Reklama

W tym artykule:

  1. Wakacje bez paszportu
  2. Gdzie można lecieć bez paszportu?
  3. Turcja bez paszportu
  4. Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Reklama

Podróżując głównie po Europie można szybko przyzwyczaić się, że do przekroczenia granic większości krajów wystarczy nam jedynie dowód osobisty. To dlatego, że 27 państw europejskich znajduje się w strefie Schengen. Na mocy układu 1985 roku m.in. zniesiono kontrole graniczne.

Jednak nawet w Europie wciąż są kraje, które wymagają ważnego paszportu. To wierny kompan każdego podróżnika i często obowiązkowa przepustka, która umożliwia nam swobodne podróżowanie. Właśnie dlatego przed podróżą należy zawsze sprawdzić trzy rzeczy:

  • czy kraj wymaga paszportu,
  • czy twój paszport jest ważny,
  • czy kraj, do którego lecisz, wymaga wizy.

Wakacje bez paszportu

Co jeśli dokument stracił ważność? Oczywiście możesz złożyć wniosek o wyrobienie nowego paszportu. Teoretycznie na jego wydanie czeka się maksymalnie 30 dni, jednak przed sezonem urlopowym biura paszportowe przeżywają oblężenie, a czas oczekiwania może się wydłużyć.

Warto pamiętać również o tym, że niektóre kraje wymagają od podróżujących, żeby ich paszport był ważny np. jeszcze co najmniej 3 lub 6 miesięcy przed planowaną datą przylotu. Tak jest np. w przypadku:

  • Chin (6 miesięcy),
  • Arabii Saudyjskej (6 miesięcy),
  • Dominikany (6 miesięcy),
  • Egiptu (6 miesięcy),
  • Jordanii (3 miesiące),
  • Albania (3 miesiące).

Wiele osób przypomina sobie o dokumencie, dopiero wtedy, kiedy zaczyna myśleć o egzotycznych wyjazdach. Wakacje bez paszportu są możliwe także na końcu świata. Choćby na Karaibach.Brak paszportu nie przekreśla jednak marzeń o dalekich wyjazdach. Dokąd polecimy na wakacje bez paszportu? Lista zaskakuje.

Tak wyglądają najlepsze plaże na świecie. W TOP 10 tylko jedna z Europy

Piaszczyste z widokiem na turkusowe morze lub ocean. Tak według rankingów i zestawień wyglądają najlepsze plaże na świecie. Gdzie ich szukać?
Najlepsze plaże na świecie
Anse Source d’Argent, Seszele fot. Sergio Canobbio/Getty Images

Gdzie można lecieć bez paszportu?

Gwadelupa jak z pocztówki. fot. ©thierrydehove.com/Getty Images

Francuskie departamenty zamorskie takie jak Gwadelupę czy Martynikę odwiedzimy bez paszportu. Jeśli nie planujemy pobytu dłuższego niż 90 dni, wystarczy dowód osobisty. Łatwy wjazd to niejedyny powód, dla którego warto rozważyć lot na Karaiby. Gwadelupa i Martynika są znane z malowniczych plaż i krystalicznie czystej wody. Do tego bujna, egzotyczna roślinność i gwarancja dobrej pogody. Nie dziwne, że zdjęcia z obu wysp często lądują na okładkach katalogów biur podróży.

Martynika często jest nazywana rajem na Ziemi. / fot. Matteo Colombo

Takie same zasady dotyczą Reunion – wyspy położonej na Oceanie Indyjskim. To propozycja dla osób, które lubią łączyć plażowanie z aktywnym wypoczynkiem. Na wyspie znajduje się aktywny wulkan Piton des la Fournaise. Reunion można poznać lepiej, spacerując po górskich szlakach turystycznych. Niecodziennym przeżyciem będzie też kąpiel w wodospadzie.

Reunion nie jest popularnym kierunkiem wśród Polaków. / fot. Lepretre Pierre/Getty Images

Na Gwadelupę, Martynikę i Reunion bezpośrednio dolecimy między innymi z Francji. Najwygodniej będzie oczywiście z biurem podróży. Warto jednak porównać ceny polskich i francuskich touroperatorów. Wymienione wyspy nie są popularnymi kierunkami w Polsce, przez co ceny wycieczek są dość drogie. We Francji mogą być znacznie tańsze. Nawet wliczając lot do Paryża, takie rozwiązanie może okazać się tańsze.

Bez paszportu dostaniemy się też do:

  • Gujany Francuskiej
  • Nowej Kaledonii
  • Polinezji Francuskiej
  • czy Majotty.

Malediwy za darmo. Zadanie rekrutacyjne na staż na Malediwach jest bardzo proste

Marzysz o podróży na Malediwy? Możesz połączyć wczasy z cennym doświadczeniem naukowym i to za darmo.
Malediwy za darmo. Zadanie rekrutacyjne na staż jest bardzo proste
fot. JBfotoblog / Getty Images

Turcja bez paszportu

Turcja jest krajem, którego większość powierzchni znajduje się w Azji, lecz maleńki fragment na zachodzie jest częścią Europy. Część europejska stanowi zaledwie 3% jej terytorium. Bliska odległość z naszego kontynentu czyni zatem Turcję bardzo atrakcyjnym kierunkiem podróży. To również kraj, który cieszy się niesamowitym dziedzictwem kulturowym (Stambuł – dawna stolica Bizancjum, ruiny Troi, region dawnego imperium Hetytów), a także przepiękną przyrodą i bajecznymi plażami.

To wszystko sprawia, że Turcję rocznie odwiedzają miliony turystów. Co najważniejsze, turyści z Polski nie potrzebują ani paszportu, ani wizy, jeśli nasz pobyt nie przekracza 90 dni. W celach wyłącznie turystycznych oraz tranzytowych obywatele naszego kraju mogą podróżować za okazaniem ważnego dowodu osobistego, tak jak w przypadku krajów strefy Schengen.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli lecimy do Turcji w celach np. pracowniczych, na okres dłuższy niż 90 dni. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku wizowego w Ambasadzie Turcji przy ul. Rakowieckiej 19 w Warszawie. Natomiast gdy nasz pobyt przedłuży się, należy przed upływem wspomnianego okresu uzyskać pozwolenie na pobyt w urzędzie ds. cudzoziemców. Przekroczenie ustalonego czasu może wiązać się z karami – grzywną lub zakazem ponownego wjazdu do kraju.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Opłata za wyrobienie paszportu to 140 zł. Poszczególnym grupom przysługują jednak zniżki. Są to: uczniowie i studenci, osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych.

Wnioski składa się punktach paszportowych. Ich adresy można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Co trzeba mieć ze sobą oprócz wniosku?

Reklama
  • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie
  • dowód osobisty
  • dowód opłaty za paszport
  • ewentualnie dokument upoważniający do przyznania zniżki.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama