Reklama

W tym artykule:

  1. „Witamy w największym zamku na świecie”
  2. Zamek w Malborku odwiedzany nie tylko przez turystów z Polski
Reklama

Pod koniec listopada brytyjski dziennik „Daily Mail” opublikował listę najlepszych kierunków na tzw. city break w Europie. Na czele zestawienia – ku naszej radości – znalazło się polskie miasto. Mowa o Krakowie, który już po raz czwarty z rzędu uplasował się na pierwszym miejscu. Dawna stolica Polski otrzymała pięć gwiazdek za jedzenie i napoje, a także zabytki i atrakcje kulturalne. Ponadto doceniono również dobry stosunek jakości do ceny, przyznając w tej kategorii cztery oczka.

Miasto szczyci się bogactwem historycznych klejnotów, od słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu po wieżę ratuszową [...] Turyści mogą spędzić godziny, chłonąc niezwykłą atmosferę na średniowiecznym rynku, największym tego typu w Europie, lub udać się na zwiedzanie tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej – zaznaczyli autorzy zestawienia.

„Witamy w największym zamku na świecie”

Minęło raptem kilka dni, a internetowa odsłona „Daily Mail” ponownie rozpisuje się o Polsce. Tym razem za sprawą zamku w Malborku, czyli największego gotyckiego zespołu zamkowego na świecie i jednego z 17 polskich obiektów na liście UNESCO.

– Witamy w największym zamku na świecie, tak dużym, że pomieściłby niemal całe królestwo – czytamy już w pierwszym zdaniu tekstu poświęconemu malborskiemu zamkowi.

Przygotowany przez redakcję brytyjskiego dziennika artykuł skupia się przede wszystkim na historii i opisie obiektu. Autorzy publikacji podkreślają, że „w obrębie murów obronnych znajdują się trzy zamki obronne, spichlerze oraz labirynt fos, schodów, wieżyczek, wież i sal, a atrakcji wystarczy na mnóstwo baśniowych przygód”.

„Piękny jak Praga i Budapeszt” – tak piszą o polskim mieście. Zachwytom nie ma końca

– Piękny jak Praga i Budapeszt, ale bez tłumów – pisze o jednym z polskich miast brytyjski dziennik „Daily Express”. To nie pierwszy raz, gdy „Wenecja Północy” trafia na nagłówki...
„Piękny jak Praga i Budapeszt”
„Piękny jak Praga i Budapeszt” – tak piszą o polskim mieście (Fot. uslatar/Shutterstock)

Budowa zamku w Malborku rozpoczęła się w XIII wieku, a na dobre zakończyła w XV. Ogromna warownia powstała z inicjatywy zakonu krzyżackiego. W późniejszych czasach obiekt pełnił funkcję siedziby władz pruskich, a także był wykorzystywany jako rezydencja królów polskich. Jednak „późniejsze najazdy sprawiły, że podupadł i ostatecznie w XIX wieku znalazł się pod ochroną rządu”.

Zauważono również, że zamek w Malborku jest niemal dwukrotnie większy od Pałacu Buckingham, czyli londyńskiej rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, i aż czterokrotnie większy od Zamku Windsor.

– Zapierający dech w piersiach średniowieczny obiekt – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – składa sie z 30 mln cegieł i jest około dwukrotnie większy od Pałacu Buckingham i czterokrotnie od Zamku Windsor – zaznacza „Daily Mail”. I dodaje, że „najlepszy widok na zamek jest z przeciwnej strony rzeki – można tam dotrzeć kładką – szczególnie późnym popołudniem, kiedy cegła w zachodzącym słońcu nabiera intensywnego czerwonobrązowego koloru”. Powołując się na przewodnik „Lonely Planet”.

Widok na zamek w Malborku (Fot. ArtMediaFactory/Shutterstock)

Zamek w Malborku odwiedzany nie tylko przez turystów z Polski

Malborski zamek od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak podkreślają brytyjscy dziennikarze, w 2021 roku największy na świecie gotycki zespół zamkowy odwiedziło niemal 400 tysięcy osób z ponad 80 krajów z całego globu. Wówczas wśród zagranicznych turystów prym wiedli nasi zachodni sąsiedzi. Niewykluczone, że po najnowszej publikacji „Daily Mail”, Malbork stanie się także ulubionym celem podróż wielu Brytyjczyków.

Dodajmy, że zamek w Malborku, jak i dwa jego oddziały – w Sztumie oraz Kwidzynie – uczestniczą w corocznej akcji „Darmowy Listopad”. W czasie jej trwania najsłynniejsze polskie rezydencje królewskie, jak np. Zamek Królewski na Wawelu czy Zamek Królewski w Warszawie, udostępniają odwiedzającym całkowicie bezpłatnie część swoich zbiorów.

Reklama

Źródło: dailymail.co.uk

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama