Cuda Polski 2024 – obiekty z Podkarpackiego i Podlaskiego nominowane w plebiscycie
Trwa głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Poniżej przedstawiamy listę pochodzących z województw podkarpackiego i podlaskiego nominowanych miejsc, które w tym roku rywalizują o ten zaszczytny tytuł. Zwycięzcę z każdego regionu wyłonią internauci.
W tym artykule:
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Podkarpackiego
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Podlaskiego
- Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w latach minionych, także i teraz zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl.
Dziś prezentujemy kolejną szóstkę nominowanych, tym razem z województw podkarpackiego i podlaskiego.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Podkarpackiego
- Jaśliska
- Dolina Sanu
- Zamek w Łańcucie
Jaśliska
Malownicza miejscowość z zachowanymi drewnianymi chatami to żywy fragment dawnej Galicji. Mikrokosmos Jaślisk od lat przyciąga filmowców. Kręcono tu m.in. „Wino truskawkowe”, „Boże ciało” i „Twarz”, a do miejscowości przylgnęło miano „polskiego Hollywood”. Oferuje unikatowy wgląd w tradycyjny sposób życia.
Jaśliska to jednocześnie świetny punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim.
Dolina Sanu
San to jedna najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych rzek w Polsce. Przecina malowniczą Dolinę Sanu. To miejsce nie tylko pełne urody przyrodniczej, ale także bogate w historię i kulturę.
San meandruje przez zalesione wzgórza i urokliwe łąki, tworząc niezwykłą scenerię. Tajemnicza aura rzeki jest wzmocniona przez liczne legendy i opowieści związane z nią.
Zamek w Łańcucie
Jedna z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle cennej kolekcji pojazdów konnych.
Liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich, ukazują nie tylko wspaniałość kultury i sztuki minionych epok, ale także historię rodu Lubomirskich i ich dziedzictwo. Zamek otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Podlaskiego
- Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
- Prawosławny skit w Odrynkach
- Jezioro Płaskie
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
Przypuszcza się, że było to centrum kultu dawnych Słowian. Otoczone sosnami, świerkami i nietypowo uformowanymi dębami, ukryte w lesie kamienne kręgi przed laty trudno było znaleźć.
Dziś do Miejsca Mocy, zwanego też „podlaskim Stonehenge”, prowadzi drogowskaz. Wskazuje kierunek każdemu, kto na własnej skórze pragnie poczuć oddziaływanie tego miejsca.
Prawosławny skit w Odrynkach
Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to pierwsza prawosławna pustelnia w Polsce. Miejsce wyjątkowe, chronione przez malownicze rozlewiska Narwi. Jego założycielem i opiekunem był charyzmatyczny ojciec Gabriel.
W skicie odbywają się nabożeństwa, można też spacerować po nadnarwiańskich kładkach i chłonąć spokój tego mistycznego miejsca.
Jezioro Płaskie
Nie trzeba podróżować na koniec świata, by podziwiać niecodzienne krajobrazy. Egzotyczne widoki można odnaleźć w Puszczy Augustowskiej. Tutejsze lasy skrywają prawdziwy skarb – Jezioro Płaskie. Sfotografowane z lotu ptaka przypomina wyspę koralową na Pacyfiku.
Zdjęcia jeziora biją rekordy popularności w Internecie i wzbudzają zainteresowanie turystów. Przejrzysta woda, przepiękna okolica i spokój wokół czynią je idealnym miejscem na odpoczynek.
Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w waszych rękach!
Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.