Reklama

Informacje o Kanadzie

Powierzchnia Kanady wynosi 9 984 670 km² , co czyni z niej drugi co do wielkości kraj na świecie (po Rosji). Ten olbrzymi obszar zamieszkuje jednak stosunkowo niewielka populacja (nieco ponad 37 milionów ludzi). Kanada jest zatem jednym z najsłabiej zaludnionych państw świata. W zależności od źródła przeczytamy, że ok. 70-80% kanadyjskiej ziemi nie posiada stałych mieszkańców. Zupełnie inaczej jest w rejonach miejskich, gdzie w największych ośrodkach żyje łącznie 80% Kanadyjczyków.

Reklama

Kanada to państwo federacyjne, podzielone na 10 prowincji i 3 terytoria. Za dwie najbardziej znane prowincje można uznać anglojęzyczne Ontario (gdzie znajduje się stolica kraju, Ottawa, oraz najludniejsze miasto – Toronto) i francuskojęzyczny Quebec. Pod względem ustroju politycznego Kanada jest monarchią konstytucyjną, z królową brytyjską jako głową państwa. Oficjalną walutę stanowi dolar kanadyjski (CAD), wart w przybliżeniu 2,90 PLN.

Jak już zaznaczyliśmy, Kraj Klonowego Liścia cechuje niejednorodność językowa. Większość Kanadyjczyków (ok. 60%) za swój rodzimy język uznaje angielski, kolejna część (ok. 25%) – francuski, zaś pozostali mieszkańcy wskazują inne języki: chiński, włoski, niemiecki czy nawet inuktitut, tradycyjny język Inuitów (Eskimosów). Ziemia kanadyjska przez setki lat obserwowała konflikt pomiędzy obywatelami władającymi angielszczyzną i francuszczyzną, wydaje się jednak, że obecnie – w dobie promowanej przez rząd wielokulturowości – dawne niesnaski odchodzą powoli w zapomnienie.

A zatem: jaki język w Kanadzie zagwarantuje podróżnemu skuteczną komunikację? Większość mieszkańców rozumie dzisiaj oba języki urzędowe – angielski i francuski. Jeśli zaś znajdziemy się w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów (jak na przykład Chinatown w Toronto), znajomość mowy napływowej ludności będzie dla nas oczywiście dodatkowym ułatwieniem.

Stolica Kanady

Leżąca we wschodniej części prowincji Ontario Ottawa jest czwartym co do wielkości miastem w Kanadzie, liczącym niemal 900 tysięcy mieszkańców. Pierwotnie nosiła nazwę Bytown, od nazwiska angielskiego pułkownika Johna By, który wydatnie przyczynił się do rozwoju tej dawnej indiańskiej osady. Bytown szybko stało się istotnym punktem gospodarczym i transportowym. Obecną nazwę uzyskało zaś w 1855 roku.

Decyzję o powierzeniu Ottawie funkcji stolicy państwa podjęła królowa Wiktoria w 1857 roku. Ów pomysł monarchini wywołał początkowo wśród poddanych prawdziwy szok. W tamtym czasie miasto miało bowiem bardzo zaściankowy charakter, cieszyło się też jak najgorszą opinią. Lokalni pracownicy fizyczni (głównie drwale) mieszkali w koszmarnych warunkach i pili na umór, zaś krwawe bójki wszczynane przez okoliczne bandy stanowiły ponurą codzienność.

W takiej właśnie atmosferze, w latach 1859-1865, stanął w Ottawie pierwszy gmach parlamentu (spłonął on zresztą w 1916 r. w wyniku pożaru). Historycy przyjmują, że owa zaskakująca decyzja angielskiej królowej wiązała się z faktem, iż Ottawa – w przeciwieństwie do innych miast - nie była w tamtym okresie zdominowana ani przez kulturę brytyjską, ani francuską. Gwarantowało to państwu kanadyjskiemu przynajmniej częściową neutralność, mogącą wpłynąć na złagodzenie sporów narodowościowych.

Dzisiejsza Ottawa postrzegana jest jako miasto dynamiczne i przyjazne, o niskim wskaźniku bezrobocia oraz wysokiej stopie życiowej mieszkańców. Chociaż angielski jest językiem ojczystym dla większości tutejszej populacji, stolica Kanady posiada oficjalnie charakter dwujęzyczny.

Kanada: co warto zobaczyć?

Jakie są miasta w Kanadzie najbardziej godne uwagi? Oprócz stolicy kraju, z pewnością warto odwiedzić stołeczne miasto prowincji Ontario, czyli Toronto. Jest ono największą i najprężniej się rozwijającą kanadyjską metropolią, liczącą sobie ponad 2 600 000 mieszkańców (dane z 2011 roku). Warto zauważyć, że połowę tej liczby stanowią imigranci z najrozmaitszych zakątków świata. Według szacunkowych danych, ponad 80 tysięcy mieszkańców stolicy Ontario mówi po polsku.

Przyjemną osobliwością Toronto są należące do miasta wyspy, skomunikowane ze sobą za pomocą ścieżek spacerowych bądź mostów. Toronto posiada ich aż 15, co sprawia, że odwiedzający metropolię turyści mogą się oddać sportom wodnym, spacerom czy choćby beztroskiemu lenistwu na plaży. Niezapomniany widok stanowi panorama miejska, oglądana z perspektywy Centre Island.

Druga niekwestionowana atrakcja Toronto to NC Tower, najsławniejsza wieża telewizyjna świata. Oddana do użytku w 1976 roku i mierząca 553 m, przez wiele lat cieszyła się mianem najwyższego budynku świata; palmę pierwszeństwa odebrał jej dopiero Burdż Chalifa w Dubaju (2007 r.). Dla turystów zwiedzających miasto CN Tower posiada strategiczne znaczenie, widać ją bowiem praktycznie ze wszystkich dzielnic – dzięki niej trudno w Toronto zabłądzić.

Miłośnikom kultury francuskiej Kanada ma do zaoferowania przede wszystkim Montreal – miasto, które pod względem francuskości ustępuje jedynie Paryżowi. Język Moliera króluje tu zarówno na drogowskazach i szyldach sklepów, jak i w życiu kulturalnym czy gospodarczym. Nie oznacza to jednak problemu z porozumiewaniem się po angielsku; coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, wysoko sobie ceni walory dwujęzyczności.

Będąc w Montrealu, warto zajrzeć przede wszystkim na Stare Miasto, gdzie główną atrakcję stanowi bazylika Notre Dame – najstarszy kościół Kanady. Z zewnątrz przypomina nieco słynną paryską świątynię o tej samej nazwie, od wewnątrz zaś zachwyca feerią barw. Innym fascynującym budynkiem jest obiekt należący do Muzeum Środowiska (Biosphère), skonstruowany w kształcie wielkiej metalowej kuli.

Oprócz interesującej architektury Montreal słynie także z wybornej kuchni. To kanadyjskie miasto posiada wręcz ogromną ilość restauracji, barów i kafejek, w których serwowane są potrawy z całego świata. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść się śródmiejskimi ulicami Saint-Laurent czy Saint-Denis, podziwiając przy okazji wszechobecne w tej okolicy murale.

Podróżni preferujący wypoczynek z dala od zgiełku wielkich miast mają możliwość odkrywania morskiego krajobrazu Nowej Szkocji albo wybrzeży Nowej Fundlandii. Nie sposób nie wspomnieć także o najważniejszej – zdaniem wielu – atrakcji kanadyjsko-amerykańskiej, czyli o wodospadzie Niagara., który właśnie od strony Kanady odsłania swoje najpiękniejsze oblicze.

Co warto kupić w Kanadzie?

Planując zakup pamiątek, należy wziąć pod uwagę realia prowincji, w jakiej przebywamy. Poszczególne regiony kraju słyną bowiem z produkcji określonych wyrobów, jak np. futra albo rękodzieło artystyczne Indian czy Inuitów.

Oczywiście, w miastach takich jak Toronto, Montreal, Quebec bądź Vancouver nie brakuje także eleganckich butików i galerii handlowych. Pamiętajmy jedynie, że do podanych cen należy zawsze doliczać podatek federalny GST (6%) oraz, bardzo często, prowincjonalny podatek PST (zależny od prowincji). Ostateczna cena danego towaru będzie się zatem nieco różnić od tej wyjściowej.

Czy do Kanady potrzebna jest wiza?

Jeśli marzy się nam Kanada jakie dokumenty należałoby zgromadzić? Obowiązek ubiegania się o wizę został dla obywateli polskich zniesiony w marcu 2008 roku. Oznacza to, że jeśli chcemy podróżować do Kanady w celach turystycznych i planujemy pobyt krótszy niż 6 miesięcy, wystarczy nam aktualny paszport oraz tzw. eTA (Electronic Travel Authorization ). Formalności związane z tym drugim dokumentem załatwia się za pośrednictwem strony internetowej kanadyjskiego rządu, zaś jego cena wynosi 7CAD.

Czego nie wolno wwozić do Kanady? Przede wszystkim zwierząt chronionych oraz wykonanych z nich rzeczy, a także wielu artykułów żywnościowych (np. świeżych owoców, nabiału).

Kanada: ciekawostki

Na pytanie, jaka jest godzina w Kanadzie, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż kraj ten posiada 6 różnych stref czasowych. W Ottawie różnica czasu względem Polski wynosi 6 godzin.

Obywatelstwo kanadyjskie posiada (lub posiadało) wiele gwiazd show-biznesu, m.in. Leonard Cohen, Bryan Adams, Pamela Anderson, Avril Lavigne czy James Cameron.

Pizzę hawajską wynalazł mieszkaniec Ontario, nie Hawajczycy.

Kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda była domem Ani Shirley, ulubionej książkowej bohaterki wszystkich dorastających dziewcząt. Autorka "Ani z Zielonego Wzgórza", Lucy Maud Montgomery, urodziła się i mieszkała na tej wyspie, zaś powieściowy dom Maryli i Mateusza Cuthbertów istniał – i wciąż istnieje! – naprawdę. W rzeczywistości należał do wujostwa pisarki; po dziś dzień pozostaje zresztą w rękach tej samej rodziny. Obecnie mieści się tu muzeum dedykowane rudowłosej Ani i jej przyjaciołom.

Reklama

Wielbiciele słodkości kojarzą Kanadę głównie z syropem klonowym. I słusznie: prowincja Quebec produkuje bowiem 77% tego syropu.

Reklama
Reklama
Reklama