W tym artykule:

  1. Baltic Express z Pragi do Gdyni
  2. Pociągiem do Czech
  3. Polska „nową Chorwacją” dla Czechów
Reklama

Czechy oficjalnie z dostępem do morza!”. Tak brzmi jeden z komentarzy internautów pod najnowszym postem PKP Intercity, w którym przewoźnik poinformował o uruchomieniu długo wyczekiwanego połączenia z Trójmiasta. Dzięki Baltic Express będzie można pojechać z Gdyni przez Bydgoszcz, Poznań i Wrocław do czeskiej Pragi.

Baltic Express z Pragi do Gdyni

Baltic Express, łączący czeską stolicę z Gdynią, wyjedzie na tory jeszcze w tym roku, wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy. Pociągi będą kursować cztery raz dziennie w relacji Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań Wrocław – Praga.

Z najnowszej oferty PKP Intercity skorzystają nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również nieco mniejszych ośrodków. Wśród stacji pośrednich znalazły się m.in. Tczew, Inowrocław, Gniezno, Leszno, Kłodzko i Pardubice po stronie czeskiej.

– Bardzo się cieszę, że z inicjatywy PKP Intercity powstają nowe połączenia. Nad projektem pracują wspólnie zespoły obu przewoźników (PKP Intercity i České dráhy – przyp. red.). Biorąc pod uwagę znaczenie obsługiwanych miast oraz częstotliwość kursowania pociągów, będzie to bardzo dobra oferta dla pasażerów obu krajów Unii Europejskiej – podkreśla Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Co ważne, jeszcze przed uruchomieniem połączeń poprawiona zostanie prędkość na linii kolejowej do Kłodzka i granicy w Międzylesiu. Dzięki czemu pociągi z Wrocławia do Pragi pojadą w czasie poniżej 4 godzin, czyli o wiele szybciej niż autobusem czy samochodem, uwzględniając wszelkie utrudnienia i obowiązkowe postoje. Czas całego przejazdu z Gdyni do Pragi wyniesie ok. 9 godzin.

Bez tej aplikacji nawet nie ruszaj w podróż PKP. Sprawdzisz aktualne opóźnienia, ale i unikniesz nerwów

Utrudnienia, zmiany w kursowaniu i niekiedy wielogodzinne opóźnienia. Podróż pociągiem potrafi dać się we znaki, o czym z pewnością przekonał się niejeden pasażer.

portal pasażera
Jak sprawdzić, czy pociąg jest opóźniony? Fot. Sir Francis Canker Photography/Getty Images

Według nieoficjalnych informacji portalu rynek-kolejowy.pl, pociągi z Wrocławia w stronę Pragi będą odjeżdżały o godz. 5:06, 9:06, 13:06 i 17:06. Z kolei przyjazd do stolicy Dolnego Śląska, w drodze do Gdyni, planowany jest na godz. 10:56, 14:56, 18:56 i 22:56.

Dokładne godziny odjazdów zostaną podane do wiadomości jesienią.

Pociągiem do Czech

Jak czytamy na stronie PKP Intercity, liczba podróżujących koleją pomiędzy Polską a Czechami z roku na rok systematycznie rośnie, a w ostatnich latach aż dwukrotnie. W aktualnie obowiązującym rozkładzie jazdy, pociągami pomiędzy Polską a Czechami można podróżować:

  • 7 razy dziennie z Warszawy i Katowic,
  • 6 razy dziennie z Krakowa,
  • 3 razy dziennie z Rzeszowa
  • 2 razy dziennie z Przemyśla,
  • raz dziennie z Wrocławia.

Polska „nową Chorwacją” dla Czechów

Wiadomość o nowym połączeniu łączącym czeską stolicę z Trójmiastem w szczególności ucieszy naszych południowych sąsiadów, którzy już dawno upodobali sobie Polskę na letnie wyjazdy. Wzrost cen nad Adriatykiem spowodował, że Czesi coraz chętniej zaczęli wypoczywać nad polskim morzem, nazywając nasz kraj „nową Chorwacją”.

– Czesi odkryli urok tamtejszych plaż, które są piaszczyste, czyste i przede wszystkim nie tak zatłoczone jak gdzie indziej – mówił w 2023 r. Ladislav Veselý, dyrektor portalu rezerwacyjnego Slevomat. Dodając jednocześnie, że liczba udzielonych noclegów wzrosła wówczas o 50% w porównaniu z rokiem minionym.

Fragment okładki czeskiego dziennika „Lidové noviny”
Fragment okładki czeskiego dziennika „Lidové noviny”
Reklama

Źródła: intercity.pl, rynek-kolejowy.pl, wroclaw.eska.pl, archiwum redakcji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama