Cuda Polski 2024 – nominacje z Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego
Trwa głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych miejsc z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, które w tym roku rywalizują o ten zaszczytny tytuł.
W tym artykule:
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Wielkopolski
- Cuda Polski 2024 – nominacje z Zachodniopomorskiego
- Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski trwa. Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i serwisu national-geographic.pl.
Przed nami ostatnia szóstka nominowanych. Poznajcie największe „cuda” województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Wielkopolski
- Centrum Szyfrów ENIGMA
- Kopalnia soli Kłodawa
- Pyzdry
Centrum Szyfrów ENIGMA
Jedna z najnowszych atrakcji Poznania jest zlokalizowana w samym centrum. CS ENIGMA to unikalna, nowoczesna i multimedialna ekspozycja, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy przez trójkę polskich matematyków.
W szerszym kontekście to również opowieść o historii kryptologii: od prostych, lecz skutecznych szyfrów epoki starożytności po metody kodowania informacji ery maszyn i elektryczności.
Kopalnia soli Kłodawa
Jedyna głębinowa kopalna w tej części Polski, a zarazem najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce. Kopalnia soli Kłodawa to czynne przedsiębiorstwo górnicze, będące największym dostawcą soli kamiennej.
Dzięki podziemnej trasie turystycznej możliwe jest więc nie tylko zwiedzenie zapierających dech ogromnych podziemnych kawern, ale też podejrzenie ciężkiej, lecz fascynującej pracy górników.
Pyzdry
Urokliwe małe miasteczko, które rozłożyło się na wysokim brzegu Warty. Niech was jednak nie zwiedzie jego kameralność, bo jest tu naprawdę sporo do zobaczenia i zrobienia.
Pyzdry to wielka historia w małym mieście. Swego czasu było jednym z najważniejszych w Wielkopolsce. Zapisało się też na kartach historii w czasach zaborów, kiedy stało się najdalej wysuniętym na zachód miastem pod władzą rosyjskich carów.
Cuda Polski 2024 – nominacje z Zachodniopomorskiego
- Darłowo
- Szczecińska Wenecja
- Nowe Warpno
Darłowo
Darłowo to urocze miasteczko nad Bałtykiem. Znane głównie z pięknych plaż i malowniczych widoków, przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy. W centrum miasta znajduje się średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich.
To tu urodził się Eryk Pomorski, jedyny król Danii, Szwecji i Norwegii z pomorskiej dynastii Gryfitów. Darłowo oferuje również liczne możliwości aktywnego wypoczynku, takie jak sporty wodne czy piesze wycieczki po okolicznych lasach i parkach.
Szczecińska Wenecja
Szczecińska Wenecja to malownicza część miasta, która rozciąga się wokół wyspy Dębie. Charakteryzuje się siecią kanałów i licznych mostów, które nadają jej niepowtarzalny urok. To popularne miejsce spacerowe, gdzie można podziwiać historyczną architekturę i klimatyczne kamienice.
W okolicy znajdują się również restauracje i kawiarnie, które zachęcają do degustacji lokalnych przysmaków. Zwiedzanie Szczecińskiej Wenecji to wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, pozwalająca odkryć niezwykły charakter tego miejsca.
Nowe Warpno
Nowe Warpno to urokliwe miasteczko położone nad Zalewem Szczecińskim, w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Jest popularnym miejscem wypoczynku, szczególnie dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Charakteryzuje się malowniczym położeniem pośród lasów oraz bogatą historią związaną z przeszłością regionu.
W Nowym Warpnie znajduje się także port, który stanowi ważny punkt na szlaku wodnym łączącym Szczecin z Bałtykiem. Miejscowa gastronomia zachęca do degustacji świeżych ryb oraz dań kuchni regionalnej.
Swoich faworytów można wspierać za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca. Wszystko w Waszych rękach!
Lista zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.