Reklama

Kłajpeda, jedno z największych miast Litwy i jedyny jej port handlowy, to dla Polaków należna lekcja pokory. Zadbane, tętniące klubowym życiem, wielokulturowe miasto w ostatnich latach świetnie daje sobie radę. Budynki z muru pruskiego oraz pozostałości zamku przypominają, że więcej tu wpływów krzyżackich niż polskich.

Reklama

Stare miasto przy ujściu rzeki Dane do Zalewu Kurońskiego jest niewielkie. Trzy kościoły uległy zniszczeniu podczas wojny, a z zamku postawionego niegdyś przez zakon rycerski pozostało jedynie zachodnie skrzydło, w którym urządzono Muzeum Zamkowe. Przy Muzeum Kuźnictwa z pomocą kowala samodzielnie można wykonać np. pierścionek. W weekendowe popołudnia z wieży nad Pocztą Główną rozbrzmiewają koncerty grane na karylionie, czyli instrumencie podłączonym pod zespół 48 dzwonów wieżowych. I jeszcze dobra wiadomość dla miłośników przyrody: z portu zamkowego w kilka minut można dostać się promem na Mierzeję Kurońską. A tu krajobraz już bardzo skandynawski. Nie zdziwmy się więc, gdy spotkany podczas spaceru po piaskach ruchomych wydm Szwed czy Fin również wyrecytuje nagle: Litwo, ojczyzno moja!

6 POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ KŁAJPEDĘ

1. Morski festyn

Ostatni tydzień lipca to święto kultury marynistycznej i najważniejsza impreza w mieście. Od kilku lat Świętu Morza towarzyszą międzynarodowe regaty Balic Sail. Kłajpedzki port ozdabiają wówczas żaglowce z całego świata. Ponadto we wrześniu załogi Kłajpedy i Gdyni dołączają do Tall Ships Regatta.

2. W uścisku z lwem

W dawnym pruskim składzie amunicji znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć m.in. delfiny oraz ważącą ponad tonę uchatkę grzywiastą. Nazwa gatunku nie oddaje rozmiarów masywnego cielska potwora – trafniejszym określeniem jest „lew morski”. Podczas pokazu tresury odważni mogą z nim wymienić uścisk „na niedźwiedzia”.

3. U Wagnera

Przed XIX-wiecznym Teatrem Dramatycznym (ulubionym miejscem Ryszarda Wagnera) znajduje się serce Kłajpedy, czyli plac z fontanną Simona Dacha. Wieńczy ją będący symbolem miasta posąg Anny Neander, legendarnej panny, która stała się muzą kompozytora Anusi z Tharau.

4. U artystów

Na Dziedzińcu Sztuk Pięknych, zwanym podwórzem artystów, latem działają pracownie artystyczne, na których powstają dzieła sztuki z drewna i ceramiki. Można tu też zjeść coś regionalnego. Dookoła, w dawnych magazynach z muru pruskiego, mieszczą się Centrum Komunikacji Kultur oraz Centrum Etnokulturowe.

5. Latarnia piwna

Švyturys to po litewsku „latarnia morska”. Ale też znane na całym świecie piwo warzone w Kłajpedzie. Udostępniony do zwiedzania browar pozwoli się zapoznać z tajnikami produkcji bursztynowego trunku oraz, rzecz jasna, spróbować napoju. Piwo oczywiście dostępne w każdym lokalu w mieście.

6. Zabawa w kotka i myszkę

Starówkę w Kłajpedzie ożywiają liczne pomniki. Granitowy kot ma minę dżentelmena – potarcie jego ogona pomaga spełnić sekretne życzenia. Z kolei myszy prośbę należy wyszeptać do uszka. A na dachu domu nr 8 przy ul. Kurpiu siedzi kominiarz przynoszący szczęście. W ścianie domu wmurowano guzik, za który należy złapać.

Marta Kucharczyk

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama