Reklama

W tym artykule:

  1. Gdzie zamieszkać?
  2. Co zobaczyć w Kijowie?
  3. Muzea, teatry i sale koncertowe
  4. Co zjeść w Kijowie
  5. Dbając o bezpieczeństwo
  6. Od autorki
Reklama

Jedynym sposobem na dotarcie do Kijowa jest droga lądowa. Samochodem, autobusem lub pociągiem — transport z polskich miast kursuje do stolicy Ukrainy niemal co godzinę. Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest pociąg. O bilety należy zadbać z wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że w Ukrainie obowiązuje godzina policyjna od 00:00 do 05:00 rano. Oznacza to, że przebywanie na zewnątrz w tym czasie jest zabronione, a jeśli przyjedziesz do stolicy o tej porze, będziesz musiał poczekać do rana na dworcu, a być może nawet na przedmieściach, ponieważ nocą transport może nie mieć pozwolenia na dotarcie na miejsce.

Gdzie zamieszkać?

Stolica Ukrainy gościnnie oferuje opcje zakwaterowania na każdą kieszeń. Od 10 euro za łóżko w hostelu po 5-gwiazdkowy hotel za kilkaset euro za pokój. Jeśli planujesz wynająć mieszkanie w bloku mieszkalnym, lepiej wybrać opcję na niższym piętrze z wiatą lub parkingiem w pobliżu.

Po serii ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną stolica wprowadziła stabilizacyjne przerwy w dostawie prądu. W celu uniknięcia przeciążenia sieci energetycznej zasilanie elektryczne jest od czasu do czasu wyłączane kilka razy dziennie. Bądź przygotowany na to, że w blokach będziesz musiał chodzić po schodach, zamiast jeździć windą, i że często będziesz musiał zaopatrzyć się w wodę z uwagi na przerwy w dostawie.

Maj 2024 roku. Pomimo uciążliwości wojny mieszkańcy Kijowa starają się prowadzić zwykłe codzienne życie. Fot. Roman Pilipey/Getty Images

Co zobaczyć w Kijowie?

Latem i jesienią lwia część najciekawszych atrakcji znajduje się w pobliżu kluczowej arterii wodnej miasta – rzeki Dniepr. Miłośnicy długich spacerów znajdą tu dla siebie idealne miejsca. Położony w centrum miasta Park Maryjski oferuje jeden z najlepszych panoramicznych widoków na Kijów i brzegi Dniepru. Spacer można zakończyć wędrówką do Szklanego Mostu, z którego roztacza się niesamowity widok na okolicę. Następnie warto zejść na Plac Pocztowy w pobliżu Kijowskiego Dworca Rzecznego i przespacerować się wzdłuż wybrzeża.

Deptak Obołoński i kręte ścieżki przytulnego Parku Natalka zaprowadzą cię do otwartego w tym roku mostu dla pieszych w kształcie fali. Spacer przez odrestaurowane parki wzdłuż lewego brzegu Dniepru od stacji metra Liwobereżna do River Mall zajmie kilka godzin i zapewni piękne widoki na Ławrę Kijowsko-Peczerską oraz Pomnik Matki Ojczyzny w tle.

Jeśli pragniesz poczuć klasyczny klimat miasta, udaj się na Andrzejowski Zjazd. Na jego szczycie znajduje się cerkiew o tej samej nazwie, z której roztacza się panoramiczny widok na okolicę. Wspaniała panorama Starego Miasta rozciąga się również z dzwonnic Ławry Kijowsko-Peczerskiej oraz Sofii Kijowskiej.

Muzea, teatry i sale koncertowe

Wśród popularnych miejsc w mieście warto wymienić WDNCh (w polskim tłumaczeniu występuje pod nazwą WOGN, będącą skrótem od „Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej”). Na jej rozległym terenie można podziwiać architektoniczny zespół budynków w stylu sowieckiego klasycyzmu, połączony z nowoczesnymi ideami. W ponad 20 lokalizacjach odbywają się wystawy, targi, koncerty oraz różnorodne festiwale.

Tuż obok WDNCh znajduje się Skansen Pirogowo, na którego terenie zgromadzono klasyczne przykłady ukraińskiej architektury z różnych regionów. Aby zwiedzić oba miejsca w ciągu jednego dnia, warto wypożyczyć rower.

Jeśli pogoda i nastrój dyktują zwiedzanie Kijowa pod zadaszeniem, do dyspozycji jest wiele muzeów, prywatnych galerii, wystaw i centrów handlowych. Należy jednak pamiętać, że dużo wystaw muzealnych zostało tymczasowo przeniesionych z powodu wojny ze względów bezpieczeństwa. Jednak w miejsce wystaw stałych odbywają się wystawy współczesne, więc ten punkt można bezpiecznie wpisać do swojego programu. Warto zwrócić uwagę na projekty Ukraińskiego Domu i Centrum Sztuki Pinczuk.

Kolejnym elementem życia kulturalnego stolicy jest scena koncertowo-teatralna. Teatr na Podolu, Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im. Lesi Ukrainki, Teatr na Lewym Brzegu Dniepru, Opera Narodowa Ukrainy, Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Kijowie — wybór miejsca i repertuaru warto zaplanować wcześniej, ponieważ zakup biletów w dniu przedstawienia jest praktycznie niemożliwy.

Co zjeść w Kijowie

Kijów można nazwać kulinarną stolicą świata. Tutejsza branża restauracyjna stale się rozwija we wszystkich segmentach, od street foodu po restauracje premium. Chcąc poznać kulinarne oblicze miasta, warto odwiedzić kilka miejsc.

Na początek, zajrzyj do restauracji ze street foodem „Kijowska Perepiczka” na ul. Bohdana Chmielnickiego. Potem odwiedź restaurację „Musafir”, gdzie serwowane są pyszne dania kuchni krymskotatarskiej lub „Sto Rokiv Tomu Vpered” [red. — „Sto Lat Temu Naprzód”], by spróbować tradycyjnych ukraińskich potraw. Warto również wpaść do kawiarni-piekarni „Zawertajło”. Jeśli chcesz odkryć kuchnie świata w jednym miejscu, koniecznie odwiedź „Kyiv Food Market”, znajdujący się w dawnej fabryce w pobliżu stacji metra Arsenalna.

Na szczególną uwagę zasługują kijowskie kawiarnie, które dosłownie wypełniły stolicę. Polecam szczególnie „Sense”, kawiarnię i księgarnię, która niedawno została otwarta na Chreszczatyku oraz „ONE LOVE espresso bar” naprzeciwko Kościoła św. Mikołaja.

Czym jest ukraińska tożsamość? Nowy odcinek podcastu "National Geographic Traveler: Zjawiskowo"

24 lutego Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Rosjanie nie atakują tylko obiekty wojskowe, ale niszczą również szkoły, teatry, szpitale i inne obiekty cywilne. J...

Dbając o bezpieczeństwo

Chociaż Kijów znajduje się kilkaset kilometrów od linii frontu, miasto jest od czasu do czasu atakowane przez pociski rakietowe i drony z Rosji. Pomimo wysokiej jakości systemów obrony powietrznej, czasami dochodzi do uderzeń w obiekty cywilne. Ponadto, podczas działań obrony powietrznej, części zestrzelonych pocisków i dronów mogą stanowić zagrożenie, więc konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo.

W przypadku zagrożenia atakiem, w całym mieście rozlega się alarm przeciwlotniczy. Powiadomienie jest jednocześnie wysyłane przez aplikację mobilną Telegram. Oznacza to konieczność zejścia do schronów znajdujących się na podziemnych stacjach metra, parkingach i w specjalnie wyposażonych pomieszczeniach. Trudno przewidzieć długość i częstotliwość alarmów powietrznych — mogą one trwać od kilku minut do kilku godzin. W tym czasie centra handlowe, restauracje i inne placówki są zamknięte. Warunki te często utrudniają planowanie czasu i dnia, ale mieszkańcy Kijowa, podobnie jak wszyscy na Ukrainie, już się do nich dostosowali.

Od autorki

Próby zdobycia miasta w lutym i marcu 2022 roku oraz ciągłe próby jego zniszczenia przez wojnę czynią stolicę jeszcze silniejszą. Dosłownie — poprzez budowę fortyfikacji wokół miasta, a przenośnie — poprzez jednoczenie i wzmacnianie ducha mieszkańców. Kijów przez wieki był i pozostaje symbolem niezłomności, siły i ducha wolności. Przyjedź i przekonaj się sam!

Reklama

Olga Didok, doświadczona podróżniczka, dziennikarka, Liderka zespołu PR touroperatora Join UP!

Reklama
Reklama
Reklama