Cuda Polski 2024 – obiekty ze Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego nominowane w plebiscycie
Trwa głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych miejsc z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, które w tym roku rywalizują o ten zaszczytny tytuł.
W tym artykule:
- Cuda Polski 2024 – nominacje ze Świętokrzyskiego
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Warmińsko-Mazurskiego
- Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i serwisu national-geographic.pl.
Dziś prezentujemy kolejną szóstkę nominowanych, tym razem z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Cuda Polski 2024 – nominacje ze Świętokrzyskiego
- Porcelanowy Rynek w Ćmielowie
- Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
- Sosna krocząca w Wełeczu
Porcelanowy Rynek w Ćmielowie
Porcelanowy serwis wzorowany na przedwojennej kolekcji Empire zdobi ćmielowski rynek i służy mieszkańcom do odpoczynku w niezwykłej scenerii, która może kojarzyć się z bajkowym światem Alicji w Krainie Czarów.
Uroczyste otwarcie nowego, porcelanowego rynku odbyło się 23 września 2023 roku. Filiżanki zamieniły się w ławki, a wielki imbryk w fontannę, która zajmuje najważniejsze miejsce na rynku.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Wiślica jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu i jednocześnie kolebką polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po czterech latach prac modernizacyjnych, Muzeum Archeologiczne jest dostępne do zwiedzania. Na na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby.
W poznaniu historii Wiślicy pomagają m.in: cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy i aplikacja VR.
Sosna krocząca w Wełeczu
We wsi Wełecz w pobliżu Buska-Zdroju znajduje się prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Zadziwiająca sosna zaliczana jest do gatunku sosny zwyczajnej. W rzeczywistości nie jest wcale zwyczajna, bowiem przypomina Enta z tolkienowskich powieści.
Pień sosny rozpoczyna się około trzech metrów nad ziemią. Całość utrzymuje się na kilkunastu korzeniach, pod którymi może zmieścić się kilka osób.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Warmińsko-Mazurskiego
- Lidzbark Warmiński
- Mazurska Pętla Rowerowa
- Kortosfera w Olsztynie
Lidzbark Warmiński
Jest nazywany Perłą Warmii (do XIX wieku był jej stolicą). Miasto dąży do tego, aby stać się uzdrowiskiem. Goście już dziś mogą korzystać ze źródeł termalnych, zażywać kąpieli w Termach Warmińskich oraz odwiedzać tężnie.
W centrum miasta znajduje się średniowieczny zamek, który jest określany jako „Wawel północy” albo „perła gotyku”.
Mazurska Pętla Rowerowa
Nowy, ustandaryzowany produkt turystyczny wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Wytyczono i przygotowano 310 km pętli rowerowej o urozmaiconej nawierzchni – od dróg leśnych przez szutry wśród pól po bezpiecznie wydzielone ścieżki wzdłuż dróg.
Pętla została także jednolicie oznakowana oraz wyposażona w tablice informacyjne pokazujące całą trasę oraz najciekawsze atrakcje najbliżej aktualnego przystanku.
Kortosfera w Olsztynie
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera to jedyne w Polsce interaktywne centrum nauki, którego tematem przewodnim jest rolnictwo oraz środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur.
Ekspozycję tworzy 140 eksponatów zaaranżowanych w wystawy stałe i wolnostojące, a także trzy wystawy mobilne oraz zestawy edukacyjne. Wystawa stała Kortosfery rozmieszczona jest na pięciu kondygnacjach budynku.
Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w Waszych rękach!
Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.