najgorszych przekleństw, jakim można obrazić drugą osobę, jest „idiota”.
- Wbrew temu, co sugeruje zwyczajowa nazwa, „zupka chińska” nie jest chińskim wynalazkiem. Twórcą zupy instant był Japończyk Momofuku Andō.
- Położona na styku płyt tektonicznych Japonia jest nieustannie narażona na trzęsienia ziemi. To sprawia, że uczniom tamtejszych szkół już od najmłodszych lat wpaja się zasady prawidłowego postępowania na wypadek wystąpienia kataklizmu.
- Moda w Japonii bywa (delikatnie rzecz ujmując) zaskakująca. Jednym z tamtejszych trendów jest... noszenie majtek na głowie. Ten niecodzienny zwyczaj zapoczątkował serial hentai, zatytułowany „Kamen”.
- Narodowym sportem Japonii jest sumo, ale dużą popularnością cieszy się też baseball.
- Japonia to jedyny kraj, który nie przyznaje obywatelstwa muzułmanom.
- Oscar Wilde, autor powieści „Portret Doriana Graya”, mawiał: „Tak naprawdę cała ta Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi”.