Reklama
Słońce, słońce i jeszcze raz słońce

Wybrzeże słońca, jak nazywają ten region Hiszpanie, rozciąga się na obszarze Andaluzji, pomiędzy Gibraltarem a przylądkiem Gaba de Gata. Mimo bliskiego sąsiedztwa gór, jest jednym z najcieplejszych rejonów Hiszpanii. W nazwie „słoneczne wybrzeże” nie ma ani odrobiny przesady.

Reklama

Słońce opromienia Costa Del Sol przez ponad 300 dni w roku. Ci, którzy pragną naładować akumulatory wypoczywając na gorącej plaży, odwiedzają ten region od wiosny do późnej jesieni. Jeśli jednak nastawiamy się na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem, warto przyjechać na słoneczne wybrzeże choćby i w zimie, gdy temperatura sięga nawet 18 stopni.

To także doskonały czas na to, by docenić walory krajobrazowe regionu, na przykład wybierając się na pieszą wycieczkę górzystymi szklakami.

Narty zamiast plaży

Choć Hiszpania jest jednym z ostatnich państw, które w pierwszej chwili kojarzone są ze sportami zimowymi, to jednak w górach Sierra Nevada na Costa del Sol znajdziemy najwyżej położone stacje narciarskie w Europie.

W przeciwieństwie jednak do klasycznych zimowych kurortów, nad górami Słonecznego Wybrzeża słońce zachodzi znacznie później, co sprawia, że dzień, nawet zimą jest tu wyraźnie dłuższy w Polsce czy Francji. Mimo dobrego skomunikowania górskich kurortów i dobrej bazy narciaskiej, Costa del Sol wciąż jest znacznie mniej oblegane przez turystów niż, na przykład włoskie czy szwajcarskie Alpy.

Źródło wielokulturowego dziedzictwa

Choć wiele osób przyjeżdża na Costa del Sol dla jego gorących plaż, to warto pamiętać, że w bliskim sąsiedztwie nadmorskich krajobrazów znajdziemy też najpiękniejsze miasta Hiszpanii jak Malaga, Ronda, Granada czy Sewilla. W miejscach tych przeplatają się ze sobą wpływy zachodu, kultury arabskiej, hiszpańskiej, a także dziedzictwo Rzymian, Kartaginy czy Fenicjan.

Wpływy kultury muzułmańskiej zaklęte zostały tutaj w budowlach sakralnych, czy charakterystycznej ornamentyce, niespotykanej na ogół w Europie. Można ją zaobserwować zarówno w budowlach starego miasta w Maladze, jak i w wystroju najwspanialszych budowli regionu – od zapierającej dech Alhambry, po katedrę w Kordobie. Jeśli jednak zwiedzanie nie jest naszym priorytetem warto zatrzymać się w którymś z dogodnie położonych nadmorskich kurortów.

Morze, plaża, nocne życie

Turyści nastawieni na aktywny wypoczynek często udają się wprost do turystycznej Marbelli. Bogata oferta sportów wodnych przyciąga do niej m.in. miłośników kate i wind surfingu. Bez problemu pogramy tu także w golfa, tenisa czy pojeździmy konno, a bogactwo klubów i dyskotek sprawia, że także po zmroku nuda w Marbelli nikomu nie grozi. Jeśli jednak zapragniemy zwiedzić okoliczne miasta, dobrym punktem wypadowym będzie położone nieopodal Malagi, Torremolinos.

Oprócz pięknych widoków i typowej dla Costa del Sol oferty turystycznej, miejscowość oferuje także dogodne połączenia kolejowe z kilkoma większymi miastami, a jej usytuowanie (w połowie drogi pomiędzy Almerią a Kadyksem) sprawia, że jest to idealne miejsce wypadowe dla osób pragnących pogodzić zwiedzanie Andaluzji z plażowaniem.

Kiedy warto odwiedzić Costa del Sol?

Jesienią i wczesną wiosną warto wybrać się na Costa del Sol jeśli planujemy zwiedzanie pięknych andaluzyjskich miast, zimą dla narciarskich stoków i gór. Latem zaś, najlepiej zregenerujemy siły zatopieni w szumie fal na gorących piaszczystych plażach tego najgorętszego wybrzeża Hiszpanii.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama