Klagenfurt to renesansowa perła Austrii. Czym zachwyca serce Karyntii?
Odwieczny dylemat – woda czy góry? Klagenfurt stanowi doskonałe połączenie obu opcji dla osób niezdecydowanych. Dzięki śródziemnomorskim klimatowi oraz wyraźnemu wpływowi trzech różnych kultur miasto emanuje południową atmosferą. Miłośnicy słońca z pewnością odnajdą ukojenie na największym wewnętrznym kąpielisku w Europie.
treści:
- Magia Klagenfurtu
- Wielka Trójka Karyntii
- Klagenfurt – rowerowo-pieszy raj
- Jak się dostać do Klagenfurtu?
- Klagenfurt – informacje praktyczne
Usytuowany w południowej części Austrii, nad jeziorem Wörthersee Klagenfurt jest miastem dobrze znanym Polakom. To właśnie tutaj, podczas piłkarskich Mistrzostw Europy w 2008 roku, dwa z trzech meczów fazy grupowej (przeciwko Chorwatom i Niemcom) rozgrywała nasza reprezentacja. Choć oba spotkania nie poszły po myśli Biało-Czerwonych, uroki stolicy Karyntii z pewnością wynagrodziły niejednemu kibicowi znad Wisły rozczarowanie na boisku.
Łączący w sobie bogatą historię, urzekającą przyrodę i malownicze zakątki Klagenfurt co roku przyciąga masę turystów z kraju i coraz częściej ze świata. Położenie blisko granicy z Włochami i Słowenią wpływa jednak nie tylko na większe zainteresowanie ze strony zagranicznych gości, ale także na codziennie funkcjonowanie miasta. Włoskie akcenty widać w miejskiej architekturze, słoweński wpływ znaleźć można na lokalnych targach, zaś charakterystyczne cechy karynckie przejawiają się w łagodnym, melodyjnym tonie mowy i poczuciu humoru mieszkańców. Wzajemne przenikanie się kultur ma swoje odzwierciedlenie również w lokalnej kuchni, tworzącej wykwintną mieszankę alpejsko-adriatycką.
– Uwielbiam to miasto za jego różnorodność. Trzy kultury przenikają się i tworzą jedną płynnie zgraną całość. Na każdym kroku podkreślana jest ich ścisła współpraca, która tylko pcha miasto do przodu. Wszystko czego dusza zapragnie. Spokój i piękne widoki – przyznaje jedna z mieszkanek Klagenfurtu.
Co jeszcze wpływa na popularność tego miejsca? Dlaczego urlop spędzony tutaj z pewnością będzie można zaliczyć do udanych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu, będącego przewodnikiem po największych atrakcjach Klagenfurtu.
Magia Klagenfurtu
Renesansowa perła Karyntii i jedno z najpiękniejszych – zdaniem mieszkańców – miejsc w całej Austrii, w którym nie sposób się nie zakochać. Klagenfurckie Stare Miasto, bo o nim mowa, to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Jego niepowtarzalny klimat i zachwycająca architektura sprawiają, że z każdym krokiem pragniemy jeszcze więcej.
Stałym elementem staromiejskiego krajobrazu Klagenfurtu są urzekające renesansowe dziedzińce, które przywędrowały do Karyntii wraz z włoskimi architektami. Obecnie w tych malowniczych miejscach możemy wypić przepyszną kawę, zasmakować regionalnych potraw czy zaopatrzyć się produkty od tamtejszych producentów.
Przemierzając ulice miasta, natrafimy na secesyjny budynek Teatru Miejskiego, Landhaus i jego niesamowity zbiór 665 herbów w starym budynku Zamku Królewskiego. Dalej mijamy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Krajowe oraz wiele innych miejsc, które stanowią niesamowitą ucztę dla miłośników historii i kultury.
Na Neuer Platz znajdziemy fontannę z podobizną kamiennego smoka, będącego symbolem miasta. Z fantastycznym stworzeniem wiąże się interesująca legenda o powstaniu Klagenfurtu, o której więcej opowiedzą wam lokalni przewodnicy. Zagłębiając się w kolejne zakamarki Stare Miasta natrafiamy na miejski kościół parafialny, zlokalizowany na Placu Pfarrplatz.
To właśnie tutaj wzniesiona została wieża o wysokości 90 metrów, z której roztacza się piękna panorama 360 stopni, obejmująca jeziora Wörthersee i pasmo górskie Karawanken. By podziwiać te zapierające dech w piersiach widoki wystarczy wejść po 225 schodach. Choć ich ilość może co niektórych przyprawić o zawrót głowy, to zapewniamy, że wspinaczka jest tego warta.
W ramach ciekawostki wspomnijmy, że Stare Miasto w Klagenfurcie trzykrotnie było wyróżnione dyplomem Europa Nostra, czyli europejskiej federacji stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Starego Kontynentu.
Wielka Trójka Karyntii
Wielką Trójkę Karyntii tworzą, jak sama nazwa wskazuje, trzy wyjątkowe atrakcje regionu, które cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród osób lubiących aktywny wypoczynek w przepięknych okolicznościach przyrody. Pierwszy punkt wycieczki? Niezapomniany rejs statkiem, umożliwiający podziwianie Klagenfurtu i okolic z zupełnie innej perspektywy. Krystalicznie czysta, turkusowa woda z pewnością zrobi wrażenie na każdym z was. Na pokładzie serwowane są posiłki oraz różnego rodzaju napoje.
W poszukiwaniu kolejnej atrakcji należy wysiąść na stacji Renfilz. Pyramidenkogel to największa drewniana wieża widokowa na świecie, skąd rozprzestrzenia się piękny widok na jezioro oraz góry Karawanken. Licząca blisko 100 m wysokości konstrukcja zlokalizowana jest w miejscowości Keutschach. Trzy platformy obserwacyjne pozwalają dostrzec wszystkie pobliskie miasteczka wzdłuż jeziora, a także najwyższe szczyty regionu, w tym słoweński Triglav (2864 m n.p.m.) Zejść z niej można w całkiem oryginalny sposób, używając tyrolki lub najdłuższej w Europie zjeżdżalni. Pod samą wieżę dojeżdża bezpłatny autobus, a na szczyt prowadzi winda.
Podróż dookoła globu w mniej niż kilka godzin? W Klagenfurcie jest to możliwe za sprawą Parku Miniatur „Minimundus”, będącego zwieńczeniem tej niezapomnianej wycieczki. Świat w pigułce, bo tak w skrócie można opisać to wyjątkowe na mapie Karyntii miejsce, składa się z 170 miniatur najsłynniejszych budowli z każdego zakątku Ziemi. Wśród nich m.in. paryska wieża Eiffla, Pałac Watykański czy warszawski Zamek Królewski. Co ważne, wszystkie z trzech wymienionych atrakcji można zwiedzić na jednym bilecie.
Klagenfurt – rowerowo-pieszy raj
Ekscytujące, wypełnione pięknymi widokami i słońcem. Dodatkowo otoczone górami oraz jeziorem – tak scharakteryzować można wycieczki rowerowe po regionie jeziora Wörthersee. Nie jest tajemnicą, że jednoślady są nieodłącznym elementem Klagenfurtu. Bogata infrastruktura rowerowa miasta pozwala na swobodne poruszanie się wokół najważniejszych atrakcji.
My szczególnie polecamy wycieczkę wzdłuż całego jeziora. Bardzo malownicza trasa liczy niecałe 50 km, a pokonać ją można w niespełna trzy godziny. Teren jest bardzo płaski i zawiera niewiele podjazdów, przez co szlak rowerowy robi się dostępny praktycznie dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił. Po drodze warto zatrzymać się na krótki odpoczynek w Velden i Maria Wörth, gdzie – tak jak na całej trasie – czekają na nas niesamowite widoki.
Z kolei osobom lubiącym piesze wycieczki Klagenfurt oferuje wiele pięknych, widokowych szlaków o różnym stopniu zaawansowania. Jedną z najbardziej uczęszczanych jest 8-kilometrowa trasa wiodąca na punkt widokowy Zillhöhe, położony na wysokości 536 metrów.
Jak się dostać do Klagenfurtu?
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dostanie się do Klagenfurtu jest oczywiście podróż samolotem. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma bezpośrednich lotów na tej trasie. Konieczna jest przesiadka w Wiedniu. Na szczęście stolica Austrii jest doskonale skomunikowana, co pozwala na łatwe dotarcie na miejsce w dogodny sposób.
Zarówno do Wiednia, jak i Klagenfurtu dolecimy za pośrednictwem linii Austrian Airlines, które oferują codzienne loty na tych trasach. Przesiadka nie powinna jednak stanowić żadnego problemu, ponieważ port Flughafen Wien-Schwechat uznawany jest przez pasażerów za jeden z najlepszych w Europie.
Obsługiwane przez Austrian Airlines loty do Wiednia realizowane są z lotniska Chopina, dlatego osobom spoza Warszawy polecamy zatrzymać się przed (niezapomnianą) podróżą do Karyntii w czterogwiazdkowym hotelu Mercure Grand przy ulicy Kruczej, nieopodal Al. Jerozolimskich i Traktu Królewskiego. Obiekt – oprócz dogodnej lokalizacji, umożliwiającej szybkie dostanie się na stołeczny port – oferuje także komfortowe pokoje wraz z wyśmienitym śniadaniem. Ponadto warto zaznaczyć, że ceniony przez gości z całego świata hotel objęty jest programem Mercure Discover Local, który zachęca przyjezdnych do odkrywania uroków miasta i zasmakowania lokalnej kuchni.
Klagenfurt – informacje praktyczne
- Neuer Platz 5 – pod tym adresem znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Na miejscu czekają broszury i mapy w języku polskim, ułatwiające zwiedzanie oraz poruszanie się po mieście, a także wykwalifikowany zespół ludzi, który odpowie na wszystkie nasze pytania dotyczące Klagenfurtu i okolic;
- Dla maniaków nowinek technologicznych stworzona została bezpłatna aplikacja mobilna „All in one“, która pozwala odkryć nieznane zakamarki miasta. Cyfrowy przewodnik po Klagenfurcie to zbiór informacji zarówno w formie tekstowej, jak i graficznej na temat wszystkich miejsc znajdujących się na terenie perły Karyntii. Co ciekawe, są one automatycznie aktywowane, gdy zbliżasz się do danego obiektu.
- Spędzając urlop w tej części Austrii warto pomyśleć o wyrobieniu Wörthersee Plus Card. Całkowicie bezpłatna i wydawana głównie w sezonie wiosenno-letnim karta przysługuje każdemu, kto zdecyduje się na nocleg w regionie. Umożliwia ona korzystanie ze wszystkich regionalnych atrakcji w dużo niższej cenie lub całkowicie za darmo;
- Więcej informacji o Klagenfurcie znajdziesz na oficjalnej stronie największego miasta Karyntii – visitklagenfurt.at.
Źródło: National-Geographic.pl.