Interaktywnie o mleku. Odwiedź Muzeum Mleka w Grajewie
Najstarszy, udokumentowany naukowo ser na świecie powstał w Polsce, a to zobowiązuje. Hołdem dla polskiej tradycji mleczarstwa jest nowoczesne, interaktywne Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie.
Dlaczego mleko jest białe? Od kiedy ludzie jedzą przetwory mleczne? Czy to prawda, że Kleopatra kąpała się w mleku oślim? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w Muzeum Mleka w Grajewie.
Mało tego, nauczysz się tu doić krowę, obejrzysz animowane makiety, zagrasz w edukacyjne gry multimedialne i zręcznościowe, skorzystasz z nowoczesnych atrakcji, wykorzystujących takie technologie jak mapping 3D, holoboxy, RFID czy dotykowa farba.
To pierwszy tego typu, interaktywny obiekt poświęcony w całości mleku i produktom mlecznym. Wyróżnia się wśród tematycznych muzeów interaktywnych, a jego potencjał i kreatywność twórców doceniła Polska Organizacja Turystyczna, przyznając Certyfikat Specjalny, a Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna wyróżniła Muzeum tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego 2018 roku.
Sama lokalizacja Centrum Tradycji Mleczarstwa jest nieprzypadkowa. To – dosłownie - kraina mlekiem płynąca! Wszystko mieści się w pobliżu rzeki Ełk, w Zielonych Płucach Polski, w otoczeniu malowniczych krajobrazów województwa podlaskiego, które jest niekwestionowanym liderem przemysłu mleczarskiego w Polsce (jako kraj zajmujemy 12 miejsce w światowym rankingu producentów mleka).
Ekspozycja przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Muzeum wyposażone jest w przewodniki językowe, dzięki czemu stanowi atrakcję również dla turystów zagranicznych. Zapewnienia udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (osoby na wózkach inwalidzkich mają wstęp wolny na salę ekspozycyjną). Obiekt przygotowany jest do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Znakiem rozpoznawczym Muzeum Mleka jest Krówka Matylda, która zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia plastyczno-edukacyjne oraz gry i zabawy ruchowe. Muzeum czeka na zwiedzających- zarówno tych dużych, jak i małych - codziennie od 10 do 18.