Cuda Polski 2024 – obiekty z Łódzkiego i Małopolskiego nominowane w plebiscycie
Wystartował plebiscyt Cuda Polski 2024. Poniżej przedstawiamy listę pochodzących z województw łódzkiego i małopolskiego nominowanych miejsc, które w tym roku rywalizują o ten zaszczytny tytuł. Zwycięzcę z każdego regionu wyłonią internauci.
W tym artykule:
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Łódzkiego
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Małopolskiego
- Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w latach minionych, także i teraz, zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl.
Dziś prezentujemy kolejną szóstkę nominowanych, tym razem z województw łódzkiego i małopolskiego.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Łódzkiego
- Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu
- Pałac w Nieborowie
- Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej
Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu
Krypty tworzone od XVI do XVIII wieku zostały połączone prawie 100-metrowym korytarzem tworząc podziemną trasę turystyczną, umożliwiającą zwiedzanie tej przestrzeni. Pochowano tu 12 Prymasów Polski. Na uwagę zasługuje krypta arcybiskupa Jana Wężyka z sarkofagiem z trumną ze szczątkami prymasa, gabloty z dewocjonaliami i naczyniami liturgicznymi, krzyżykami, zawieszkami, różańcami, kielichem i pateną oraz manierką z XIX wieku.
Pałac w Nieborowie
Obiekt zaprojektował Tylman z Gameren. Od 1774 pałac należał do księcia Michała Hieronima Radziwiłła, który zgromadził w nim bogatą kolekcję obrazów mistrzów europejskich – holenderskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI w.), zespoły mebli polskich, angielskich i francuskich, zbiory sztuki zdobniczej – sreber, porcelany, szkieł i tkanin.
Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej
Posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale. Muzeum multimedialne oferuje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami, zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz rodziny Geyerów, która kryje wiele sekretów.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Małopolskiego
- Zamek w Muszynie
- Brama w Gorce
- Chochołów
Zamek w Muszynie
Okazałe ruiny średniowiecznego zamku przyciągają nie tylko amatorów historii. W malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego rozciągają się sensoryczne ogrody zmysłów. Pomimo niezwykle atrakcyjnego położenia, miejsce to zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby mogło zapewniać niezwykle intensywne bodźce pozawzrokowe. To idealna propozycja dla osób szukających relaksu i odprężenia.
Brama w Gorce
Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze w Waksmundzie to przede wszystkim wyjątkowa ścieżka spacerowa – prowadzi w górę, aż po wierzchołki drzew, następnie po ziemi aż do podziemnego tunelu. Z kładki i dwóch wieży widokowych w koronach drzew podziwiać można górskie pejzaże i karpacką puszczę.
Na ziemi w budynku pawilonu przyrodniczo-edukacyjnego interaktywne pomoce naukowe, multimedialne ekspozycje, sala kinowa i bacówka
Chochołów
Zspół drewnianego budownictwa ludowego, charakterystycznego dla Skalnego Podhala, stanowi o bezcennej wartości historycznej Chochołowa. Domy ustawione szczytami do drogi, tworzą tradycyjny układ wsi, nazwany ulicówką. Budynki na rzucie prostokąta, nakryte są gontowymi dachami półszczytowymi.
Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w waszych rękach!
Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.