Cuda Polski 2024 – obiekty z Pomorskiego i Śląskiego nominowane w plebiscycie
Trwa głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych miejsc pochodzących z województw pomorskiego i śląskiego, które w tym roku rywalizują o ten zaszczytny tytuł.
W tym artykule:
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Pomorskiego
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Śląskiego
- Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w latach minionych, także i teraz zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl.
Dziś prezentujemy kolejną szóstkę nominowanych, tym razem z województw pomorskiego i śląskiego.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Pomorskiego
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
- Arboretum Wirty
- Bory Tucholskie
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Tylko tutaj spotykamy się z kulturą Słowińców – ludu, który kiedyś zamieszkiwał te tereny. To miejsce autentyczne i wyjątkowe, gdzie wśród wiekowych dębów, świerków i sosen stoją szachulcowe chaty, zbudowane w tym miejscu w XVIII, XIX i XX wieku, i gdzie zagrody ożywają ogniem w paleniskach, dawnymi codziennymi i świątecznymi zajęciami. Wśród dawnych smaków i zapachów możemy odbyć podróż w przeszłość.
Arboretum Wirty
Leśny Ogród Botaniczny ma swoje początki w XIX wieku i jest najstarszym leśnym arboretum w Polsce. To miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa, krzewy, a także prowadzi nad nimi badania. Kiedyś miało znaczenie głównie naukowe, dziś prezentuje głównie walory estetyczne.
Zachwyca prawdziwie baśniowymi widokami, od klimatycznych mostów i oczek wodnych, po tajemnicze i nieco mroczne mokradła z pięknym punktem widokowym.
Bory Tucholskie
To nazwa Parku Narodowego oraz popularnego wśród turystów regionu. To jeden z największych kompleksów borów sosnowych na terenie naszego kraju, nazywany często zielonymi płucami. To nie tylko walory przyrodnicze, ale unikatowa mieszanka kultur – Borowiaków Tucholskich, Kaszubów i Kociewiaków.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Śląskiego
- Bielsko-Biała
- Szlak Beboków w Katowicach
- Graniczne Meandry Odry
Bielsko-Biała
Nazywana „miastem splotów” Bielsko-Biała to kreatywna przestrzeń spotkań ludzi i pomysłów. W unikalnym wielobarwnym wzorze pojawiają się dwa dominujące motywy: przepleciona krętą nicią rzeki Białej historia dwóch kiedyś odrębnych miast.
Ciągły ruch interferuje ze spokojem niezmiennie trwającej górskiej przyrody. „Najfajniejsze miasto w Polsce” – tak Bielsko-Białą określił Filip Springer, renomowany polski pisarz specjalizujący się w tematyce miejskiej.
Szlak Beboków w Katowicach
Beboki są ściśle związane ze śląskim folklorem. Trasa śladami tych uroczych małych stworków zadebiutowała w tym roku w Katowicach. Na zwiedzających czeka już ponad 40 figurek. Ich znalazcy mogą zbierać specjalne stemple, a na końcu otrzymać odznakę łowcy beboków. W ten sposób można łatwo i przyjemnie zwiedzić miasto i jego największe atrakcje.
Graniczne Meandry Odry
Stanowią pierwszy odcinek rzeki, tuż przy granicy z Czechami i są naturalną atrakcją turystyczną Krainy Górnej Odry. To jeden z interesujących, chronionych obszarów, leżący na brzegach Odry w rejonie Chałupek oraz ujścia Olzy.
W tym miejscu rzeka jest nieuregulowana, a jej malownicze meandry wraz z okolicznymi łąkami i lasami tworzą teren cenny przyrodniczo.
Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w Waszych rękach!
Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.