W tym artykule:

  1. Jak zapakować się na wyjazd i co zabrać nad morze?
  2. Kurtka przeciwdeszczowa: nad morzem pogoda zmienia się bardzo szybko
  3. Krem przeciwsłoneczny z litrem UV
  4. Strój kąpielowy warto mieć zawsze
  5. Wodoodporne etui na telefon
  6. Apteczka nie tylko nad morze
  7. Preparaty na kleszcze i komary
  8. Scyzoryk to niezwykle uniwersalne narzędzie
Reklama

Spacer po piasku, szum fal i wiatru oraz widok na bezkresną wodę. Na pewno znajdą się tutaj amatorzy spędzania czasu nad morzem, którym pojawia się uśmiech od razu na myśl o tych trzech rzeczach. To całkowicie zrozumiałe.

Regiony nadmorskie na całym świecie są niezwykle zjawiskowe oraz bardzo zróżnicowane. Zupełnie inne krajobrazy znajdziemy w Afryce, W Zjednoczonym Królestwie, Kalifornii, na Karaibach lub nad rodzimym Bałtykiem.

Jak zapakować się na wyjazd i co zabrać nad morze?

To, co jednak łączy miejsca nad morzem, to niepowtarzalna atmosfera i swoisty mikroklimat. Nic dziwnego, że wiele osób podróżuje właśnie w te miejsca, w których zobaczyć można morza i oceany. Warto jednak pamiętać, że do każdego wyjazdu należy przygotować się inaczej. Zupełnie inne rzeczy zabierzemy nad morze, a inne w góry.

Najpiękniejsze plaże w Polsce w 2022 roku. Lider wciąż ten sam

Wakacje nad Bałtykiem? Zanim zaplanujesz urlop i wyruszysz na zasłużony odpoczynek, poznaj najpiękniejsze plaże w Polsce w 2022 roku.
Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce 2022
TOP 10 plaż nad polskim morzem w 2022 roku (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Co więcej, trzeba wziąć na poprawkę również pogodę. Spędzanie czasu nad morzem to nie tylko wygrzewanie się na rajskich plażach latem, ale również spacery po klifach w Wielkiej Brytanii lub nurkowanie wśród raf koralowych. Właśnie dlatego, przed wyjazdem nad morze należy zadać sobie pytanie, co będziemy robić w miejscu docelowym i jak temperatura może zmieniać się na miejscu. Regiony nadmorskie często bywają nieprzewidywalne. Jest jednak uniwersalna lista rzeczy, które zawsze trzeba zabrać nad morze.

Kurtka przeciwdeszczowa: nad morzem pogoda zmienia się bardzo szybko

Osoby, które co roku jeżdżą nad Morze Bałtyckie, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest tam kurtka przeciwdeszczowa. Niestety klimat w naszym kraju jest dużo bardziej surowy niż w innych częściach Europy, a na północy kraju często jest gorsza pogoda niż w centrum lub na południu.

Ponadto nad Bałtykiem często pada deszcz i pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Czasem te zmiany zachodzą nawet w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Właśnie dlatego warto mieć kurtkę, którą bez problemu złożymy i zapakujemy nawet do małego plecaka lub torby.

Krem przeciwsłoneczny z litrem UV

Prawie wszyscy lubimy słońce. Co więcej, jego promienie mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. W dużym skrócie stymulują uwalnianie endorfin oraz „dostarczają” witaminy D. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może być przyczyną dotkliwych poważeń, a w najgorszym wypadku poważnych chorób skóry, które mogą nawet zagrażać życiu.

Właśnie dlatego, gdy jesteśmy na plaży w samym kostiumie kąpielowym, powinniśmy zadbać o odpowiedni krem przeciwsłoneczny. W przypadku wielu godzin spędzanych na słońcu najlepiej wyposażyć się w filtr z SPF na poziomie 30-50.

Strój kąpielowy warto mieć zawsze

Nic dodać, nic ująć. Jeżeli ktoś planuje wypoczynek na plaży, jest to element garderoby, który trzeba ze sobą zabrać. Nawet jeżeli nie świeci słońce, zawsze można pójść na basen. W końcu sport to zdrowie, a pływanie jest bardzo wszechstronnym treningiem, który pozytywnie wpływa na serce, krążenie, obniżenie poziomu cholesterolu oraz pomaga w leczeniu problemów z kręgosłupem.

Czym jest „dzikie pływanie”? Idealne antidotum na klaustrofobię i izolację

Dla tych ludzi pływanie to sposób na wszelkie problemy i dolegliwości, a skoki do naturalnych akwenów to symbol wolności. Mowa o członkach Brighton Swimming Club – najstarszego istniejąceg...
Photograph by Klaudia Nowak, National Geographic
Photograph by Klaudia Nowak, National Geographic

Wodoodporne etui na telefon

W dobie smartfonów wiele osób nie rozstaje się ze swoimi telefonami nawet na krok. Problem w tym, że nad morzem wszystko może się zdarzyć. Na plaży urządzenie może wypaść prosto do wody, a w trakcie rejsu jachtem, fala może okazać się większa, niż się spodziewamy i zalać nas od stóp do głów. Właśnie dlatego, przed wyruszeniem na wakacje nad morze, warto zaopatrzyć się w dobre wodoodporne etui.

Apteczka nie tylko nad morze

Apteczkę tak naprawdę powinno się zabierać na niemalże każdy dłuższy wyjazd. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Właśnie dlatego warto ją mieć ze sobą, a w środku na pewno:

  • Plastry,
  • Bandaże,
  • Wodę utlenioną,
  • Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • Leki na alergię,
  • Chusteczki odkażające.

Preparaty na kleszcze i komary

Na każdy wyjazd dobrze jest zabrać preparaty przeciwko komarom i kleszczom. Na świecie są różne komary i te bardziej niebezpieczne potrafią przenosić nawet malarię i dengę i zimę. Na szczęście w Polsce te owady nie transmitują groźnych dla człowieka chorób. Inaczej sytuacja wygląda z kleszczami.

Nawet jedno ugryzienie może być przyczyną zachorowania na boreliozę, a w najgorszym wypadku – kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które może prowadzić nawet do śmierci.

Reklama

Scyzoryk to niezwykle uniwersalne narzędzie

Scyzoryk to gadżet uniwersalny, który przyda się zarówno w górach, jak i nad morzem, w domku letniskowym i pod namiotem. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, dlatego warto zawsze mieć ze sobą to narzędzie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku lotu samolotem, scyzoryk należy umieścić w bagażu rejestrowanym. W przeciwnym wypadku można pożegnać się z nierzadko drogim sprzętem.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama