Gdzie zimą szukać słońca w Europie? W tych miejscach odpoczniesz od mrozów
Nie tylko Malta poleca się jako zimowy kierunek wakacyjny. Gdzie jeszcze zima jest znacznie łagodniejsza niż w Polsce?
W tym artykule:
Styczeń i luty to zdecydowanie nie są ulubione miesiące zmarzluchów. Niskie temperatury, śnieg i wiatr nie zachęcają do spacerów. Z kolei spędzanie całych dni w domu również może być przygnębiające. Jak się ratować i gdzie szukać słońca?
Kiedy myślimy o tzw. ciepłych krajach, do głowy najczęściej przychodzą nam egzotyczne kierunki, takie jak Dominikana czy Seszele. Na szczęście wcale nie musimy lecieć na drugi koniec świata, żeby odpocząć od mrozów. W końcu nie wszędzie w Europie zima wygląda tak, jak w Polsce.
Planując zimowe podróże po Europie, najczęściej bierzemy pod uwagę kraje położone na południu. Nie wszędzie pogoda rozpieszcza jednak tak samo. W tych miejscach zima jest wyjątkowo łagodna. Oprócz słońca na przyjezdnych czekają też malownicze widoki, popularne atrakcje turystyczne i mniej oblegane przez podróżnych zakątki.
Maroko otwiera granice. Kiedy odwiedzimy Marrakesz?
Maroko to idealny kierunek na zimę. Już niedługo turyści z zagranicy znów będą mogli się tam wybrać. O czym warto pamiętać?Zimą Malta ma wiele do zaoferowania
Malta obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich na Morzu Śródziemnym. Dwie największe wyspy to Gozo i Malta. Słońce świeci tu przez większość dni w roku – nawet zimą, choć w najchłodniejsze miesiące pogoda bywa zmienna. Jednego dnia można opalać się na plaży i uprawiać sporty wodne, a drugiego bez ciepłej bluzy lepiej nie wychodzić na miasto.
Jest jednak znacznie cieplej niż w Polsce. W styczniu i lutym termometry za dnia wskazują średnio 16 stopni Celsjusza.
Nawet jeśli pogoda nie pozwoli na cieszenie się plażą, na Malcie jest wiele do zwiedzania. Najciekawsze miejsca to zespół megalitycznych świątyń, podziemna budowla Hypogeum Ħal Saflieni i Rotunda w Moście.
Wandale zniszczyli słynny klif na Sycylii. Miał trafić na listę UNESCO
Scala dei Turchi to chluba Sycylii. Władze wyspy szukają sprawców zniszczenia klifu.Co robić na Sycylii w zimie?
Sycylia – największa wyspa na Morzu Śródziemnym – nie bez powodu jest nazywana Wyspą Słońca. Nawet zimą dni są tu dłuższe niż na północy. Mamy więc więcej czasu na zwiedzanie i cieszenie się wiosenną aurą.
W najchłodniejszych miesiącach, czyli od grudnia od lutego, termometry wskazują kilkanaście stopni Celsjusza. Bywa, że temperatury są jeszcze wyższe.
Poza sezonem na Sycylii jest o wiele mniej turystów niż latem. Możemy zatem w spokoju spacerować po plażach czy odkrywać najciekawsze miejsce wyspy. Jest w czym wybierać. Obowiązkowym punktem zwiedzania Sycylii jest oczywiście Etna – najwyższy czynny wulkan w Europie. Poszukiwacze urokliwych miasteczek z pewnością zakochają się w Erice i Noto wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nie tylko Majorka i Ibiza. Tę hiszpańską wyspę naprawdę warto odwiedzić
Formentera to najmniejsza z wysp archipelagu Balearów. Chociaż leży niecałe 4 kilometry od magicznej Ibizy, to zupełnie inny świat.Majorka poza sezonem
Majorka kojarzy nam się raczej z letnimi wakacjami, ale jeśli mamy dość zimy w Polsce, warto wziąć pod uwagę zwiedzanie tej hiszpańskiej wyspy. Co prawda styczeń i luty to jeszcze nie czas na plażowanie, jednak kilkanaście stopni na termometrze wystarcza, żeby spacerować i odkrywać uroki Majorki.
Mieszkańcy i turyści polecają zwiedzanie wyspy z kijkami do nordic walking. Najciekawsze trasy to GR-221 (Ruta de la Piedra Seca) i GR-222. Pasjonaci kolarstwa również będą zadowoleni z możliwości wyboru różnorodnych tras.
Odwiedzając mniejsze miasteczka i wioski możemy odnieść wrażenie, jakby wyspa była pogrążona we śnie. To dlatego, że część lokali gastronomicznych i miejsc noclegowych jest czynna tylko latem, kiedy podróżnych jest najwięcej.
W Palmie ruch turystyczny trwa cały rok. Najbardziej znanym obiektem w stolicy jest Katedra La Seu. Miasto słynie jednak nie ze swoich zabytków, a z bogatej oferty klubów nocnych i dyskotek.