Reklama

W tym artykule:

  1. Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa łódźkiego
  2. Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa świętokrzyskiego
Reklama

23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Łódzkiego i Świętokrzyskiego.

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa łódźkiego

  • Grodzisko w Tumie. Najstarszy elementem średniowiecznej Łęczycy, sięgający czasów początku państwa polskiego. Grodzisko jest zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu, otoczone podmokłymi łąkami w dolinie rzeki Bzury. Stanowi pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu książęcego i kasztelańskiego.
Grodzisko w Tumie / Fot. Shutterstock
  • Groty Nagórzyckie. Sztuczne wyrobiska są pozostałością po zlokalizowanej w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego kopalni piasku kwarcowego. Piasek początkowo wykorzystywano w celach gospodarczych, a następnie na potrzeby huty szkła. Na groty składają się liczne wnęki, sale połączone labiryntem korytarzy.
Groty Nagórzyckie / Fot. Wikimedia
  • Monopolis Łódź. Kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu. Nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dziś w Monopolis można spędzić czas przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ARTGalerii.
Monopolis Łódź / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa świętokrzyskiego

  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Kiedy bajecznie bogaty magnat ma ogromne ambicje powstaje pałac, który zapiera dech w piersiach i wzbudza zachwyt – nawet gdy czas i burzliwa historia doprowadzają do jego zniszczenia. Dziś obiekt jest trwałą ruiną, która zachwyca swoją monumentalnością i architekturą.
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe / Fot. Adobe Stock
  • Szydłów. Miasto otoczone murami pamiętające czasy średniowiecza, gdzie do rynku prowadzi wąski przesmyk w czternastowiecznym wiecznym murze, a w zabytkowym kościółku śmieją się święci z gotyckiej polichromii... Skarbem Szydłowa jest zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły.
Szydłów / Fot. Adobe Stock
  • Geopark Świętokrzyski. Góry Świętokrzyskie to szczególny obszar geologiczny na kontynencie europejskim. Różnorodność skał osadowych wkomponowanych w unikatową przyrodę i w towarzystwie cennych zabytków, sprawia, że każdy miłośnik wycieczek znajdzie tu coś dla siebie
Geopark Świętokrzyski / Fot. K. Pęczalski
Reklama

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.

Reklama
Reklama
Reklama