Weekend na Podkarpaciu – co warto zobaczyć? Lista atrakcji, które nas urzekły
Planujesz weekend na Podkarpaciu, ale nadal nie wiesz, jakie miejsca warto odwiedzić? Nic nie szkodzi! Oto nasze propozycje, które (mamy nadzieję) pomogą w zaplanowaniu wycieczki po regionie.
- Igor Szulim, Filip Nowek
W tym artykule:
- Gdzie jechać na weekend na Podkarpaciu?
- Schron „Marysieńka”
- Schron kolejowy w Stępinie
- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
- Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła
- BIESZCZAD.ski Wańkowa
- Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
- Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
- Spływ kajakiem rzeką San
- Cergowa
- Podkarpacie – informacje praktyczne
Zamek z „Zemsty”, najdłuższa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka czy najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Podkarpacie, jak się okazuje, to prawdziwa kraina różnorodności, obfitująca w całą masę pięknych zabytków, obiektów historycznych i niezwykle malownicze krajobrazy. Z myślą o osobach, które planują spędzić weekend w tym najdalej wysuniętym na południe województwie Polski, przygotowaliśmy listę must see. Wybór jest naprawdę spory – oto najciekawsze propozycje!
Gdzie jechać na weekend na Podkarpaciu?
Weekend na Podkarpaciu z całą pewnością zaliczysz do udanych. I to niezależnie od tego, czy preferujesz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, czy może zwiedzanie zabytków. Położone w południowo-wschodniej Polsce i kojarzone głównie z Bieszczadami województwo oferuje szeroki wachlarz atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.
Aby nieco ułatwić zaplanowane wycieczki po regionie, wybraliśmy najciekawsze miejsca na Podkarpaciu, do których warto się wybrać w czasie jedno- lub dwudniowego wyjazdu. Co ważne, wskazane propozycje nie są od siebie bardzo oddalone, dzięki czemu z łatwością można się między nimi przemieszczać i przy okazji odkrywać uroki tej części kraju.
Schron „Marysieńka”
Trudno uwierzyć, że niewzbudzający żadnych podejrzeń, zwykły, biały domek jednorodzinny, na obrzeżach Rzeszowa, skrywa jedną z największych atrakcji militarnych regionu. Mowa o liczącym 400 m kw. schronie atomowym „Marysieńka”, będącym jedyną tak spektakularną pozostałością po czasach zimnej wojny.
Jeden z czterech tego typu obiektów w kraju powstał w latach 1950–1960 na wypadek wybuchu wojny nuklearnej. Miał być schronieniem dla 58 osób na maksymalnie 21 dni. Aby nie wzbudzać podejrzeń okolicznych mieszkańców, ówczesne władze w budynku przy ul. Królowej Marysieńki osiedliły zobowiązaną tajemnicą państwową rodzinę.
Do dziś na miejscu można podziwiać oryginalne urządzenia i wyposażenie wojskowe z tamtych lat, w tym m.in. służący do nasłuchu radiowego odbiornik OK. Grupowe zwiedzanie „Marysieńki” z przewodnikiem odbywa się w każdą niedzielę o godz. 15:00.
Schron kolejowy w Stępinie
Mamy jeszcze jedną gratkę dla miłośników historii. Na Podkarpaciu, pomiędzy miejscowościami Stępina i Cieszyna, znajduje się największy na świecie naziemny schron kolejowy. Liczący blisko 400 metrów długości obiekt powstał po wybuchu II wojny światowej z rozkazu Adolfa Hitlera. Wchodził w skład kompleksu schronów Kwatery Dowodzenia „Południe”.
Na przestrzeni lat fortyfikacja pełniła różne funkcje. W 1944 roku mieścił się tu rosyjski szpital polowy, magazyny wojskowe, a nawet pieczarkarnia. Po tym, jak schron trafił w ręce gminy Frysztak, został on udostępniony zwiedzającym. W ramach ciekawostki dodajmy, że właśnie tutaj, w dniach 27–28 sierpnia 1941 r., doszło do spotkania Adolfa Hitlera z włoskim dyktatorem, Benito Mussolinim.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Krośnieńskie szkło od lat cieszy się ogromną popularnością w kraju, jak i za granicą. Placówka została otwarta w 2012 roku w celu promocji szklanej historii Krosna, które nie bez powodu uznawane jest za polską stolicą szkła i światowa perłę hutnictwa.
W Centrum Dziedzictwa Szkła na żywo można podziwiać i obserwować pracę hutników. Na miejscu dowiesz się, jak ręcznie formowane są szklane przedmioty oraz poznasz różnorodne techniki ich zdobienia. Oprowadzanie odbywa się z przewodnikiem, który w czasie zwiedzania niejednokrotnie zaskoczy uczestników wycieczki ciekawostkami, anegdotami i historiami na temat pracy w hucie. Chętni mogą także wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła, do czego zachęcamy!
Kościół „końca świata”, „Olbrzym” z Chojny i inne zachodniopomorskie ciekawostki
Pomorze Zachodnie to jeden z najmniej odkrytych regionów naszego kraju. Oto 10 ciekawostek, a jednocześnie powodów do zaplanowania wakacji w najbardziej wysuniętym na zachód województwie Polski.Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce to pierwsza i najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Choć dla wielu z pewnością będzie to nie lada zaskoczenie, to właśnie na Podkarpaciu narodziła się epoka czarnego złota.
Rok 1854 okazał się przełomowy dla regionu. Właśnie wtedy rozpoczęto prace górnicze mające na celu wydobycia oleju skalnego. Nawiązanie współpracy Karola Klobassy Zrenckiego, Tytusa Trzecieskiego i Ignacego Łukasiewicza było ważnym momentem w historii światowego przemysłu naftowego oraz wzorem dla innych tego typu przedsiębiorstw.
Teren kopalni zyskał status Pomnika Historii w 2018 r. i jest jednym z ważniejszych zabytków na mapie Polski. Co zaskakujące, skansen nadal posiada aktywne studnie, z których wydobywany jest surowiec.
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła
To jedyne w swoim rodzaju interaktywne muzeum prowadzące warsztaty ginących zawodów. Obiekt znajduje się w odremontowanym budynku dawnej szkoły z początku XX wieku. Każdą wycieczkę w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła rozpoczyna kilkuminutowy film, w którym dwie hologramowe postaci opowiadają o ginących zawodach i Bieszczadach z czasów, gdy mieszkali tutaj w zgodzie ze sobą Rusini, Polacy, Łemkowie i Żydzi.
Kolejno odwiedzający udają się do jednej z trzech pracowni rzemieślnicznych, w których odbywają się warsztaty edukacyjne z kaligrafii i ceramiki. Chętni mogą również upiec własne poziaki, czyli podkarpackie placki na sodzie.
BIESZCZAD.ski Wańkowa
Pora na pełną adrenaliny atrakcję turystyczną Podkarpacia, czyli najdłuższą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tyrolkę. Dwuliniowa instalacja liczy 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie przebiega 48 m nad ziemią. Pokonać ją można zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Najwięksi śmiałkowie w sprzyjających warunkach potrafią osiągnąć prędkość nawet 120 km/godz.
Odwiedzający stację narciarską „BIESZCZAD.ski” w Wańkowej, na terenie której ulokowany jest zjazd tyrolkowy, mogą skorzystać także z atrakcji pobliskiego parku linowego lub spróbować swoich sił na torze tubingowym.
Plebiscyt Cuda Polski 2024 rozstrzygnięty. Wybraliście najpiękniejsze miejsca w kraju
Poznaliśmy wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024. Laureatów z każdego województwa, tak jak w poprzednim roku, wyłonili czytelnicy w głosowaniu internetowym. Walka o zwycięstwo w wielu regionach...Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Jeśli szukasz nieco mniej ekstremalnych atrakcji, proponujemy podróż do pobliskiej miejscowości Uherce Mineralne, gdzie znajduje się największa w Polsce i jedna z największych w Europie turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych. To propozycja skierowana do rodzin z dziećmi, które chcą wypocząć w przepięknych oklicznościach przyrody i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Każda z bieszczadzkich drezyn mieści cztery osoby, z których dwie wprawiają kolejowy rower w ruch. Ta wyjątkowa forma aktywności to idealny przykład na to, jak można połączyć historię z nowoczesnym podejściem do rozwoju turystyki. Atrakcja z roku na rok zyskuje na popularności i przyciąga tłumy ludzi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
„Zemsta” Aleksandra Fredry to klasyk w kanonie lektur. Ale czy widziałeś, że komedia oparta jest na historii dwóch rodzin zamieszkujących właśnie zamek w Odrzykoniu? Mocium Panie, ale nic nie szkodzi!
Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1348 r., gdy znajdował się w posiadaniu Kazimierza Wielkiego. Obecnie ruiny gotyckiego zamku są dostępne dla zwiedzających. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów zamku górnego i średniego, portal oraz część murów obwodowych.
Niech się dzieje wola nieba, ale Zamek Kamieniec w Odrzykoniu to punkt obowiązkowy wycieczki po Podkarpaciu. Ulokowany on jest na trasie szlaku czarnego, który doprowadzi nas także do rezerwatu skalnego „Prządki”. Nieprzypadkowa nazwa opiera się na legendzie o czterech prządkach zaklętych w kamienne formacje. Największa z nich mierzy blisko 20 m.
Spływ kajakiem rzeką San
Spacer, trekking, rower, a może kajaki? Podkarpackie krajobrazy można podziwiać na wiele sposobów, ale my szczególnie polecam ostatnią z wymienionych opcji. „San Therapy” to idealna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku po jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Łączy w sobie sielankową aurę oraz malownicze tereny złożone z lasów i gór przedzielonych szerokim korytem rzeki.
Błękitny San to główny tego typu szlak na Podkarpaciu, który gwarantuje niezapomniane przeżycia i jeszcze lepsze widoki. Jego początki sięgają źródeł Sanu w Zwierzyniu i wije się przez Lesko, Sanok, Przemyśl, aż do ujścia rzeki do Wisły. Zainteresowani mogą zapoznać się z ofertą firmy „Zielony Ponton”, organizującej spływy po Sanie.
Cergowa
Beskid Niski to synonim spokojnej atmosfery i bieszczadzkiej dzikości. Dodatkowo okraszony zachwycający krajobrazami. W niedalekiej odległości od miejscowości Dukla znajduje się Cergowa – jedna z najbardziej charakterystycznych gór Beskidu Niskiego, zwieńczona aż trzema szczytami.
Na samej górze na pasjonatów pieszych wędrówek czeka 22-metrowa wieża widokowa, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na doliny i pozostałe wzgórza Beskidu. Przy dobrych warunkach atmosferycznych szczęśliwcy dostrzegą nawet Tatry.
Podkarpacie – informacje praktyczne
- Polecane obiekty noclegowe na Podkarpaciu – B&B Hotel Rzeszów Centrum; Hotel Bieszczad.SKI w Wańkowej; Osada Podróżnika w Hoczwi; Hotel Nafta Krosno; Siedlisko Janczar w Pstrągowej.
- W czasie podróży po regionie warto odwiedzić kultową cukiernio-kawiarnie „Słodki Domek” w Lesku (ul. Piłsudskiego 37), gdzie od lat serwują wyśmienite ciasta i desery. Największą popularnością wśród przyjezdnych cieszy się szarlotka z bitą śmietaną oraz sernik po wiedeńsku.
- Zwiedzaj Bieszczady i Podkarpacie z przewodnikiem – turkula.pl lub kronikapodroznika.pl.
- Więcej o informacji o regionie, jak i jego atrakcjach, znajdziesz na oficjalnej stronie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – podkarpackie.travel.
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.