Gdzie w 2023 r. zapłacimy podatek turystyczny? Lista miejsc się wydłuża
Podatek turystyczny staje się coraz częstszym „bonusem” zagranicznych podróży. Czemu służy dodatkowa opłata i gdzie trzeba się z nią liczyć?

W tym artykule:
- Te miejsca wprowadzają dodatkowe opłaty dla turystów
- Podatek turystyczny w Unii Europejskiej
- Gdzie zapłacimy podatek turystyczny?
Prawie trzy lata od wybuchu pandemii koronawirusa, coraz słabiej pamiętamy o miesiącach, w których zagraniczne podróże były praktycznie niemożliwe. W 2022 r. liczby turystów wróciły niemal do stanu sprzed 2020 r. To dobrze dla gospodarki, ale niektóre szczególnie oblegane kierunki obawiają się ponownych problemów związanych z nadmiarem turystów.
W odpowiedzi na turystyczny boom część państw wprowadziła lub planuje wprowadzić podatek turystyczny. Dodatkowa opłata nie zawsze jest jawna. Najczęściej podatek uiszczamy, dopłacając do biletów lotniczych lub noclegu w hotelu.
Oto pełna lista krajów, w których w 2023 r. będzie obowiązywał podatek turystyczny.
Te miejsca wprowadzają dodatkowe opłaty dla turystów
Podatki turystyczne mogą obwiązywać w państwie lub konkretnym regionie, lub mieście. I tak na przykład władze Walencji ogłosiły wprowadzenie podatku dla podróżnych przebywających we wszystkich rodzajach zakwaterowania. Od hoteli, po pola kempingowe.
Dopłata w wysokości od 50 centów do 2 euro za noc zacznie obowiązywać pod koniec 2023 roku lub na początku 2024 roku. Pieniądze z podatków mają zostać przeznaczone między innymi na zrównoważony rozwój sektora turystycznego regionu.
Jeszcze w 2022 r. podatek w wysokości 300 bahtów, czyli około 38 zł, ma wprowadzić Tajlandia. W rozmowie z agencją Reuters Gubernator Urzędu Turystyki zapowiedział, że część opłaty „zostanie wykorzystana na opiekę nad turystami”. Jak dodał, zdarzały się przypadki, gdy ubezpieczenie zdrowotne ich nie obejmowało. Podatki mają również pomóc w finansowaniu atrakcji turystycznych, w tym Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku.

Wenecja to jedno z miast, które najbardziej borykają się ze skutkami nadmiernej turystyki. W sierpniu 2022 r. włoska gazeta „La Stampa” poinformowała, że weneckie władze rozważają kilka środków kontroli ruchu turystycznego. Jednym z nich ma być system rezerwacji online. Kolejnym – opłata za wjazd do miasta. Cena zwiedzania Wenecji wahałaby się od 3 do 10 euro, w zależności od natężenia ruchu turystycznego.
Podatek turystyczny w Unii Europejskiej
Podatek wprowadza także Unia Europejska. Od 2023 r. Amerykanie, Australijczycy, Brytyjczycy i inni podróżni spoza strefy Schengen będą musieli wypełnić wniosek i uiścić opłatę w wysokości 7 euro, aby wjechać do jednego z państw wspólnoty. Z dodatkowej opłaty zwolnione będą osoby poniżej 18. roku życia oraz powyżej 70. roku życia.
Surfowali po Canale Grande w Wenecji. Oto „lista wstydu", czyli najbardziej nieodpowiedzialne zachowania turystów
Nieodpowiedzialne zachowania turystów to zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale też dla innych osób. W górach, na plaży, czy w mieście – wszędzie należy wypoczywać z głową.
Gdzie zapłacimy podatek turystyczny?
Już w 2022 r. w wielu krajach na świecie obowiązywał podatek turystyczny. W niektórych miejscach jest to sposób na ograniczenie liczby turystów, w innych – próba utrzymania infrastruktury turystycznej i ochrony zasobów naturalnych.
Przykładowo w Wiedniu i Salzburgu płaci się dodatkowe 3,02 procent do rachunku hotelowego za osobę. Z kolei w Chorwacji turyści dopłacają około 10 kun (około 6,20 zł) za osobę za noc.

Podatki turystyczne obowiązują też w:
- Belgii,
- Bhutanie,
- na Wyspach Karaibskich,
- Czechach,
- Francji,
- Niemczech,
- Grecji,
- Węgrach,
- Indonezji,
- Włoszech,
- Japonii,
- Malezji,
- Nowej Zelandii,
- Holandii,
- Portugalii,
- Hiszpanii,
- Szwajcarii,
- USA.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa