Duże zmiany w Chorwacji. Turyści nie będą zadowoleni
Podróżujący do Chorwacji muszą przygotować się na kolejne zmiany. Popularny w sezonie wakacyjnym kraj, po wprowadzeniu euro i dołączeniu do strefy Schengen na początku roku, postanowił ograniczyć handel w niedziele.
W tym artykule:
Chorwacja niezmiennie od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Polacy byli czwartą nacją – tuż za Niemcami, Austriakami i Słoweńcami – która najczęściej odwiedzała ten niezwykle malowniczy kraj na Bałkanach w 2022 roku.
Wiele wskazuje na to, że w 2023 r. urlopowicze znad Wisły ponownie znajdą się w czołówce zestawienia. Vasco Electronics, polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją elektronicznych tłumaczy, szacuje, że obok Hiszpanii, Grecji i Włoch, to właśnie Chorwacja – mimo rosnących cen – będzie głównym kierunkiem wyjazdów Polaków w najbliższych miesiącach.
Euro w Chorwacji
Podróżujący nad Adriatyk muszą się jednak przygotować na kilka dość ważnych zmian w porównaniu z ubiegłym sezonem. Na początku roku informowaliśmy, że z dniem 1 stycznia 2023 Chorwacja stała się 27. członkiem strefy Schengen, czyli obszaru państw bez kontroli na wewnętrznych granicach.
Co więcej, wraz z początkiem 2023 roku Republika Chorwacji przyjęła euro jako 20. kraj Eurolandu. Do końca 2022 r. na terenie Chorwacji płacono kunami, które zostały wprowadzone do obiegu w 1994 r.
– Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE – przekonywał premier Andrej Plenković, lider Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej.
Przypomnijmy, że Chorwacja jest najmłodszym członkiem Unii Europejskiej. Była jugosłowiańska republika wstąpiła do Wspólnoty 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim (po Brexicie UE liczy 27 państw). Całą procedurę poprzedziło referendum, w którym za przystąpieniem odpowiedziało się 66% uprawnionych do głosowania.
Park Zakrzówek w Krakowie otwarty dla turystów. Nazywany jest „polską Chorwacją”
„Polska Chorwacja” w końcu otwarta dla turystów. Mowa o zalewie Zakrzówek w Krakowie, który ze względu na niezwykły kolor wody i otoczenie, jest porównywany do wakacyjnego hitu Polaków.Chorwacja ogranicza handel w niedziele
O ile dołączenie Chorwacji do strefy Schengen ucieszyło wielu turystów, to wprowadzenie unijnej waluty – głównie ze względu na olbrzymi wzrost cen – nie spotkało się z szerokim poparciem społeczeństwa i przyjezdnych.
Jak się okazuje, na tym jednak nie koniec zmian. Od lipca 2023 roku w chętnie odwiedzanym przez Polaków kraju obowiązuje ograniczenie handlu w niedziele i święta.
W lutym chorwacki parlament za trzecim podejściem przegłosował ustawę, która ogranicza działalność sklepów w dni świąteczne. Pomysłodawcy projektu przekonywali, że w ten sposób pracownicy galerii czy supermarketów będą mogli więcej czasu poświęcić swoim bliskim.
Wyjątek stanowią sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych, lotniskach i portach, na promach i stacjach benzynowych, a także w szpitalach, hotelach, instytucjach kultury oraz muzeach i kioskach. Wymienione punkty sprzedażowe będą otwarte od 7:00 do 13:00.
Jak podaje telewizja NRT, w marcu, zaraz po przegłosowaniu ustawy, aż 70% Chorwatów popierało wprowadzone ograniczenia. Tylko niespełna 26% było przeciwnego zdania.
Niedziele niehandlowe w Polsce
W Polsce zakaz handlu w niedziele był wprowadzany stopniowo od 2018 roku. Wówczas sklepy mogły być otwarte wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.
W 2019 r. handlowe były już tylko ostatnie niedziele miesiąca, a od 2020 zakaz obejmował już w niemal każdą niedzielę, z wyjątkiem ostatniej niedzieli w styczniu, kwietniu, sierpniu oraz jednej niedzieli bezpośrednio przed Wielkanocą i dwóch przed Bożym Narodzeniem.
Źródło: croatiaweek.com