Kamenjak to jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji. Zachwyca nie tylko dzikimi plażami
Kamenjak to wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie wyjazdu do Chorwacji bez wypoczynku nad brzegiem morza. Warto jednak podkreślić, że wspaniałe, niemal dzikie plaże nie są jedynymi atrakcjami, jakie skrywa ten malowniczy zakątek. Przylądek Kamenjak to także niesamowita przyroda, ścieżki spacerowe i krajobrazy, których nie sposób zapomnieć.
Spis treści:
- Charakterystyka przylądka Kamenjak
- Przyroda przylądka Kamenjak
- Jak dostać się na przylądek Kamenjak?
- Co zobaczyć na przylądku Kamenjak?
W Chorwacji nie brakuje pięknych miejsc, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. Park Narodowy Mljet ze wspaniałymi lasami i słonymi jeziorami. Park Przyrody Biokovo zapewniający niezapomniany widok na Adriatyk. Park Narodowy Krka z bajkowymi wodospadami – to tylko kilka przykładów. Na długiej liście pięknych zakątków Chorwacji nie powinno zabraknąć przylądka Kamenjak. Jakie atrakcje skrywa to malownicze miejsce?
Charakterystyka przylądka Kamenjak
Kamenjak to najdalej wysunięty na południe fragment półwyspu Istria, oddalony o kilkanaście kilometrów od miasta Pula. Mierzy 3400 metrów długości i od 500 do 1600 metrów szerokości.
Na tamtejszy krajobraz składają się lasy, łąki i tereny skaliste. Cechą charakterystyczną przylądka Kamenjak jest nieregularna linia brzegowa, usiana wysokimi klifami i malowniczymi zatokami. Znajduje się tam wiele plaż, z których część jest całkowicie dzika.
Przyroda przylądka Kamenjak
W 1996 roku przylądek Kamenjak i jedenaście pobliskich wysp objęto ochroną w ramach rezerwatu przyrody. Nie bez powodu. Ze względu na dużą bioróżnorodność i występujące tam siedliska zagrożonych roślin, to niezwykłe miejsce jest nazywane botanicznym skarbcem regionu.
Roślinność przylądka Kamenjak
Szczególnym bogactwem przylądka są stanowiska dębu ostrolistnego. Kiedyś gatunek charakterystyczny dla strefy klimatu śródziemnomorskiego porastał niemal cały ten obszar, jednak ze względu na działalność człowieka, lasy uległy degradacji.
Na stosunkowo niewielkim obszarze przylądka Kamenjak stwierdzono występowanie ok. 600 taksonów roślin. Rośnie tam około 30 gatunków storczyka, w tym tamtejszy endemit – Serapias istrica.
Wiele tamtejszych roślin ma status zagrożonych. W tym miejscu należy wymienić gatunki takie jak:
- Anthemis tomentosa,
- Convolvulus lineatus,
- Cicendia filiformis,
- Ophioglossum lusitanicum.
Zwierzęta przylądka Kamenjak
Nie tylko flora, ale także fauna przylądka odznacza się dużą różnorodnością. Tamtejszy klimat sprzyja występowaniu gadów. Z ciekawszych przedstawicieli tej gromady należy wymienić gatunki takie jak:
- żółtopuzik bałkański,
- jaszczurka zielona,
- jaszczurka sycylijska,
- Hierophis viridiflavus,
- wąż czteropasiasty,
- wąż eskulapa.
Gromada ssaków jest reprezentowana między innymi przez sarnę, dzika euroazjatyckiego, borsuka europejskiego, lisa pospolitego i popielicę. Największym tamtejszym drapieżnikiem jest szakal złocisty.
Najliczniejszą grupę organizmów stanowią bezkręgowce. Na szczególną uwagę zasługują żyjące tam motyle. Na terenie przylądka stwierdzono występowanie ponad 50 gatunków, w tym rusałki admirała i rusałki osetnika. Wokół zbiorników wodnych spotkać można piękne ważki, w tym husarza władcę, czyli jedną z największych w Europie.
Jadowite gatunki
Na przylądku Kamenjak żyją dwa jadowite gatunki. Mowa o żmii nosorogiej i karakurcie. Wąż wytwarza silny jad, który w dużej dawce zagraża życiu człowieka. Karakurt – pająk z rodziny omatnikowatych – nie jest tak niebezpieczny, jednak jego ukąszenie wywołuje silny ból i szereg innych nieprzyjemnych objawów. Może nawet doprowadzić do uszkodzenia nerwów ruchowych.
Podwodny świat wokół przylądka
Imponująco przedstawia się przyroda ukryta pod powierzchnią wody, otaczającej przylądek Kamenjak. Dno morskie jest tam zróżnicowane, co przekłada się na dużą różnorodność siedlisk i organizmów. W strefie infralitoralnej występuje dobrze rozwinięte zbiorowisko glonów światłolubnych. Piaszczyste obszary dna stwarzają dobre warunki dla trawy Neptuna. Z kolei w miejscach, w których piaszczyste dno zawiera domieszkę mułu (między innymi w zatoce Medulin), występuje Cymodocea nodosa.
Różnorodność zbiorowisk przekłada się na znaczną liczebność organizmów. W morskich trawach doskonale czują się mięczaki, jak choćby coraz rzadsza w basenie Morza Śródziemnego przyszynka szlachetna. Nurkowie mogą natknąć się tam także na liczne skorupiaki, między innymi na homara europejskiego i na kraba Eriphia verrucosa.
Wśród ryb zamieszkujących strefę przybrzeżną warto wymienić gatunki takie jak:
- amarel,
- prażma,
- sargus,
- barwena,
- ślizg prążkowany.
Im dalej od brzegu, tym większa różnorodność ichtiofauny. W głębszych obszarach doskonale czują się gatunki takie jak:
- dorada królewska,
- okoń morski,
- kielec właściwy,
- cefal pospolity,
- konger.
Jak dostać się na przylądek Kamenjak?
Na Kamenjak nie kursuje komunikacja publiczna. Nie ma jednak problemu, by dotrzeć tam samochodem, tym bardziej, że na terenie przylądka wyznaczono sporo miejsc parkingowych. Trzeba jednak pamiętać, że w sezonie wjazd samochodem jest płatny. Piesi i rowerzyści nie ponoszą żadnych opłat. Inna opcja, zdecydowanie bardziej widokowa, to rejs. Statki wypływają z Medulinu.
Co zobaczyć na przylądku Kamenjak?
Kamenjak zachęca nie tylko bujną przyrodą i pięknymi widokami. Na przyjezdnych czeka tam wiele atrakcji. Najciekawsze wymieniamy poniżej.
Plaże i klify na Kamenjaku
Jedną z największych atrakcji przylądka są plaże, przez wielu uznane za najpiękniejsze na Istrii. Niektóre pokrywa złocisty piasek, inne – drobny żwirek. Na większości z nich próżno szukać jakiejkolwiek infrastruktury. Wada? Otóż niekoniecznie. Gdy na większości chorwackich plaż wyrasta bar na barze i inne atrakcje, Kamenjak wydaje się być jednym z ostatnich bastionów natury w śródziemnomorskim kraju.
Warte uwagi są także tamtejsze klifowe urwiska. Fantazyjnie ukształtowane skały prezentują niesamowicie, a odważni mogą zdecydować się na skok do lazurowej wody. Wzdłuż monumentalnych klifów prowadzą piesze szlaki, którymi można okrążyć cały przylądek.
Punkty widokowe
Żeby w pełni docenić walory krajobrazowe tego miejsca, warto dotrzeć do tamtejszych punktów widokowych. To idealne miejsca na piękne ujęcia. Jeden z ciekawszych został zaaranżowany na starym bunkrze. Rozpościera się stamtąd widok we wszystkie strony, a panoramy są opisane na tablicach informacyjnych.
Ścieżka dinozaurów
Ta atrakcja przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale także dorosłym miłośnikom paleontologii. Kamenjak ma ogromne znaczenie paleontologiczne. W 1975 roku odkryto tam ślady zauropodów, ornitopodów i teropodów. Co niezwykłe, większość skamieniałych tropów jest pogrupowana w ścieżki. Najdłuższa mierzy 19,5 m i składa się z 39 śladów.
Ścieżka dydaktyczna nie jest zbyt długa. Mierzy zaledwie 700 metrów. Oprócz skamieniałości zdobią ją także figury prehistorycznych gadów.
Miasto Pula
Historyczna Pula znajduje się poza obszarem przylądka, jednak warto dopisać to miejsce do listy tamtejszych atrakcji, tym bardziej, że żeby tam dotrzeć, trzeba pokonać zaledwie kilkanaście kilometrów. Do najciekawszych tamtejszych zabytków należy rzymski amfiteatr, wybudowany z polecenia Wespazjana. Obiekt wzniesiony z białego wapienia mógł zmieścić do 23 tys. widzów. Należy do najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów. Inne ciekawe zabytki to między innymi Brama Herkulesa, Łuk Triumfalny Sergiusza i Świątynia Augusta i Romy.